5 способів інвестування в Україні для людини з середнім доходом

Це стереотип, що інвестувати можна тільки великі суми. Насправді, навіть люди з доходом від 10 000 гривень можуть собі це дозволити.

Коли краще починати інвестувати?

Скільки інвестувати?

Депозити: простота, надійність і невеликий прибуток

Для більш досвідчених: занурення, ризик та можливість гарного доходу

Купівля паїв у фондах

Біржовий інвестиційний фонд (ETF — Exchange Traded Fund)

Стартапи

Що важливо знати, займаючись інвестиціями

 

Навіщо це потрібно? По-перше, якщо зберігати накопичення вдома, щороку ви втрачаєте частину своїх грошей через інфляцію. По-друге, інвестуючи навіть невеликі суми, через 10-20 років можна стати вельми заможною людиною. У випадку з депозитом може вийти сума від 1 000 000 гривень, а у випадку з цінними паперами передбачити складніше, але ймовірно це буде в 5-10 разів більше. Ну і, по-третє, дохід від інвестицій може бути доповненням до вашої зарплати або стати заміною пенсії в майбутньому.

 

На користь аргументу щодо того, що гроші потрібно інвестувати, а не зберігати вдома, давайте подивимося, що сталося з вашою 1000 гривень, яка лежить удома в заначці з 2010 року. Через інфляцію до 2019 року ви втратили майже 600 гривень.

 

інфляція в Україні

 

У що інвестувати? Найпростіший і, несподівано, прибутковий варіант в перспективі останніх 20 років — це депозит. Якщо у 2000 році ви поклали в банк певну суму на депозит, то сьогодні ви зможете купити в 3,2 рази більше товарів і послуг, ніж могли купити у 2000 році на вкладену тоді суму.

 

 

інструменти інвестицій в Україні

Джерело: Експертна платформа НБУ.

 

Крім того, гроші, які ви могли збирати і тримати вдома, за цей період подешевшали в два рази. Тобто сьогодні на ці гроші ви можете купити тільки половину того, що могли 20 років тому.

Ці дані не означають, що і в наступні 20 років депозит в банку буде найбільш прибутковою серед надійних інвестицій, але ймовірність цього висока.  

Коли краще починати інвестувати? Дайте відповідь на наступні питання

  1. У вас є дохід, достатній для НЕ екстремального виживання? Який покриває житло, харчування, побутові витрати, витрати на медицину, відпочинок та т. ін.

  2. Скільки ви витрачаєте на місяць? Порахуйте кожну копійку. 

  3. Якщо ви опинитеся без джерела доходу, на який період вам потрібен запас грошей, щоб знайти нове джерело?

  4. В екстреному випадку, де ви зможете дістати ще грошей? (Накопичення, речі, які можна продати, люди, у яких можна взяти в борг).

 

Якщо на перше питання ви відповіли "так", і при цьому витрати за місяць * кількість місяців для пошуку нового доходу = гроші на екстрений випадок, то сміливо вибирайте спосіб вкладення грошей.

Скільки інвестувати? 

Середня заробітна плата в Україні — 11 000 гривень, у Києві — 15 000 гривень. Отже, кожен місяць можна інвестувати 1100-1500 гривень (10% від заробітку). Також можна кілька місяців відкладати ту саму суму для більшого подальшого вкладення. У статті ми розглянемо можливості інвестицій від 1000 гривень.

Депозити: простота, надійність і невеликий прибуток

Ви можете думати: ось віднесу я гроші в банк, а він збанкрутував, і гроші свої я отримати не зможу, не кажучи вже про відсотки.

 

Насправді: повернення вкладів у гривні та іноземній валюті в разі банкрутства банку відшкодовується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Фонд забезпечує повернення грошей + відсотків, якщо ця сума не перевищує 200 000 гривень. 200 000 гривень — це максимальна сума відшкодування, незалежно від кількості рахунків в одному банку. Щоб дізнатися, чи є обслуговуючий вас банк учасником, відвідайте сайт Фонду

 

Валюта. Банки пропонують депозити в різній валюті. Таким чином, ви можете ще й інвестувати у певну валюту.

 

Приклади умов вкладів:

- "Монобанк" — від 1000 гривень під 11% річних. Поповнювати можна протягом всього періоду, але не більше початкової суми.

- ПУМБ пропонує депозити від 100 гривень під 10%, є можливість зняття і поповнення.

- У "ПриватБанку" відсутня мінімальна сума вкладу, а відсотки варіюються від 10 до 14.

 

Залежно від обраного депозиту, відсотки можуть виплачуватися як щомісяця на карту, так і додаватися до суми депозиту, це означає, що ви відразу ж реінвестуєте свій прибуток.

