Повний гід по ціні на нафту

Чи подешевшає бензин через падіння цін на нафту? Чи буде боляче Росії? Як довго ціна буде -40 доларів?

Чому всі говорять про ціну на нафту? 

Ввечері 20 квітня ціна бареля американської нафти WTI за кілька годин обвалилась з 20 доларів до майже мінус 40. Тобто не покупці платять продавцям, а навпаки, аби лише покупці забрали у продавців нафту, які їм вже нікуди дівати. І раніше вартість нафти інколи опускалась нижче за нуль, але таке сильне падіння відбулось вперше в історії. 

 

динаміка цін на нафту

Чому нафта так сильно впала? 

1. Через карантин та зупинку економіки багатьох країн серйозно знизилось споживання. Приватні автомобілі, громадський транспорт, літаки стоять або їздять менше, економічна активність по всьому світу пригальмувала. Світу просто не потрібно так багато нафти, як раніше. Так багато, як зараз її видобувають.  

 

споживання нафти у світі

 

2. Видобуток не скоротився. Країни ОПЕК (найбільші експортери нафти) довго не могли домовитись про зменшення видобутку. Деякі країни його навіть збільшили, бо боялись падіння цін у майбутньому і хотіли зараз продати якнайбільше, поки ціна не впала остаточно. Потім вони нарешті домовились скоротити видобуток, та ця угода почне діяти з травня (а потрібно вже зараз).  

 

видобуток нафти у світі

 

 

3. Місця зберігати нафту вже майже немає. Наприклад, найбільше американське сховище Кушинг зараз заповнене на 67%, а всі американські сховища будуть заповнені протягом двох тижнів. По всьому світу танкери з нафтою просто стоять у портах

 

4. Багато покупців нафти — спекулянти. Вони купують не фізичну нафту, а віртуальну. Ні, спекулянти це не лайливе слово з радянського лексикону, це явище світової торгівлі, коли ти купуєш цінні папери за привабливою ціною, щоб потім продати їх за ще більш привабливою. 

 

Не всі купують нафту, щоб реально щось з неї виробляти, хтось купує контракти на неї, щоб потім вигідно їх продати. І саме вчора таким покупцям вкрай важливо було продати ці контракти хоч за якоюсь ціною, навіть настільки невигідною. Це краще, ніж мати справу з фізичною нафтою, яка їм непотрібна (не для цього вони затівали всію цю спекуляцію). 

 

5. Майбутнє невідоме. Ціна на нафту показує майбутні очікування ринку, на неї завжди впливають геополітичні кризи. Ось графік з ціною на нафту, на якому також позначені дати таких криз. 

 

зміна цін на нафту та політика

 

 А чому не можна припинити видобуток, якщо нафти занадто багато? 

Консервувати свердловину дорого та складно, і не факт, що після розконсервації з цієї свердловини знову можна буде добувати нафту. Це останній крок, і робити його ніхто не хотів би (хоча доведеться, бо країни ОПЕК домовились скорочувати видобуток). 

В Україні знизиться ціна на бензин?  

Ціни на бензин в Україні почали падати ще в березні, бо як для карантинних часів його забагато.  

 

Крім того, наша країна не купує американську нафту WTI, тому очікувати якогось драматичного падіння не потрібно. 

 

По-перше, в Україні не дуже конкурентний ринок. 

 

По-друге, у постачанні пального ми фактично залежимо від Росії, У першому кварталі 2020 року Україна імпортувала половину бензину, який споживає. Кожен третій літр імпортованого бензину — з Білорусі, яка виробляє його з російської нафти. А дизельного палива ми імпортуємо 86% від споживання, і 41% імпортованого йде до нас із Росії. А ціна на російську нафту поки тримається, тому і падіння цін на бензин не очікується. 

 

джерела палива в Україні

 

По-третє, АЗС не зможуть сильно знизити ціни, бо низький попит і так зменшив їх прибутки. Якби вони сильно зменшили ціну, то багато хто закрився б. А після цього ті АЗС, які залишились, збільшать ціну. 

 

Ціна може трохи знизитись, але великого падіння не буде. 

 

А на додачу до цього можна ще згадати, що 40% у ціні бензину, який продається на заправці, це податки. І якщо раптом він почне дешевшати, бюджет буде втрачати доходи. В такому випадку держава, яка керується досить специфічною логікою, може захотіти компенсувати ці втрати, збільшуючи податки. Тому є невелика імовірність, що бензин стане дорожчим (але це не точно, сподіваємось, що ми помиляємось). 

 

Що буде з гривнею? 

Точно невідомо, залежить від того, якою буде ціна на імпортні нафту та нафтопродукти. Поки що вона коливається не дуже сильно, тому ми не очікуємо, що це якось вплине на курс. 

Що буде з цінами на харчі, які експортує Україна? 

(коментар Олени Нероби, business development manager Maxigrain)

 

На них впливає не лише і не стільки ціна на нафту, а й інші фактори. 

 

Пшениця. Зараз не час для великих закупівель, у мусульман — Рамадан, у Росії та України квоти на експорт, а незабаром буде новий урожай (і в США та Росії гарна погода). Тому ціна пшениці пішла вниз. 

