20+ фантастичних графіків та карт про економіку Німеччини, які пояснюють найбільш економічно сильну країну Європи

Німеччина - лідер у виробництві авто? У Європі повно країн, у яких краще з автопромом, ніж у Німеччини. А ще, що це найбільший у Європі експортер кави.
Розібрали її економіку на молекули.

Німеччина — найбільший експортер кави у Європі

Ба більше, це третій експортер кави у світі.   

 

найбільші ексопртери кави

 

Дивний, на перший погляд, факт, але тільки якщо не заглиблюватись у деталі того, як працює світова торгівля. У Німеччині кава, звісно, не росте. Але німецькі бізнесмени купують каву в тих країнах, де вона зростає, обсмажують її у Німеччині й потім продають по всьому світу. І таким чином мають повне право написати на коробці "вироблено у Німеччині", а ця кава потрапляє до німецької експортної статистики. 

 

І це чудовий приклад, як залучити гроші до своєї країни мало не на рівному місці. Чи можна обсмажувати каву на Кубі, у Мексиці чи у В’єтнамі? Звичайно, це не складна технологія, і в такому випадку немає тривалих морських поставок з одного континенту на інший. 

 

Але тепер гроші за обсмаження отримують німецькі громадяни, витрачають їх у Німеччині, сплачують податки до німецького бюджету, а німецький бізнес отримує прибуток.

 

До речі, Нідерланди експортують овочів більше, ніж вирощують. Діє той самий принцип: нідерландці купують сировину, роблять з неї готовий продукт і продають. 

Це одна з найбільш привабливих для туристів країн

2018 року туристи витратили у Німеччині 43 мільярди доларів, і за цим показником вона на 8-му місці у глобальному рейтингу. 

 

найпопулярніші країни світу у туристів

 

Туризм дає 8,5% ВВП. Це не так багато, як, скажімо, у Португалії (19%) чи Греції (20,5%), та все ж відчутно. 

 

часта туризму у ВВП

Німці задоволені, як влада протистоїть коронавірусу 

77% вважає, що влада зробила достатньо для захисту громадян. 

 

німеччина коронавірус

 

Німеччина навіть приймала на лікування хворих з інших країн 

 

лікування коронавірусу в німеччинв

 

Німці — один з найбільш ощадливих народів у світі

 

заощадження домогосподарств

 

І найбільш фінансового грамотних

Звичайно, німці заможні, тому й мають змогу заощаджувати — міг би подумати ти. Та це не єдина причина. Людська поведінка дуже складна, і зводити схильність до заощаджень лише до того, яка багато у тебе грошей, було б помилкою. Скажімо, жителі Данії також багаті, але вони витрачають більше, ніж заробляють. 

 

Одна з характеристик, яка має значення для того, скільки грошей ти заощаджуєш, це  фінансова грамотність: здатність розуміти, що таке гроші та як з ними поводитись. Німці входять у 10 найбільш фінансово грамотних народів світу. 

 

фінансова грамотність у Європі

 

Хоча якщо продовжувати порівняння з Данією, то і її жителі у топі за грамотністю, але не заощаджують. І це знову доводить, що не варто зводити поведінку людей до простих шаблонів і робити глобальні висновки, засновуючись на одному факті. 

Ще не набридло читати про те, у чому Німеччина найкраща? Та ми не могли пропустити успіхи німецького автопрому 

Про нього наче всі знають, але цифри дають змогу краще осягнути масштаб. Німеччина експортує машин втричі більше, ніж США (а в Америці вчетверо більше населення). Словом, наздогнати країну за випуском авто ніхто не може, хоча дехто намагається. 

 

рейтинг експортерів автомобілів

 

Але це не найбільш продуктивна у виробництві машин країна

Якщо рахувати кількість вироблених машин на кількість зайнятих на їх виробництві людей, то у Європейському союзі Німеччина на 11 місці, а лідери — Іспанія, Словенія, Бельгія, Словаччина та Фінляндія. 

 

виробництво авто на одного зайнятого

Німеччина і купує, і продає найбільше ліків у Європі 

 

експорт ліків за країнами

 

смпорт ліків за країнами світу

 

Також Німеччина на 2-му місці у світі за експортом пластику 

 

країни за експортом пластику

 

Вона ж робить найбільший внесок до бюджету ЄС

 

внески дол бюджету ЄС за країнами

 

Країна виробляє понад 4% світового ВВП 

світовий ВВП за країнами

 

І має дуже низький рівень безробіття — 3,5%

 

рівень безробіття у Німеччині

Багато німецьких компаній входять у список найдорожчих у світі

Mercedes, BMW, Volkswagen, Siemens, Bosch, Deutsche Telekom, Allianz (страхова компанія). 

