Як перевірити надійність забудовника, підрядника та продавця квартири у відкритих джерелах. Повний гайд

Майже всю інформацію, яка потрібна, щоб перевірити забудовника та продавця квартири, можна знайти онлайн у державних реєстрах. За кілька годин вашого часу з цих реєстрів можна дізнатися, чи є в них право зводити будинок або розпоряджатись квартирою, чи судиться хтось з ним та багато чого іншого. Ми підготували добірку цих реєстрів та пояснили, як ними користуватись.

У цій статті ми будемо вивчати реальне будівництво — на прикладах справжніх будинків та компаній. Розібратись в усьому нам допомогли спеціалісти "Ощадбанку". 

Інформація, яку можна знайти в реєстрах  

Про юридичних осіб (забудовників та підрядників):

— Чи взагалі існує компанія, її правильна повна назва та код у реєстрі підприємців (код ЄДРПОУ), контактні дані;

— хто власник компанії та хто нею керує, з якими ще компаніями вони пов’язані, які судові справи порушені проти них;

— перелік діяльності, якою вона має право займатись;

— чи є у неї ліцензія та документи, які дозволяють будівництво, і чи вони ще діють;

—- всі судові справи, у яких бере участь компанія, та рішення суду;

— інформацію про земельну ділянку, на якій ведеться будівництво: хто власник та для чого вона призначена (буває таке, що на ній повинна бути школа чи ліс, а зводять житловий будинок, і це протизаконно);

— наявність дозвільних документів;

— фінансовий стан компанії.

 

Про фізичних осіб (власників квартири, які продають її на вторинному ринку):

— власника квартири;

— чи є суди проти нього та чи квартира фігурує у судових справах;

— чи арештована квартира за борги;

— чи є вона заставою за іпотечним кредитом. 

Які реєстри потрібно буде переглянути 

Держава збирає про громадян та бізнес багато інформації та видає величезну кількість документів. Все це є у реєстрах, доступ до яких легально можна отримати в інтернеті, причому безкоштовно або за невеликі гроші. 

 

Вам будуть потрібні такі реєстри: 

— Єдиний державний реєстр юросіб, ФОПів та громадських формувань (ЄДРПОУ); 

— Єдина державна електронна система у сфері будівництва; 

— Реєстр речових прав на нерухоме майно;

— Єдиний державний реєстр судових рішень; 

— Кадастрова карта України;

— сайти органів місцевого самоврядування;

— Єдиний реєстр боржників. 

 

Але не обов’язково самостійно копирсатись у всіх реєстрах, можна скористатися послугами сервісів, які спростять життя і зберуть в одному місці дані хоча б з деяких реєстрів. Це Опендатабот та YouСontrol. Вам потрібно лише ввести запит, наприклад, назву компанії. Нижче ми детальніше покажемо, як ними користуватись.

 

Хоча, скоріше за все, лише цих сервісів вам не вистачить і все ж таки доведеться зайти на сайти деяких реєстрів. Наприклад, вони не збирають інформацію про дозвільні документи на різні етапи будівництва чи дані з Кадастрової карти. А в YouСontrol безкоштовна версія видає небагато даних. 

Чому немає сенсу платити 1 000 гривень за збір даних, які й так є онлайн і безкоштовні або коштують дешево?

Хочемо попередити: є компанії, які пропонують зібрати дані з реєстрів замість вас, їх можна легко знайти в інтернеті. Якщо хочете, можете скористатись їх послугами, але в цьому немає великої необхідності. Пояснимо на прикладі витягу з Кадастрової карти: на офіційному сайті його можна замовити за 107 гривень, а ми знайшли в інтернеті компанію, яка робить це за 1 000 гривень. До того ж безкоштовної інформації на сайті карти вам буде цілком достатньо. 

Інвестування у первинний ринок

Хто такий забудовник/замовник будівництва/девелопер та генеральний підрядник? 

