Графік дня: на скільки років Україні вистачить запасів корисних копалин

Багато хто скаже, що Україні потрібно якнайшвидше переходити на відновлювані джерела енергії, тому що ресурси обмежені, і нафта та вугілля скоро закінчаться. Дізнались, чи виправдана така паніка.

Запасів традиційних джерел енергії вистачить як мінімум до нашої старості

Всьому світу відомо про родючі українські поля, у які хоч палицю встроми, і вона незабаром проросте. Але у нас не менш родючі надра! Принаймні деяких копалин там повно. 

Скажімо, вугілля при нинішніх темпах видобутку вистачить на більш ніж на 1000 років. Урану — майже на 300 років, газу та нафти — на пів століття. 

 

запаси корисних копалин в Україні

Джерело: Довідник "Енергетика України"

 

Україна — твердий середнячок у світі по запасах вугілля та газу

 

запаси вугілля в Україні

 

запаси газу в Україні

 

Правда, величезні запаси, які вистачить на десятки, сотні й навіть тисячі років, ще не гарантують, що Україна буде видобувати ці копалини. В основному видобувати всі поклади економічно невигідно: через велику глибину залягання це дуже дорого. І імпортувати газ або інші копалини просто дешевше для бюджету (тобто для платників податків). 

 

А крім того, з часом ми будемо вимушені скоротити масштаби використання викопного палива. По-перше, це потрібно, щоб зупинити (або хоча б пригальмувати) зміни клімату і підвищення температури. Україна твердо вирішила вступати до ЄС, тож, певно, рано чи пізно нам доведеться приймати європейські підходи, тобто більше інвестувати у виробництво електроенергії з зелених джерел та зменшувати виробництво електроенергії з традиційний. Ось лише один приклад із ЄС (проте показовий) — як у Британії з часом зменшується виробництво електроенергії з вугілля (синє поле на графіку). 

 

виробництво електроенергії з вугілля Британія

Джерело: Financial Times 

 

По-друге, за кілька десятків років закінчується строк експлуатації наших АЕС. У 2030-2040 роках Україна повинна вивести з експлуатації 12 з 15 енергоблоків. У енергетичній стратегії сказано, що Україна буде будувати нові замість виведених, але це поки що не конкретні плани, а лише стратегія, яка змінюється щокілька років. Можливо, до того часу ставка на АЕС буде неактуальною (але зважай, що це поки що лише наша думка, а не який конкретний прогноз). 

 

Тож можливо, Донбас, який у російські та радянські часи називали промисловим серцем Росії, за кілька десятків років перестане бути центром промисловості та перекваліфікується на щось інше. 

 

Видобуток вугілля на Донбасі

 

 

Хочеш отримати більше цікавої та професійної інформації про те, в якому стані українська енергетика? Останній огляд галузі в інфографіці вже готовий! З ним складна індустрія стає простою та зрозумілою. Натисни та банер нижче, щоб його переглянути.

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Партнери - CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang - Ukraine і Baker Tilly. Медійний партнер - Business Views.