Що таке дженерики та чи безпечно ними лікуватись

Пояснення для тих, хто не розуміє, чому одні й ті самі ліки різних виробників можуть коштувати по-різному і по-різному діяти.

Компанія, яка винайшла ліки, має право 20 років вироблять їх ексклюзивно і ні з ким не ділитись патентами 

Ліки — це дуже специфічний товар, не такий, як картопля, диван чи якійсь інші. Виробляти їх може не кожна компанія, бо для цього потрібна купа часу та грошей. Від старту процесу роботи над новим препаратом до виходу на ринок може пройти 10 і більше років, поки виробник спочатку придумає формулу ліків і пройде всі обов’язкові етапи випробовувань. І ще не факт, що придумана ним формула буде дієвою чи безпечною — якщо ні, все потрібно починати спочатку. 

 

як створюють нові ліки

 

Розробка може коштувати кілька мільярдів доларів.  

 

вартість розробки ліків

 

Тому щоб врешті-решт розробник повернув ці гроші, закони по всьому світу на деякий час обмежують конкуренцію між виробниками — дають розробнику ексклюзивне право вироблять винайдені ліки протягом 20 років. 

Дженерики — замінники оригінальних препаратів 

Після того, як минули 20 років, інші компанії можуть виробляти джереники (або генерики) — ліки, ідентичні колись винайденим. Вони мають таку ж саму формулу, але оскільки більше немає потреби повертати гроші за дослідження і зростає конкуренція, ці ліки дешевші за оригінальні. Новий виробник повинен лише довести, що це дійсно такі ж самі ліки, тобто мають ту ж саму формулу речовини, яка лікує. Це звичайно, потребує на порядок менше часу та грошей. 

 

Що таке дженерики

 

Але дженерики таки можуть відрізнятись від оригінальних ліків

Виробник оригінальних ліків розкриває лише формулу молекули лікарської речовини, але не те, як він отримав цю молекулу. У дженериків також можуть відрізнятись спосіб виробництва пігулки (вони є різні) або допоміжні речовини (ті, з яких вироблена пігулка). А це може впливати на місце розчинення оболонки і вивільнення активної речовини, концентрацію речовини в організмі, час її всмоктування, 

 

Загалом у компанії, яка турбується про якість ліків, які випускає, дженерики такі ж ефективні, як і оригінальні препарати, і їх дія на організм не відрізняється.  

 

Інша справа — якщо за ці 20 років були винайдені якісь інші оригінальні ліки, які ще більш дієві чи мають менше побічних ефектів, ніж старі оригінальні або дженерики. Та перед тим, як приймати рішення замінити дешевші генерики на дорожчі нові оригінальні, потрібно обов’язково проконсультуватись з лікарем, чи є у цьому сенс. 



 

Хочеш більше дізнатись про фармацевтику, про те, як індустрія, яка рятує життя, впливає на економіку? Готове дослідження фармацевтики в Україні - повністю в інфографіці! Натисни на банер нижче - там вже дуже просто!

Автор дослідження — контент-маркетингова агенція Top Lead. Дослідження вийшло за підтримки фармацевтичної компанії Дарниця. Інформаційний партнер — BusinessViews.