Україна і Друга світова війна: 8 найважливіших фактів

Для України Друга світова була не тільки найбільшою війною в її історії. Українцям довелося воювати і у ворожих арміях, і за незалежність. Зараз нам важливо самостійно осмислити, ніж ця війна була для України, не озираючись на усталені міфи.

Перед початком війни Україна була розділена між чотирма державами

Велика частина була окупована РРФСР і включена до складу СРСР. Західна Україна була віддана Польщі в обмін на польську допомогу у війні між УНР та РСФСР. Буковина була передана Румунії в 1919 році, тоді ж Закарпатті передано Чехословаччині — за міжнародним договором, який констатував розпад Австро-Угорщини. 

Украина перед второй мировой войной

Українці воювали з березня 1939 року, ще до офіційного початку Другої світової

1 вересня 1939 — це "офіційний старт" Другої світової. До цієї дати Німеччина вже встигла ввести війська до Чехословаччини, в березні 1939. З Чехії Німеччина створила одну маріонеткову державу, зі Словаччини — іншу, а Карпатська Україна, яка проголосила незалежність, була віддана Угорщині. Хоч розділ Чехословаччини зазвичай не включають в події Другої світової, для українців війна почалася саме тоді, в березні 1939 року. 

Гітлер шантажував Сталіна України

Дві імперії поділили Європу в Пакті Молотова — Ріббентропа. На карті нижче показані "сфери інтересів" обох держав і реальні зміни кордонів в ході війни. 

 

Пакт молотова-риббентропа

 

Німеччина ввела свої війська до Польщі 1 вересня, а СРСР тільки 17 вересня. У Берліні непокоїлись, чи збирається Сталін виконувати свої зобов'язання, тому 15 числа направили в Москву телеграму: якщо СРСР не введе війська, в східній Польщі "можуть виникнути умови для формування нових держав". Території, про які йшла мова — це українські і білоруські землі.

 

Звичайно, мова не йшла про незалежні Україну та Білорусь, в 1941 році Третій Рейх показав, як ставиться до цієї ідеї — коли репресував авторів Акту відновлення Української держави.

 

Через два дні СРСР зробив те, що обіцяв.

Окуповані Німеччиною території теж були розділені на кілька частин

Більша частина стала рейхскомісаріатом "Україна". Західноукраїнські землі, разом з польськими, були частиною Генерал-губернаторства для окупованих польських земель. Сусідні з Румунією території були об'єднані в Губернаторство Трансністрія і віддані під управління Румунії. Решта територій перебувала під управлінням військових адміністрацій, оскільки вони були ближче до фронту. 

 

Украина во второй мировой войне

30 червня 1941 року ОУН проголошує відновлення Української Держави

Причина співпраці ОУН з німцями в тому, що ті ніколи прямо не заперечували можливості появи незалежної України. Ідея ОУН була такою: коли почнеться війна між Німеччиною і СРСР, а про те, що вона почнеться, було зрозуміло заздалегідь, потрібно скористатися моментом і проголосити незалежність — поки дві імперії будуть зайняті війною одна з одною. 

 

Але навіть апеляція ОУН до Німеччини не допомогла — в планах Рейху, як виявилося, не було незалежної України. Незабаром після Акту відновлення незалежності керівництво ОУН, в тому числі Степана Бандеру, відправляють у концтабір, а проти ОУН починається терор. Організація переходить в підпілля і починає війну з Німеччиною.

 

Структури українських повстанців були розгромлені Радянським Союзом тільки в середині 50-х років. 

Українці воювали не тільки на стороні СРСР, союзників і УПА, а й на боці Німеччини

Це найскладніша частина історії Другої світової, яка в суспільстві не проговорена досі. Більшість людей в Україні навіть не розуміє різниці між дивізією "Галичина" та УПА, не знає, що "Галичина" була не єдиним українським формуванням на боці Німеччини.

 

Найвідоміші з українських формувань — дивізія "Галичина" і батальйони "Нахтігаль" і "Роланд". "Нахтігаль" і "Роланд" займалися розвідками і диверсіями, забезпечували безпеку німецьких частин і майна, роззброєння залишків Червоної Армії. Завданням дивізії "Галичина" були бойові дії.

 

Цікаво, що в 1985-86 роках в Канаді працювала урядова комісія, яка розглядала питання про те, чи варто карати бійців дивізії "Галичина" за військові злочини. Чому в Канаді? Там після закінчення війни осіли багато бійців українських націоналістичних формувань, в тому числі і "Галичини". Комісія прийшла до висновку, що у Канади немає підстав для цього, тому що дивізія не брала участі в таких злочинах.

 

Головне питання, на яке українцям потрібно відповісти в зв'язку з існуванням дивізії "Галичина" та інших подібних структур: чому служба в армії однієї тоталітарної і антилюдської імперії краща, ніж служба в армії іншої тоталітарної і антилюдської імперії? І чи можемо ми звинувачувати людей в злочинах тільки через те, що вони воювали на стороні армії, яка скоювала злочини?

Під час війни загинули 8-10 мільйонів українців

6 мільйонів українців воювали в радянській армії, 100 000 — в УПА, 250 000 — в арміях союзників.

 

Загальні втрати склали 8-10 мільйонів осіб, точні дані не встановлені досі. Знищено 700 міст і 28 000 сіл.

 

Майже 1,5 мільйона євреїв загинули в окупованій Україні, майже 34 000 розстріляні в Бабиному Яру.

 

Понад 2 мільйони осіб примусово вивезені на роботи до Німеччини.

 

230 000 кримських татар, болгар, вірмен і греків депортовані радянською владою після вигнання німців.

 

500 000 осіб репресовані радянською владою в західній Україні. 

Чому є різні дати закінчення війни?

Акт про капітуляцію Німеччини підписаний у Франції 7 травня. Але Сталін вважав, що його підписання має пройти в Берліні, окупованому радянськими військами — для нього це було символічно. Тому Акт підписали вдруге, в Берліні, 8 травня. Але в Москві в момент підписання вже була година ночі 9 травня. 

 

 

Висновки

Війна закінчилася не в травні, а 2 вересня 1945 року, коли капітулювала Японія. В Європі заведено святкувати закінчення війни 8 травня, або 9 травня, або приблизно в цей час — як день закінчення війни в Європі. Наприклад, в Нідерландах і Данії це 5 травня. Але в будь-якому випадку в Європі зазвичай роблять акцент не на святкуванні. Це не день, в який пишаються війною і перемогою. У ці дні згадують загиблих і говорять про цінності миру. Це більш людяний підхід, незалежно від того, яка дата тобі більше подобається.