 

Кукурудза почуває себе погано. З української кукурудзи виробляють етанол, а попиту на етанол зараз немає, його споживання падає в першу чергу у США, що штовхає ціни на Чиказькій біржі вниз. 

 

Також кукурудзу використовують для кормів. А споживання м'яса впало, і зараз Америка може викинути на ринок купу кукурудзи. До того ж, зараз і в Америці, і в Україні сіють більше кукурудзи, ніж минулого року. 

 

Зростанню ціни на сою заважають невеликі темпи відновлення попиту у Китаї — китайцям вистачає бразильської сої. 

 

Весь український рапс йде на виробництво європейського дизелю. А зараз дизель у Європі нікому не потрібен, тому ціна низька.  

 

Ціна на соняшникову олію зараз стабільна — в запасах небагато насіння, і це її підтримає. А майбутнє залежить від того, яку олію оберуть у Китаї та в Індії, соняшникове чи соєве — ці країни легко переключаються між цими варіантами.  

Росія залежить від ціни на нафту. Їй буде боляче? 

Звичайно буде. Але це падіння не підкосить її економіку, бо у неї є запас міцності. 

 

По-перше, у Росії основний сорт нафти — Urals. Зранку 21 квітня вона коштує 17-18 доларів. Як буде поводити себе її ціна далі, сказати складно, але падіння поки що не настільки драматичне, як з американською нафтою. 

 

По-друге, у Росії величезна купа грошей про всяк випадок. У РФ є два державних фонди, з яких вона може взяти гроші. У них в управлінні 137 мільярдів доларів. Тобто грошей, щоб перечекати негоду, вистачить. А негода закінчить вже скоро. 

Напевно, американські компанії збанкрутують через таку низьку ціну? 

Ціна нафти визначаться на біржі і постійно стрибає то вгору, то вниз, тому нафтові компанії знаходяться приблизно в такому становищі, як Україна, доходи якої залежать від цін на сировину. А тут ще й епідемія, яка знизила попит. А зупинити видобування довго й дорого.  

 

Таке разове падіння ціни до банкрутства не призведе. Але вся ця ситуація з низькими цінами таки змушує напружитись. Ніхто не може сказати точно, коли світу знову знадобиться багато нафти. 

 

Є прогноз, згідно з яким за низьких цін на нафту до 2021 року можуть збанкрутувати понад 500 нафтових компаній у США, якщо ціна залишиться низькою. 

 

банкрутство нафтових компаній

Акції найбільших енергетичних компаній США впали на 43% з 17 по 20 квітня. Це найбільше падіння серед усіх інших індустрій. 

 

Словом, видобувати нафту — нервовий бізнес. 

І що буде з нафтою далі?  

Спочатку скажемо два слова про те, як влаштований ринок нафти. Її не купують зараз на зараз. Насправді ціни, про які всі говорять, це ціни на нафту, яку іще навіть не видобули з-під землі. 

 

Нафта продається на біржі. У світі бірж є поняття ф’ючерсний контакт. Щоб було зрозуміліше, пояснимо на простому прикладі. Уявімо, ти прийшов до магазину і домовився, що купиш наступного тижня картоплю по 20 гривень за кілограм. І підписав про це договір. Приходиш наступного тижня, а на ціннику 25 або 15 гривень (тут вже як пощастить). Але ти все одно купиш картоплю по 20 гривень за кілограм, якою б не була ціна на момент придбання. Тому що ти уклав з магазином ф’ючерсний контракт. 

 

Так от, кожен раз, коли ти говорять про ціну на нафту, мова йде про ціни ф’ючерсів. -40 доларів — це ціна нафти, яку фактично продадуть у травні. Ціна на ф’ючерси, які будуть виконані у червні та наступних місяцях, також впала, але не так сильно і залишається позитивною — 10-20 за барель на червень і 20-27 на липень на день написання статті.  

 

ціна нафти за контрактами на червень

 

Оскільки у світі і далі пропозиція більша за попит, нафта далі буде дешевою. Можливо, велике падіння нижче нуля повториться ще раз вже з нафтою марки Brent, тому що незабаром будуть закриватись угоди по цій нафті. Але загалом ціна буде вищою за нуль. 

 

Хоча робити довгостроковий прогноз ціни зараз важко, бо ми поки не знаємо, коли буде скасовано всесвітній карантин і, відповідно, коли буде відновлюватись споживання нафти. 

А у яких країнах найбільші запаси нафти? 

 

запаси нафти в різних країнах

 

Висновок

Ввечері 21 квітня WTI на травень вже коштувала +4,25 долара. Все буде добре, це перший в історії і, можливо, єдиний раз, коли ціни так сильно обвалились. 

 

 

Хочеш отримати більше цікавої та професійної інформації про те, в якому стані українська енергетика? Останній огляд галузі в інфографіці вже готовий! З ним складна індустрія стає простою та зрозумілою. Натисни та банер нижче, щоб його переглянути.

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Партнери - CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang - Ukraine і Baker Tilly. Медійний партнер - Business Views.