Забудовник, а точніше, замовник будівництва, бо саме так написано у законі, — це компанія, яка володіє земельною ділянкою, на якій відбувається будівництво, чи має на неї право користування. 

 

А безпосередньо роботи може виконувати як ця ж компанія, так і інша, що називається генеральним підрядником. Вона відповідає перед замовником за все, що відбувається на об’єкті. Вона ж може наймати для зведення будинку інші компанії-підрядники, які виконують якісь окремі роботи, наприклад, із теплоізоляції, встановлення ліфтів тощо. 

 

Тобто замовник може бути лише один, генеральний підрядник також один, а підрядників — багато. 

 

Забудовника/замовника також можуть називати девелопером, хоча це не зовсім одне і те саме.

Як дізнатись, яку роль компанія виконує у процесі будівництва? 

Це можна зробити в офісі продажу, на сайті забудовника чи на стенді з паспортом об’єкта будівництва, який встановлений біля кожного будмайданчика. У будь-якому випадку ця інформація повинна бути доступною, і якщо її ніде не можна знайти, це підозріло, й інвестувати у такий об’єкт не варто. 

 

Перевіряти абсолютно всі компанії, які беруть участь у процесі, немає сенсу, але радимо зробити це для замовника та генерального підрядника. 

Опендатабот — бот, який підтягує інформацію з різних реєстрів

Сайт: https://opendatabot.ua/citizen

 

Це бот в месенджерах, є версія для Viber, Telegram та Facebook Messenger. Згодиться, щоб швидко дізнатись основну інформацію про забудовника, якому ви хочете довірити свої гроші. Можна шукати за назвою юридичної особи, іменем власника, кодом ЄДРПОУ. Видає дані про власників компанії, в тому числі минулих, про компанії, які пов’язані з певною людиною, майно компанії, посилання на судові справи. Є дуже зручна функція — можна підписатись на щотижневі оновлення, і якщо з забудовником щось станеться, ви зразу ж отримаєте про це повідомлення. 

 

1. інформація про забудовниа в Опендатабот

 

Як дізнатись назву юрособи та код? У відділі продажів, на інформаційному щиті біля будмайданчика, на сайті житлового комплексу чи забудовника, у сервісі YouСontrol. 

 

А якщо ви хочете детально вивчити все про забудовника — ось перелік сайтів, які вам знадобляться. 

YouСontrol — ще один сервіс, який збирає дані з різних реєстрів

Сайт: https://youcontrol.com.ua/ 

 

Є платна версія і безкоштовна, якої цілком вистачить, щоб отримати основні дані про забудовника. Функціонал безкоштовної версії схожий на Опендатабот, але користуватись YouСontrol, на нашу думку, зручніше. 

 

2. інформація про забудовниа в Юконтрол

 

До того ж тут є дані про державні перевірки. Якщо є позапланова перевірка, потрібно поцікавитись у відділі продажу причинами. 

 

3. інформація про забудовниа в Юконтрол

Дізнаємось, чи існує компанія, хто її власник та інші дані у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб 

Реєстр доступний на сайті https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search

Взагалі-то у ньому можна подивитись дані, які вже є у сервісі YoucСontrol, бо сервіс підтягує інформацію з цього реєстру та ще деяких інших. Тому якщо ви скористались YouСontrol, цей крок можна пропустити. 

 

У реєстрі за назвою юридичної особи чи кодом ЄДРПОУ можна знайти таку важливу інформацію: імена власників та керівників, види діяльності (вони обов’язково повинні бути пов’язаними з будівництвом; торгівля, бухгалтерські послуги чи інші сторонні види діяльності не підходять, будувати щось компаніям з ними заборонено), дані про ліквідацію юрособи (якщо процес вже розпочато або вона ліквідована) та контактні дані. 

 

Припустимо, на сайті ЖК ви дізнались, що його будує "ТРЕСТ Київміськбуд-6". Заходите на сайт реєстру, обираєте пункт "відомості про юридичну особу", вводите назву чи код ЄДРПОУ та отримуєте результат. 

