Графік, що показує причину торгової війни між США та Китаєм

Ми є свідками одного з найбільших конфліктів в сучасній історії, який називають “торговою війною”. Імовірно, і США, і Китай оголосять себе переможцями. Зрозуміти, хто здобув перемогу, а хто програв, допоможе розуміння того в чому була головна причина конфлікту. А вона банальна: не поділили торгівлю.

Торгова війна, напевно, найбільш привабливий спосіб вирішити суперечки між країнами у 21 столітті. Тут немає вбитих і понівечених, жахливих репортажів з місця подій, біженців всього того, що так не подобається виборцям. Електорат полюбляє перемогу, і кожна зі сторін конфлікту в торговій війні може розповісти чому перемогла саме вона. В цьому допоможуть ЗМІ, авторитетні експерти й неспроможність більшості населення зрозуміти, як на нього впливають наслідки торговельних конфліктів. 

Дві наддержави посварились, бо Китай заробляє на Америці набагато більше, ніж Америка на Китаї

Головною причиною цієї війни є дисбаланс торгівлі між першою і другою економіками світу за 10 років дефіцит торговельного балансу США з Китаєм зріс майже у 2 рази до 420 мільярдів доларів, при цьому американський експорт товарів до Піднебесної стагнує вже на протязі 6 років. Для порівняння загальний експорт України у 2018 році склав менше ніж 60 мільярдів доларів.

 

торгівля США та Китаю

Міну під американсько-китайські торгові відносини заклала адміністрація Клінтона

У 2001 році Китай приєднався до Всесвітньої торгової організації та отримав режим найбільшого сприяння в торгівлі з США. Китайці зобов’язалися надати американцям доступ до власного ринку, знизити імпортні мита і захищати права інтелектуальної власності. Китайські компанії краще за американські скористалися лібералізацією ринків: наприклад, у 2005 році експорт Китаю до Сполучених Штатів зріс на 31%, а імпорт зі США лише на 16%. Водночас, захист інтелектуальної власності американських компаній в Піднебесній залишився примарним у 2019 році втрати США від порушення інтелектуальних прав склали від 225 до 600 мільярдів доларів.

 

торговий дефіцит США

Частка окремих країн в загальному торговельному дефіциті США. На початку 90-х головним болем американських політиків була Японія. 

Обама провів випробування зброї для торгової війни...

У вересні кризового 2009 року президент Обама вперше використав можливість запровадити додаткові мита в рамках СОТ на китайські шини, виправдавши це великою шкодою, що наносить імпорт національним виробникам. Китай подав скаргу, але її не задовольнили. Тарифну бомбу було успішно випробувано, але економічна криза закінчилась, і масово атакувати Китай не стали.  

...а Трамп її розпочав

Дональд Трамп проголосив гасло "America first" і забажав "to make America great again". Для того, щоб прискорити національну економіку, потрібні радикальні заходи, і теперішній президент США ще з 1980-х років пропонував додаткове оподаткування імпорту як один з них. 1 березня 2018 року Трамп оголосив про підвищення тарифів на імпорт сталі й алюмінію, в тому числі з Китаю. Торгова війна розпочалась.

Для України торгова війна може обернутися кризою, аналогічною спаду 2008-2009 років 

Українська економіка є дуже залежною від попиту на зовнішніх ринках, а торгова війна США і Китаю може спричинити глобальне уповільнення світової торгівлі та зменшення ВВП Сполучених Штатів, ЄС і Китаю на 3-4%. Аналогічних втрат вони зазнали під час кризи 2008-2009 років. Нагадаємо, що ВВП України у 2009 році впав більш ніж на 14%, знецінилась гривня, прискорилась інфляція.

 

Для України не дуже важливо, хто вийде переможцем з торгової війни. Головне — чи не призведе вона до світового тріумфу протекціонізму. Якщо українським товарам і послугам для доступу до зовнішніх ринків доведеться долати високі тарифні та нетарифні бар'єри, то на нас чекає тривала і глибока економічна криза. Врятувати від цього могло би приєднання до величезного внутрішнього ринку Євросоюзу.