Графік дня: на скільки років Україні вистачить запасів корисних копалин
Багато хто скаже, що Україні потрібно якнайшвидше переходити на відновлювані джерела енергії, тому що ресурси обмежені, і нафта та вугілля скоро закінчаться. Дізнались, чи виправдана така паніка.
Запасів традиційних джерел енергії вистачить як мінімум до нашої старості
Всьому світу відомо про родючі українські поля, у які хоч палицю встроми, і вона незабаром проросте. Але у нас не менш родючі надра! Принаймні деяких копалин там повно.
Скажімо, вугілля при нинішніх темпах видобутку вистачить на більш ніж на 1000 років. Урану — майже на 300 років, газу та нафти — на пів століття.
Джерело: Довідник "Енергетика України"
Україна — твердий середнячок у світі по запасах вугілля та газу
Правда, величезні запаси, які вистачить на десятки, сотні й навіть тисячі років, ще не гарантують, що Україна буде видобувати ці копалини. В основному видобувати всі поклади економічно невигідно: через велику глибину залягання це дуже дорого. І імпортувати газ або інші копалини просто дешевше для бюджету (тобто для платників податків).
А крім того, з часом ми будемо вимушені скоротити масштаби використання викопного палива. По-перше, це потрібно, щоб зупинити (або хоча б пригальмувати) зміни клімату і підвищення температури. Україна твердо вирішила вступати до ЄС, тож, певно, рано чи пізно нам доведеться приймати європейські підходи, тобто більше інвестувати у виробництво електроенергії з зелених джерел та зменшувати виробництво електроенергії з традиційний. Ось лише один приклад із ЄС (проте показовий) — як у Британії з часом зменшується виробництво електроенергії з вугілля (синє поле на графіку).
Джерело: Financial Times
По-друге, за кілька десятків років закінчується строк експлуатації наших АЕС. У 2030-2040 роках Україна повинна вивести з експлуатації 12 з 15 енергоблоків. У енергетичній стратегії сказано, що Україна буде будувати нові замість виведених, але це поки що не конкретні плани, а лише стратегія, яка змінюється щокілька років. Можливо, до того часу ставка на АЕС буде неактуальною (але зважай, що це поки що лише наша думка, а не який конкретний прогноз).
Тож можливо, Донбас, який у російські та радянські часи називали промисловим серцем Росії, за кілька десятків років перестане бути центром промисловості та перекваліфікується на щось інше.