 

У нашому випадку є дві юрсоби з такою назвою, одна з них — профспілка, вона нам не цікава, до того ж і її діяльність припинена, а інша — будівельна компанія, і вона працює. Натиснувши на кнопку "детальніше", отримуємо більше даних. 

 

4. інформація про забудовниа в ЄДР

 

Шукаємо судові справи, які можуть заблокувати чи затягнути будівництво 

Сайт:  http://reyestr.court.gov.ua/

 

У полі "Пошук за контекстом" потрібно ввести номер ЄДРПОУ, назву юридичної особи, імена власників, адресу будинку чи номер судової справи. 

 

Читати судові рішення зазвичай складно, бо вони написані так, що пересічним громадянам нічого не зрозуміло, але варто пройтися за списком справ і прочитати хоча б початок та кінець, де суддя виносить рішення. Наприклад, так можна знайти багато судових рішень стосовно будинку за адресою: Нижній Вал, 27-29 — спори про знесення частини поверхів тягнуться від 2014 року і досі не завершились. 

 

Але навіть якщо судових рішень багато, це не обов’язково означає, що потрібно відмовитись від купівлі омріяної квартири. По-перше, частина документів, які ви знайдете, технічні — їх можна не читати. По-друге, великі компанії точно будуть згадані у значній кількості справ, бо з ними можуть судитися колишні працівники, підрядники, незадоволені клієнти, податкова через суд може стягувати штраф за невчасно поданий звіт, або це сам забудовник судиться з підрядником. 

 

Наприклад, якщо повернутись до "ТРЕСТ "Київміськбуд-6", ось лише одна з 8 сторінок рішень та ухвал, у яких фігурує компанія. Але більшість із них можна не вивчати детально з наведених вище причин. 

 

5 реестр судебнх дел

На Кадастровій карті шукаємо призначення земельної ділянки під будівництво та її власника і орендаря

У кожної земельної ділянки в країні є цільове призначення. Не можна будувати житло на землях, де, наприклад, проходить захисна зона річок, мають бути парк чи дорога. 

 

Сайт карти: https://map.land.gov.ua/

 

Щоб отримати дані про ділянку, потрібно або ввести її кадастровий номер, або знайти власноруч, хоч це незручно. Скажімо, на цій ділянці біля станції метро "Мінська" у Києві завершується будівництво ЖК Obolon Residences. 

 

6 перевірка будинку на кадастровій карті

 

Якщо у вікні зліва натиснути на пункт "Інформація про право власності та речові права", то можна побачити більше даних, але потрібно мати електронний цифровий підпис (як його отримати — в кінці статті). Скажімо, стане видно, що ділянка наразі перебуває в оренді у ПАТ "Будинок побуту "Оболонь". 

 

8 паспорт об'єкту будівництва 

 

І саме "Будинок побуту "Оболонь" є забудовником, це видно з інформаційного стенда з паспортом будівництва, який має бути розміщений на кожному будівництві. 

 

8 паспорт об'єкту будівництва

Фото: Где в Киеве жить хорошо

 

Зверніть увагу, що власником земельної ділянки може бути як забудовник, так і інша компанія чи фізособа, так і місто/держава. Якщо забудовник не є власником, потрібно переконатись, що він має право розпоряджатись цією землею — запитайте відповідні документи у відділі продажу. 

 

А ця ділянка хоч і призначена для будівництва ЖК "Ехо Парк 2", але зараз на ній ліс, який, можливо, буде частково зрубаний. 

 

9 перевірка будинку на кадастровій карті

 

На Кадастровій карті можна отримати інші документи про земельну ділянку,  але потрібно буде заплатити невелику суму. 

У Реєстрі речових прав на нерухоме майно також можна дізнатися деталі про власника, орендаря ділянки та про накладені на неї обмеження  

Для того щоб отримати ці дані, потрібен електронний цифровий підпис (ЕЦП). Деталі про про те, як його отримати, в кінці статті. 