 

найдорожчі компанії у світі

 

Але економіка спирається на малий та середній бізнес 

Понад 99% компаній належать саме до МСБ. Ці компанії забезпечують понад половину зайнятості.  

 

малий та середній бізнес у Німеччині

Німеччина трохи не дотягнула до статусу країни з найбільшою кількістю мільйонерів у Європі 

 

кількість мільйонерів за країнами світу

 

Звичайно, Німеччина виробляє найбільше пива на континенті 

За підрахунками, щоб спробувати все німецьке пиво, знадобиться куштувати нове кожного дня протягом 15 років (а за цей час з’явиться ще якесь нове!). 

 

рейтинг виробників пива

 

І саме в Німеччині розташована найстаріша відома броварня, яка досі працює — її відкрили у 1040 році при монастирі Вайнштефан. І її пиво отримує нагороди на світових конкурсах. 

Але останнім часом німці п’ють все менше й менше пива

 

споживання пива у Німеччині

 

Уряд відмовляється від вугільних електростанцій 

Порівняй їх кількість у 2000 році (жовті — які працювали на той момент). 

 

вугільні електростанції у Німеччині

 

Та у 20018 (сірі — ті, що у процесі закриття). 

 

вугільні електростанції у Німеччині

 

На 2020 рік вони вже закриті. Зараз працює лише одна, ще одна будується, а ще дві в планах. 

Та Німеччина залежна від імпорту енергетичних ресурсів

Атомна та відновлювальна енергетика у неї власна і повністю покриває потреби країни, а от нафту, газ та вугілля майже повністю доводиться імпортувати. 

 

Німеччина залежна від імпорту енергоресурсів

 

Газ дає чверть всієї використаної країною енергії, це друге найважливіше джерело енергії 

 

значення газу для німеччини  

Хто основний постачальник газу, точно невідомо, та Росія напевно серед лідерів 

Урядові органи з 2016 року не публікують дані про те, з яких країн Німеччина імпортує газ, але за речника тамтешнього міністра економіки, у 2018 році Росія поставляла 40% імпортованого Німеччиною газу. 

Майже чверть німців мають мігрантське коріння

 

мігранти у Німеччині

 

А за 20 років їх буде третинаЗа підрахунками уряду, через старіння населення щороку на ринку праці потрібні 260 000 нових мігрантів (хоча є оцінки, які кажуть про 400 000). Це розрахунки 2019 року, і якими будуть потреб після епідемії, сказати важко, але ця цифра принаймні дає уявлення про масштаби.  Щоб залучити нову робочу силу, Німеччина спростила правила працевлаштування для освічених іноземців-спеціалістів, вони мали почати діяти з початку березня 2020, але карантин не дозволив. Та певно, після його закінчення ще більше українців поїдуть працювати до Німеччини, що зменшить кількість офіційно працевлаштованих в Україні, посилюючи навантаження на нашу пенсійну систему. Втім очікувати, що через цей закон до Німеччини виїдуть мільйони спеціалістів, також не варто, бо переїзд назавжди до Німеччини потребує набагато більшої готовності повністю змінити своє життя, ніж, наприклад, сезонна трудова міграція до Польщі. 

Захід та схід Німеччини й досі сильно відрізняються один від одного 

Наприклад, в різних частинах країни різна народжуваність, різний рівень розвитку промисловості, достатку і багато чого іншого. 

 

різниця між сходом та заходом Німеччини

 

Більше карт про відмінності між колись роз’єднаними частинами країни в цій нашій статті

 

Стаття про економіку Німеччини вийшла доволі позитивною. Це не означає, що в країні немає економічних проблем. Та все ж Німеччина — багато років залишається найбільшою економікою ЄС, хоча після Другої світової війни була розорена та зруйнована. Це гарний приклад того, що економічне зростання потребує тривалої роботи. Запустити економіку допоміг план Маршала — програма допомоги Америки країнам Європи. США потрібні були ринку збуту, а купувати американські товари могли лише заможні країни. Зростанню німецького експорту допомогло запровадження євро. Країна цілеспрямовано залучає мігрантів, бо німці — нація, яка старішає. Під час епідемії коронавірусу влада ухвалила закон про допомогу тим, хто залишився без роботи

Джерела: HowMuch, Knoema, Statista, Clean Energy Wire, Visual Capitalist, Deutsche Welle, Trading Economics, Міністерство енергетики Німеччини.