 

Терміни вкладів не перевищують 3 років, а найчастіше — 1 року.

 

Податок на депозит — 18% + військовий збір 1,5%. Знімається самим банком. Але є варіанти. Наприклад, "ПриватБанк" пропонує послугу безподаткового депозиту. Але це благо надається тільки клієнтам банку, які отримують на карту банку зарплату, пенсію або соціальні виплати.

 

Інфляція: банки вказують процентну ставку без урахування інфляції. А якщо її врахувати, то отримаєте ваш реальний дохід. Наприклад, в "Монобанку" — 16% річних, інфляція на 2020 рік — 5%, тобто реально ви отримаєте 11% за вкладом.

 

Який дохід очікується. За умовами "Монобанку", відкладаючи 1000 гривень щомісяця і не знімаючи відсотки, вийде наступна картина. Через рік на рахунку у вас буде 12 471 гривня. Швидко отримати хороший дохід не вийде, але графік вище відображає, які можливості відкриваються у довгостроковій перспективі.

Для більш досвідчених: занурення, ризик та можливість гарного доходу

Якщо ви хочете більш поглиблено займатися інвестиціями і розраховуєте на більший дохід, то рекомендується вкластися відразу в кілька різних активів, щоб сформувати і диверсифікувати інвестиційний портфель (сукупність усіх активів). Диверсифікація — це одна з основних концепцій інвестицій. За допомогою цієї тактики ви не покладаєтеся на якусь одну галузь або клас активу (наприклад, фонди, депозити, стартапи), а вкладаєте потроху в різні. Розподіл інвестицій підвищує ваші шанси заробити як мінімум з одним із активів, якщо в інших справи йдуть не так добре.

 

Можливість таких інвестицій дають біржі. Будь-яка біржа — компанія, що забезпечує торгівлю цінними паперами. Для торгівлі на біржі вам буде потрібен брокер — професійний трейдер з ліцензією. Основна маса цінних паперів складається з акцій та облігацій.

 

Акція — це право її власника на відповідний відсоток із прибутку конкретної компанії, яка випустила ці акції.

 

У випадку з облігаціями, ви даєте гроші в борг на певний період під відсоток, а вам дають сертифікат про підтвердження цієї домовленості. Облігації вважаються більш надійними цінними паперами. Тут можна докладніше почитати про акції та облігації. Детальніше про торгівлю цінними паперами — тут.

Купівля паїв у фондах

В Україні є сайт, на якому можна подивитися та вибрати фонд для інвестицій.

 

Інвестиційні фонди бувають різних видів. Найпоширенішим для інвестицій невеликих сум є ПІФ — пайовий інвестиційний фонд. Інвестувати в нього можна, викупивши пай — іменний цінний папір, що засвідчує право власності на частку майна ПІФу.

 

Ви вкладаєте гроші, а управляючі заробляють, інвестуючи в акції, іноземні валюти, нерухомість, сировину, криптовалюту, видаючи частину ваших грошей у вигляді кредитів. Ваш пай може дешевшати та дорожчати. Коли він подорожчав, ви можете зафіксувати прибуток, продавши його.

 

Як і з іншими інструментами, невеликі вклади повинні бути регулярними. Така тактика може виявитися навіть ефективніше разових внесків великих сум.

 

Початкова сума вкладу — від 1000 гривень.

 

Вибираючи фонд та інвестуючи гроші, варто розуміти, що фондовий ринок змінюється по синусоїді — то падає, то зростає. Довгострокове зниження або зростання спостерігаються рідко. Тому при зниженні вартості паю або кризі не варто панікувати, а навіть навпаки, це може бути найбільш вигідним часом для покупки.

 

Приклад відкритого пайового фонду — KINTO. Ось у що вони вкладаються:

 

пайовий інвестиційний фонд

 

Біржовий інвестиційний фонд (ETF — Exchange Traded Fund)

Як говорилося вище, інвестиційні фонди бувають різних видів. Ми розповідаємо про біржовий інвестиційний фонд окремо, тому що він має ряд істотних відмінностей від звичайного ПІФа.

 

ETF — це пайовий інвестиційний фонд. Щоб вкластися в такий фонд, потрібно купити його акції, з якими можна здійснювати ті самі операції, що й з акціями компанії. Акція ETF є шматочком від усіх активів, придбаних фондом.

 

Відмінність від класичного ПІФу

Акції ETF-фонду можна купувати і продавати на біржі. Їх можна купувати в борг або на кошти, взяті в борг. Це робить операції з даним видом цінних паперів більш прибутковими, але в той самий час і більш ризикованими.

