Як дізнатись про статки політиків

5 сайтів, які допомагають зрозуміти, чи про все своє майно та гроші нам розповіли депутати, мери та інші чиновники.

Депутати мають алергію на питання про кількість квартир, земельних ділянок, цінних речей та компаній. Вони хочуть сподобатись виборцям, які, за результатами останніх виборів, хочуть, щоб державою керували "люди з народу". Тому часто "забувають" розповісти про свої статки виборцям. Але з 2015 року інформація про них є в електронних деклараціях. Також в Україні є багато відкритих реєстрів. Завдяки цьому кожен українець за 10 хвилин може знайти всю інформацію про статки депутатів та держслужбовців. Є кілька способів, як самостійно це зробити.

1. Єдиний державний реєстр декларацій: від квартири до кредиту

Перш за все варто поцікавитись електронною декларацією. На сайті Єдиного державного реєстру декларацій є пошук, який відфільтрує декларації за типом, роком, посадою, категорією, періодом публікації та відповідальним становищем (найвищі державні посади). Та навіть якщо ти не знаєш, як правильно відфільтрувати, то достатньо ввести в поле "пошук" ім"я та прізвище людини, яка тебе цікавить.

Єдиний державний реєстр декларацій

Адресу і номер телефону там не знайти, проте можна побачити, що є у власності декларанта і його родини: квартири, будинки та їх площа, земельні ділянки, автомобілі, нерухомість за кордоном, компанії в Україні та за її межами, коштовності, цінні папери, гроші на банківських рахунках і навіть зобов"язання по кредитам та несплачені податки.

Наприклад, ось так виглядає розділ про фінансові зобов"язання у декларації президента Володимира Зеленського.

Єдиний державний реєстр декларацій

 

Ознайомитись з декларацією потрібно не для того, щоб відчути різницю матеріального становища, а, швидше, щоб виявити підозрілі деталі. Наприклад, Опендатабот писав про депутата сільської ради в Харківській області Олександра Заболотного, у якого в декларації вказані 154 компанії, зареєстровані на одного власника та з з однаковим видом діяльності, а деякі навіть мають ідентичні назви. Фахівці стверджують, що таким чином можуть прикривати реальні об"єми діяльності чи ухилятися від сплати податків.

Єдиний державний реєстр декларацій

2. "Декларації" і все, що допомагає їх поповнювати

Ще один ресурс, де можна переглянути декларації чиновників та політиків — проєкт "Декларації", заснований громадською організацією "Канцелярська сотня".

 

декларації

 

Вже на стартовій сторінці можна побачити графік з найбільш заможними депутатами, чиновниками, суддями, прокурорами, лікарями та інспекторами і короткий перелік їхнього рухомого та нерухомого майна, грошових статків. 

На сайті можна так само у рядку "пошук" знайти особу, яка тебе цікавить. Але є кілька цікавих переваг у порівнянні з попереднім сайтом. По-перше, це можливість додати до порівняння декларації за 2018 рік депутатів одного скликання).

декларації

Котвіцького І. О. та Загорія Г. В. обрали як приклад. Обидва нардепи — одні з найзаможніших у категоріях "Топ-100 за статками" та "Топ-100 за доходом".

А по-друге, проєкт "Декларації" полегшить пошуки інформації про те, скільки компанії, дотичні до політика чи посадовця, виграли державних тендерів. Інформація про це розміщена у звітному документі.

декларації

 

На зразку успішні тендерні угоди підприємства ПАТ "НВЦ "Борщагівський ХФЗ", яке має відношення до бізнесмена з фарміндустрії, екс-нардепа Гліба Загорія

3. Прозорі публічні закупівлі через "Prozorro"

Завдяки роботі попередніх ресурсів ти побачиш лише сухі цифри та назви, а от система Pozorro дозволяє побачити процес торгів з середини. До 2015 року громадськість могла лише здогадуватись, як визначаються ті, хто виграють тендери на держзамовлення, скільки учасників та які умови вони пропонують. Функціонує ресурс за схожим з усіма принципами: у полі пошуку потрібно вводити назву або ЄДРПОУ компанії.

прозоро

 

У відфільтрованому переліку покажуться всі тендери, в яких компанія перемагала. На "Prozorro" діє принцип на зниження ціни, тому, зазвичай, перемагає той, хто запропонує найменшу ціну за товар, послугу чи роботу. На зразку видно, що підприємство Загорія змогло зменшити свою пропозицію на 12% і зрештою перемогло трьох інших конкурентів.

прозоро

4. Всі "Приховані інтереси" чиновників різних рівнів — від Києва до Чугуєва

Якщо немає ні часу, ні натхнення переглядати довгі декларації, але правду про їхню діяльність та статки знати хочеш, то про це подбали ентузіасти, які зібрали все необхідне в одному місці. Громадська організація "Антикорупційний штаб" створила платформу "Приховані інтереси".

Варто пам"ятати: дані з цієї бази не показують порушників та не вказують на те, що посадовці лобіюють власні інтереси. Вони лише демонструють сфери бізнесу, в яких працюють посадовці. Можливо, ці посадовці використовують свої повноваження у власних бізнесових інтересах. А, можливо, і ні. Робити висновки про порушення закону лише на основі цього сайту не можна. Вину має право встановлювати лише суд.

 

приховані інтереси

Розглянемо приклад. За вже знайомою схемою вводимо у пошук ім"я чиновника чи політика або назву компанії. Поки у базі не представлені усі міста, але розробники обіцяють її поповнювати.

 

приховані інтереси

 

У сфері інтересів цього депутата Київради вказано будівництво та торгівлю.

приховані інтереси

А ось на початку 2019 року компанія, де Сергій Башлаков є бенефіціаром, на сайті публічних закупівель виграє тендер на технічне обслуговування інженерного устаткування серверної в Державному підприємстві "Адміністрація морських портів України". Шукати цю угоду на сайті потрібно через ЄДРПОУ компанії.

Загалом, ця компанія має три виграні тендери за останні три роки, але ця компанія — лише одна з шести, в яких так чи інакше фігурує депутат Башлаков. 

приховані інтереси

5. "Чесно" знає всіх фігурантів антикорупційних справ

Як правило, людям, які в політиці або в державному управлінні давно, завжди є що приховувати. Часто вони стають фігурантами антикорупційних розслудувань. Ці розслідування використовують у громадському русі "Чесно" для створення каталогу "Фігурантів антикорупційних розслідувань".

На сайті його можна знайти у вкладці "Наші інструменти". У розділі "особи" є прокурори, депутати, чиновники, керівники державних підприємств, які не вказали в декларації інформацію про оренду землі, не задекларували бізнес, мали земельні оборудки, корупційні скандали та інше. Пошук дозволяє швидко знайти потрібну особу.

чесно

Імовірно, на Україну чекають дострокові місцеві вибори. Навряд чи якась бабуся візьметься за перевірку кандидата в депутати на одному з цих ресурсів, але тобі точно потрібно знати, за кого тобі запропонують проголосувати. І не забудь сказати бабусі про результати.