 

Сайт: https://online.minjust.gov.ua/rrp/ 

 

Отримавши підпис, входимо в особистий кабінет за посиланням вище (кнопка "перейти", потім входимо за допомогою підпису на флешці). Зверніть увагу, що при вході потрібно з випадного списку обрати центр сертифікації ключів, у якому ви отримали підпис). 

 

10 реєстр прав на нерухоме майно

 

У розділі "Послуги" обираємо відповідний реєстр. 

 

11 реєстр прав на нерухоме майно

 

Обираємо спосіб пошуку — у нашому випадку за кадастровим номером земельної ділянки 8000000000:78:043:0302 (його можна дізнатись у відділі продажів або знайшовши ділянку на Кадастрові карті). Можете обрати інший спосіб. 

 

12 реєстр прав на нерухоме майно

 

Після натискання кнопки "далі" потрібно ввести відповідно кадастровий номер або інші дані залежно від обраного вами типу пошуку. Там також натиснути кнопку "далі", і ви побачите ваш запит, який потрібно оплатити. Послуга коштує 30 гривень. Натиснувши на кнопку "сплатити", ви перейдете на стандартну форму оплати в інтернеті. 

 

13 реєстр прав на нерухоме майно

 

Можливо, після оплати доведеться перезайти до реєстру — нас звідти щоразу викидало саме після оплати. Також можливо, що відповідь прийде не відразу — у нас вона з’являлася лише наступного дня. 

 

14 реєстр прав на нерухоме майно

 

Відповідь — це pdf з даними, які вас цікавлять. Власник ділянки з кадастровим номером  8000000000:78:043:0302 — Київська міська рада. 

 

15 реєстр прав на нерухоме майно

 

Ділянку орендує забудовник "Будинок побуту "Оболонь" на підставі договору (вказаний його номер) до 09.11.2024.

 

16 реєстр прав на нерухоме майно

 

Важливо, щоб ділянка, на якій ведеться будівництво, належала забудовнику чи він її орендував. Якщо це не так, то компанія не може нічого на ній будувати. Після завершення строку оренди забудовник не має права продовжувати будівництво, і якщо він не вклався у строки оренди, має спочатку домовитись з орендодавцем та продовжити їх. 

 

Також у цій виписці вказано, що на цю земельну ділянку немає обтяжень та заборон (тобто орендар може ним розпоряджатись, немає судових чи інших спорів за ділянку). 

 

17 реєстр прав на нерухоме майно

Карта будівництва показує його статус та надає додаткові відомості 

На порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, який знаходиться за адресою https://e-construction.gov.ua/, є карта будівництва, на якій зібрана інформація про стан всіх будівництв в країні. Потрібно лише вручну знайти місце, яке вас цікавить, або ввести номер земельної ділянки на Кадастровій карті, чи адресу або ідентифікатор об'єкта будівництва. 

Ідентифікатор — це унікальний номер об’єкта, який закріплено за ним і за яким легко простежити все, що відбувається з будівництвом, яке вас цікавить. Можна спробувати дізнатись його у забудовника (але він не зобов’язаний надавати цю інформацію). 

 

Коли ви знайшли будинок, який вас цікавить, клікаєте по точці над ним, і перед вами з’являється коротка інформація. Ми продовжуємо досліджувати ЖК з нашого попереднього прикладу — ЖК Obolon Residences. Видно, що станом на січень 2021 року забудовник намагався отримати сертифікат про прийняття в експлуатацію, подав відповідні документи, але їх повернули на доопрацювання. 

 

18 карта будівництва

 

Якщо натиснути на кнопку "перейти на картку", можна отримати детальнішу інформацію, зокрема про причини відмови. У випадку з цим ЖК у поданих документах відсутні деякі дані, а також не до кінця виконані роботи у паркінгу, на технічному поверсі та біля ліфта.  