 

На сьогоднішній день найбільший та найуспішніший з біржових інвестиційних фондів — Standard and Poor's 500 Depository Receipt (SPY). Графік нижче відображає, в які сектори економіки та компанії вкладається даний фонд.

 

ETF фонди

Джерело: etf.com 

 

Відмінність від прямих інвестицій у цінні папери та інші активи:

  1. Диверсифікація з меншими матеріальними та часовими витратами. З покупкою однієї акції ви вкладаєте в ряд різноманітних активів.

  2. Збереження вкладень гарантується усім розмаїттям активів.

  3. Вихід на ринки, на які ви не зможете самостійно зайти з невеликими коштами. Наприклад, нерухомість або мистецтво.

 

Як отримати дохід з таких акцій? Кожен фонд передбачає різні умови виплати дивідендів. Коли ETF отримує дивіденди від своїх активів, він може виплатити їх своїм інвесторам або реінвестувати, купивши нові папери та збільшивши вартість ETF.

 

Як купити акції ETF-фондів? На українській фондовій біржі немає обороту акцій ETF. Але є інші варіанти їх купівлі.

 

1. За допомогою інвестиційно-страхових продуктів Unit-linked. Unit-linked — інвестиційне страхування життя. Дає можливість інвестувати в міжнародні ПІФи та ETF через оболонку страхування життя. Це варіант довготривалих інвестицій від 5 років. Мінімальна інвестиція — від $100 на місяць або $10 000 одноразово. Плюсом буде те, що даний тип інвестицій не обкладається податком і не декларується.

 

2. Відкриття брокерського рахунку за кордоном. Для відкриття брокерського рахунку можна скористатися послугами іноземного інвестиційного банку або спеціалізованої брокерської компанії. Цей спосіб дасть вам більше свободи дій, але є більш складним і витратним. Буде потрібно отримувати ліцензію для операцій з перерахування за кордон коштів в іноземній валюті. Також такі доходи будуть оподатковуватись і потребуватимуть декларування. 

Стартапи

Це молоді компанії з планами на розширення та швидке зростання. Не плутати з малим бізнесом. У чому ж відмінності?

 

Стартап націлений на довгострокові цілі реалізації своєї інноваційної ідеї, вимагає великих інвестицій, які, швидше за все, не почнуть приносити прибуток в перші 3-5 років існування. Малий же бізнес орієнтований на прибуток вже з першого дня існування, не вимагає великих інвестицій і не привносить якихось кардинально нових ідей на ринок.

 

Стартапи зазвичай фінансуються через інвесторів, отримуючи гроші в обмін на частку (акції) в компанії. А малий бізнес зазвичай бере кредити, сплачуючи відсотки за користування грошима, але не ділячись часткою в компанії.

 

Щоб інвестувати у стартап, можна скористатися платформами-посередниками, які допомагають підприємцям знайти своїх інвесторів. На українському сайті startup.ua сума мінімальних вкладень в основному починається від $1000, але можна знайти і $50-200. Винагорода — кожен проєкт пропонує різні умови, але зазвичай це відсоток від прибутку.

Що важливо знати, займаючись інвестиціями  

1. Вкладатися потрібно регулярно.

2. Запасіться терпінням. У більшості випадків, інвестиції — це довгострокова затія.

3. Ризиків не уникнути, їх можна тільки знизити.

4. Це потребуватиме вашого часу.

5. Важлива не кількість грошей, яка у вас є, а те, скільки товарів і послуг ви за цю суму можете придбати. 



Потрібно розуміти, що у світі інвестування є два дуже важливих та пов'язаних між собою поняття: прибутковість — як багато можна заробити, і ризик — наскільки ймовірно втратити гроші. Звичайно, чим більше можна заробити, тим менше на це шансів, особливо якщо ви не професійний інвестор, а тільки починаєте. Найбільш безпечний інструмент для новачка — депозит, найменш безпечний — інвестиції у стартапи, тому що, маючи невелику суму грошей, можна вкластися тільки на початковій стадії стартапу, коли ще незрозуміло, стане він успішним чи ні.

 

ризиковість інвестицій

 

Прочитавши невеличку статтю ви, звичайно, не будете володіти повною картиною, необхідною для ефективного інвестування. Вибравши актив для інвестицій, потрібно вивчити його особливості докладніше. Після треба бути "в темі", стежити за новинами компаній, банків, біржі, політики та економіки країни. Одним таким джерелом інформації може бути BusinessViews ☺

 

P. S. А ще можна поспостерігати за ютуб-каналом київського блогера, який, грунтуючись на популярних книгах про інвестиції, фінанси та багатство, намагається застосувати запропоновані там поради і заробити мільйон за 7 років. І регулярно записує відео про свій досвід.