Як інвестувати невеликі гроші - розповідає експерт у фінансах

Припустимо, у тебе є 10 тисяч доларів, і ти не знаєш, що з ними робити. Це не дуже маленька сума, але і не дуже велика, у багатьох ці гроші є. Що можна з ними зробити, щоб заробити на них?

Розповідає фінансист Ерік Найман. Він практикуючий інвестор і автор 5 книг про інвестування. Свої думки з цього приводу він висловив для міжнародної бізнес-школи Laba.

Почни з інвестиції в себе

Обери те, чому ти хочеш навчитися, і запишись на відповідні курси. Системно покращуй свої навички, щоб відразу їх застосовувати. А також розширюй свій кругозір загалом. 

Визнач потрібний рівень заощаджень на "чорний день"

Для молоді, у якої є робота, це сума, достатня для того, щоб сім'я могла прожити 3 місяці. Для старших і літніх людей — 12 місяців. Ці гроші можна покласти на депозит, в банківську комірку, тримати вдома готівкою — як завгодно, щоб можна було швидко ними скористатися.

 

А решту інвестуй.

 

Інвестуй в хороші бізнеси

Купи акції компаній типу Майкрософт, Еппл, Тесла, МакДоналдз. І при тім не вкладай гроші в одну компанію, купи трохи акцій однієї, трохи інший. Завдання — зібрати акції різних компаній. Це зробить інвестиції в цілому більш стійкими — якщо на одній компанії втратиш, на інший заробиш.

 

Зараз цікаво інвестувати в авіакомпанії, тому що вони сильно впали і будуть ще 5 років відновлюватися й рости на 20% в рік. 

Навіщо інвестувати в акції?

На ринку акцій інвестор заробляє:

- тому що ФРС США постійно друкує гроші,

- тому що людей в світі все більше, а значить все більше споживачів товарів цих компаній і все більше людей працюють в цих компаніях.

 

У що інвестують найбагатші американці? 99% їх активів — це бізнес. 

Можна інвестувати в нерухомість

Зазвичай оренда в Україні реально приносить 4-6% річних У Штатах — 3-4%.

 

Купуй нерухомість тільки якщо вона дешева. Зараз можна купувати житлову нерухомість в США. Через коронавірус ринок там дестабілізувався, і є можливість заробити в районі 20% річних. В Україні стеля — 10% річних.

 

При інвестуванні в житлову нерухомість головне — це демографічні тренди, вивчай їх. Через коронавірус з Києва виїхали 250 тисяч осіб, відразу просів ринок оренди, і просів попит у інвесторів і спекулянтів.

 

Але краще не інвестувати виключно в нерухомість, тому що це лише один клас активів. А інвестиції в акції дають можливість урізноманітнити набір активів, в які ти можеш інвестувати. 

Як визначити, хороший актив або поганий?

Хороший актив — вартість утримання якого низька, а потенційна прибутковість більша за 6% річних в доларах. Щоб ти міг заробляти з урахуванням приросту ціни, дивідендів, оренди ... Через 10 років він повинен принести більше 6% річних з урахуванням вартості утримання (а багато хто не враховують її).

 

Вартість утримання — це ті гроші, які потрібно буде ще заплатити за актив. Наприклад, в разі квартири це ремонт. 

Поточна ціна активу не важлива 

Завдання в тому, щоб купувати класні активи, які будуть рости на 10% в рік і більше.
Зараз щоб почати інвестувати, не потрібно мати мільйони. Це можна робити навіть якщо у тебе тільки 100 доларів. Копіюй інвестиційну поведінку багатих людей — вони добре знають, що роблять.