Реєстр ліцензій на будівельну діяльність 

Компанії, які щось будують, повинні отримати ліцензію (за старим законодавством) або сертифікат відповідального виконавця робіт (за новим законодавством). Сертифікати поки що не видають, але ліцензії у будівельних компаній мають бути. Вони стали безстроковими, тому якщо ви будете перевіряти наявність ліцензії і побачите, що у неї немає строку завершення дії, це нормально.  

 

Сайт: https://e-construction.gov.ua/licensees 

 

Продовжуємо вивчати "Київміськбуд-6" і шукати її ліцензії. У поле "назва організації" вводимо її назву, а якщо нічого знайти не вийшло, пробуємо ввести запит по-іншому, наприклад, без лапок. У нас при підготовці статті поля на цьому сайті трохи глючили. 

 

19 Реєстр ліцензій на будівельну діяльність

 

Перший позитивний результат є — це не фейкова будівельна компанія, бо у реєстрі вона є. Далі натискаємо на кнопку "переглянути" та дивимось деталі. Видно, що строк дії ліцензії закінчився і на час написання статті вона не переоформлена на нову. (Але її насправді не обов’язково переоформлювати, якщо компанія планує будувати лише будівлі з класом наслідків СС1, тобто невисокі. Детальніше про класи наслідків в цій інфографіці). 

 

20 Реєстр ліцензій на будівельну діяльність

 

Декларації та дозволи на окремі етапи будівництва

Ліцензія на будівельну діяльність або сертифікат відповідального виконавця (який поки не видають, як ми писали вище) доводять, що компанія має право зводити будинки. Але для кожного окремого будинку потрібні окремі документи про різні етапи будівництва. Наприклад, без дозволу на будівельні роботи не можна їх починати, без декларації про готовність до експлуатації не можна здавати в експлуатацію, тобто не може відбуватися заселення інвесторів.  

 

Ось повний їх список — з порталу електронної системи у сфері будівництва, у якій і потрібно їх шукати. 

 

дозволи на будівництво

 

дозволи на будівництво

 

дозволи на будівництво 

 

Щоб дізнатись, чи є у забудовника дозвіл на певний об’єкт, шукаємо їх на тому ж порталі. 

 

Сайт: https://e-construction.gov.ua/permits_doc_new (для тих, які видані після 06.07.2020)

І тут: https://e-construction.gov.ua/permits_doc_old (для тих, які видані до цієї дати)

 

Шукати можна за замовником, кадастровим номером ділянки, адресою. Якщо щось не виходить, спробуйте написати по-іншому, скажімо назву вулиці чи компанії з великої літери, адресу без коми перед номером будинку чи шукати за іншим критерієм. Шукайте в обох базах, посилання на які є вище. 

 

Отже, вводимо адресу, у нашому випадку це Деміївська, 13 (без коми!), це ЖК Soho Residence, і бачимо дозвільні документи щодо цього будинку. Тут будуть документи, які видані забудовнику на будівництво, і видані мешканцям на перепланування квартир.

 

 реєстр дозвільних документів

 

З цих даних виходить, що "Київміськбуд-6" отримав сертифікат про прийняття будинку в експлуатацію. Якщо натиснути на номер документа у колонці зліва, можна отримати більше даних. 

 

Тут же можна подивитися перелік об'єктів, які, наприклад, отримали відмову у сертифікаті про введення в експлуатацію або якогось іншого документа. Хоча, звичайно, у великих містах зручніше шукати не за типом документа, а за конкретним забудовником чи адресою. 

 

реєстр дозвільних документів

 

Все вказане вище стосувалось документів, виданих до 06.07.2020. Якщо ви зайдете у частину реєстру з документами, виданими після цієї дати, там буде інший інтерфейс, але принцип той самий. 

