Куди тікає капітал з України та інших країн

Уявляєте українських олігархів, які переселились до Індії чи до В’єтнаму? Хоча найбільш бажаним домом для багатіїв все ще залишається Монако, але країни Азії стають все більш бажаним прихистком для багатіїв з усього світу, створюючи конкуренцію західним країнам.

За останні 10 років капітал найбагатших людей світу зріс до 204 трлн доларів або на 26%. Видання Global Wealth Migration Review сформувало рейтинг країн та підрахувало кількість багатства, яке концентрується в кожній країні: майно, грошові активи, акції та комерційні інтереси.

Найбільша кількість багатіїв у світі живе в Монако

 

країни з найбільшими статками на особу

 

Половина з десятка цих країн розташовані в Європі, але особливу увагу привертає напіванклав на півдні Франції — Монако, де кількість багатства на одного громадянина складає 2,11 мільйона доларів. Фактично один житель Монако в 10 разів багатший за середньостатистичного американця чи європейця. 

Така ситуація має кілька причин:

  • Немає податку на доходи. Це приваблює заможних людей та сприяє концентрації бізнесу в країні;
  • Офшорний центр. Монако діє як офшорний центр для європейського капіталу, що приносить країні великі гроші;
  • Місце розташування у Французькій Рив"єрі;
  • Висока частка мультимільйонерів. Орієнтовно 2700 з 40 тисяч жителів Монако володіють більш ніж 10 млн доларів;
  • Це гаряча точка для власників великих яхт і одне з найпопулярніших місць причалу яхт у Середземномор"ї;
  • Престижне та дороге житло. Лише найбагатші люди можуть дозволити собі придбати житло, яке вважається найдорожчим у світі — майже 45 тисяч євро за метр квадратний;
  • Монако вважається синонімом багатства, розкоші та слави.

До 2028 року азійці стануть лідерами за збагаченням

У наступне десятиріччя видання Global Wealth Migration Review прогнозує глобальне збільшення кількості багатих людей — на 43%, а їхній капітал досягне 291 трлн доларів. Це стане можливим завдяки жителям Азії, де відбувається швидкий приріст приватного капіталу. Найбільшого зростання очікують від таких країн:

  • В"єтнам. Багатство зростатиме завдяки швидкому розвитку сектору охорони здоров"я, ІТ, виробництва і фінансового обслуговування (прогноз зростання — 200%);
  • Індія. Тут велика кількість підприємців, конкурентна зарплата та знання англійської мови. Фахівці видання прогнозують зростання у галузі місцевих фінансових послуг, інформаційних технологій, аутсорсингу бізнес-процесів, нерухомості, охорони здоров"я та ЗМІ (прогноз зростання — 180%);
  • Шрі-Ланка. Має додати росту завдяки сектору технологій, виробництва, нерухомості, охорони здоров"я та фінпослуг (прогноз зростання — 150%);
  • Маврикій. Безпечна країна, дружня до бізнесу і з низькими податковими ставками у порівнянні з іншими країнами Африки. В останні роки країна стала магнітом для заможних людей (прогноз зростання — 130%);
  • Китай. Капітал китайців зростатиме завдяки розвитку галузей ІТ, фінансових послуг, індустрії розваг, машинобудування та охорони здоров"я (прогноз зростання — 120%).

Україна стала третьою у світі за відтоком багатства з країни

Поряд з державами, які примножують капітали, визначили й ті, з яких в останні 10 років мільйонні статки емігрували найбільше. Україна серед лідерів — ми втратили 24%. Гірший результат лише у Венесуелі, де майже 90% населення живуть у бідності та майже мільйон осіб за 2017-2018 роки виїхали з країни.

 

відтік багатства з України

 

Але поганий результат у рейтингу і в кількох великих країн ЄС. Наприклад, Данія, яку вважають однією з найбагатших країн, теж з 2008 року втратила 3% приватного капіталу.

Японія — не варіант для українських олігархів, там їх спосіб життя не зрозуміють 

Японські мільйонери суттєво не виділяються завдяки:

  • Великому прошарку середнього класу або спільноти "масового достатку" — 35 млн осіб. "Масовий достаток" — це люди з чистими активами понад 100 тисяч доларів;
  • Невеликій кількості мільярдерів. В Японії загалом 34 мільярдери, що значно менше, ніж у США, Росії, Китаї, Індії та Великій Британії;
  • Дуже невеликій кількості супермільярдерів. Лише троє японців володіють більше, ніж 10 млрд доларів, а статки найбагатшої людини в країні сягають близько 20 млрд доларів (це означає, що вони не входять навіть в топ-30 найбагатших людей світу).

     

    мільйонери у Японії

Жителі Азії та Африки за останні 10 років стали значно багатшими

Зростанню глобального багатства в останні 10 років посприяла Азія, де сконцентрувалися найбільш прибуткові ринки. 

 

лідери за збагаченням

Найбільше супербагатих людей — у Росії

За результатами досліджень протягом 10 років РФ — єдина країна світу, де п"ята частина багатства зосереджена в руках мільярдерів — 21% капіталу. В той час, як в Японії мільярдери контролюють лише 3% багатства країни.

Австралія — найпривабливіша країна для міграції мільйонерів

Глобальна міграція багатства прискорюється. У 2018 році емігрували приблизно 180 тисяч мільйонерів (проти 95 тисяч у 2017).

 

лідери за притоком капіталу

Найбільше мільйонерів за рік втратив Китай

 

лідери за відтоком капіталу

 

Такий негативний результат перспективної на перший погляд країни пояснюють торгово-економічним протистоянням Європи та США з Китаєм та супротивом розвитку на їхніх ринках китайського технологічного гіганта Huawei, якого звинуватили у шпигунстві.



Розрив між заможними та бідними за останнє десятиріччя суттєво зріс. Втім, майнова нерівність — це природно. Справжня проблема полягає не у майновому розшаруванні суспільства, а у тому, що в деяких країнах бідні не можуть стати багатими (або хоча б заможними). 

via