Містобудівні умови та обмеження 

Це документ, у якому описані вимоги щодо будівлі, такі як поверховість, щільність забудови, озеленення і т. ін. Якщо забудовник не виконає ці вимоги, він може не отримати дозвіл на введення будинку в експлуатацію, а інвестор, відповідно, не зможе туди заселитись. Щоправда, на практиці в Україні можна обійти ці вимоги, але витрачаючи великі гроші на придбання квартири, тож краще не ризикувати і не сподіватися, що забудовник домовиться з владою. 

 

Сайт: https://e-construction.gov.ua/mist_bud_cr або сайти місцевої влади

 

По-перше, треба знати, що містобудівні умови та обмеження мають бути видані для майже всіх будівель з деякими винятками — вони не потрібні для будівництва котеджних, дачних і садових будинків до 300 квадратних метрів та не вище двох поверхів без мансарди. Тобто абсолютна більшість будинків повинна їх мати.

 

На сайті https://e-construction.gov.ua/mist_bud_cr дивитись їх банально незручно, тому радимо або взяти копію в відділі продажу, або зазирнути на сайти місцевої влади. У Києві — тут:  https://kga.gov.ua/reestr 

 

По-друге, їх варто перечитати. Ось кілька цікавих уривків з реальних документів, які мають практичне значення для інвестора. 

 

Тут чітко зазначена максимальна висота будівлі. 

 

містобудівні умови та обмеження

 

Також тут вказано, що частина території будівництва розташована у зоні підтоплення, тому забудовник повинен провести відповідну підготовку. 

 

містобудівні умови та обмеження

Асоціація допомоги постраждалим інвесторам дає можливість дізнатись, чи є будинок проблемним 

Це не державний ресурс, але корисне джерело для вивчення і ухвалення рішення про купівлю квартири. На сайті асоціації зібрані дані про будинки та забудовників, які можуть бути проблемними. Інформація збирається на основі відкритих джерел та від інвесторів, які придбали житло. 

 

Сайт: http://investhelp.com.ua/ 

Фінансовий стан компанії можна перевірити у YouConrol

Сайт: https://youcontrol.com.ua/ 

 

Цей сервіс крім збору даних з реєстрів робить аналітику фінансових звітів. Зверніть увагу, що ця можливість є лише у платній версії, і найнижча ціна за один день користування — 680 гривень. 

 

У полі пошуку вгорі сторінки потрібно ввести назву компанії. 

 

перевірка стану компанії на Юконтрол

 

Зверніть увагу: через подібність назви потрібно орієнтуватись не лише на неї, а й на код ЄДРПОУ. 

 

Перейшовши на сторінку компанії, натисніть збоку на розділ "Фінанси". 

 

перевірка стану компанії на Юконтрол

 

І ви отримаєте дані з фінансових звітів. 

 

перевірка стану компанії на Юконтрол

 

У розділі "Фінанси" є кілька вкладок, інформація з яких власне і покаже результати аналізу компанії.

 

перевірка стану компанії на Юконтрол

 

перевірка стану компанії на Юконтрол

 

Але у нас є застереження щодо того, щоб самостійно орієнтуватись на ці результати. Людина без фінансової освіти у цих даних нічого не зрозуміє, тому якщо ви вирішите перевіряти фінансовий стан компанії, знайдіть спеціаліста з розумінням фінансів, а ще краще — фінансів будівельної індустрії, і він допоможе ухвалити рішення. Без його коментарів можна зробити помилкові висновки. 

Придбання квартири на вторинному ринку 

Спершу треба вимагати документи власника, щоб визначити його особу та використовувати ці дані для подальшого аналізу квартири  

Потрібно вимагати оригінали паспорта та індивідуального податкового номера власника або власників, якщо їх кілька. Навіть якщо він діє через довірену особу. Якщо є довірена особа, додатково потрібно вимагати зустрічі з власником та завірену у нотаріуса довіреність. Також потрібні оригінали свідоцтв про народження дітей-співвласників, якщо у них ще немає паспортів. А також документи, що підтверджують право власності на квартиру. 

Реєстр речових прав на нерухоме майно покаже, хто власник квартири

Сайт: https://online.minjust.gov.ua/rrp/ 

 

Як отримати доступ до реєстру, ми детально описували вище у блоці про перевірку забудовника на первинному ринку. Повторюємо цю процедуру, тільки замість пошуку за кадастровим номером ділянки шукаємо фізичну особу. І саме для цього потрібні будуть індивідуальний податковий номер власника та його повне ПІБ, як вказано у паспорті. 

 

Або шукаємо за адресою, як зробили ми. 

 

У результаті отримуємо виписку як з цього реєстру, так і ще з кількох. Видно, що квартира, яку ми перевірили, не має заборони на відчуження (тобто її можна продавати) та на ній немає іпотеки.

 

Також у виписці вказано, що немає відомостей з реєстру речових прав та з реєстру прав власності на нерухоме майно. Це тому що дані внесені до старих реєстрів, яких немає онлайн, і за деталями потрібно звертатись у БТІ (офлайн, разом із власником). 

 

реєстр прав на нерухоме майно

 

Реєстр боржників та реєстр заборони відчуження нерухомого майна — для перевірки боргів власника  

Дані з реєстру заборон відчуження є у виписці з попереднього реєстру. 

Сайт реєстру боржників: https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors  

 

Справа у тому, що через великі борги, наприклад, з комунальних платежів або якісь інші, якщо є відповідне рішення суду, державний виконавець може заборонити вчиняти з квартирою якісь дії, у тому числі продавати її. У майбутньому борги теоретично можуть бути погашені за рахунок примусового продажу квартири. Зрозуміло, що договір купівлі-продажу такої квартири недійсний, і якщо ви її купите й не перевірите квартиру та продавця у реєстрі, то лише заплатите гроші шахраям. Квартира вашою не стане і доведеться з неї виселятись. 

У реєстрі судових рішень шукаємо суди, пов’язані з квартирою 

Сайт:  http://reyestr.court.gov.ua/

 

У поле "Пошук за контекстом" вводите ім’я власника чи адресу квартири, яку хочете купити, та отримаєте всі судові рішення, у яких вони згадуються. 

 

Зверніть увагу: через збіг імен чи адрес рішень може бути багато. Може виявитись, що жодне з них не стосується омріяної вами квартири, просто реквізити збіглись. Тому треба буде витратити трохи часу, щоб їх вивчити. 

Чи допоможуть ці перевірки повністю убезпечитись від шахрайства? 

Бути на 100% впевненим, що забудовник добудує будинок чи що квартира на вторинному ринку не має проблем — неможливо, принаймні в Україні. Поки що у нас зависокий рівень корупції, і чиновники можуть "не помітити" проблем з житлом. 

 

Але не перевіряти компанію-забудовника, підрядника чи продавця, якщо це можна зробити онлайн, — неправильно. Врешті-решт, ви збираєтесь витратити на купівлю сотні тисяч чи може навіть кілька мільйонів гривень.  

Як отримати електронний цифровий підпис 

Електронно-цифровий підпис — це аналог звичайного підпису, але в електронному вигляді. Він потрібен для отримання деяких документів. Щоб підписатись ним, потрібно буде завантажити файл з підписом на сайті реєстру. 

 

Підпис видають структури, яким держава надала таке право та занесла їх до Реєстру сертифікаторів ключів. Залежно від структури, до якої ви звернетесь, його можна отримати онлайн чи офлайн. Якщо офлайн, потрібно буде взяти з собою оригінали паспорту та ідентифікаційного коду.  

Як ще зменшити рівень ризиковості при купівлі квартири? 

Якщо ви купуєте квартиру в іпотеку, банк може допомогти. Він перевіряє як своїх партнерів-забудовників, що продають житло на первинному ринку, так і власників, які продають на вторинному ринку. Детальніше ми писали про те, як така перевірка відбувається в "Ощадбанку", у цій статті