5 секретів успішної кар’єри, про які розповіли топ-менеджери

В Україні є два типи бізнесменів: одні розумні, а інші — спритні. Розумні стали багатими, тому що важко пахали і використовували всі можливості для зростання бізнесу. Спритні скупили за безцінь радянські заводи та присмоктались до земних надр. Розумні переживуть навіть найсуворішу кризу. Спритні втратять свої статки, коли вартість сировини черговий раз впаде (або коли за них візьметься НАБУ).
Ось кілька порад, які допоможуть стати такими ж успішними, як розумні бізнесмені.

1. Будь наполегливим

Майже кожен із американських успішних топ-менеджерів, яких опитало видання Business Insider, наголошував на тому, що наполегливість — це головна якість, що потрібна для побудови успішної кар"єри.

Сем Мінасян, директор з операцій в USA Business Insurance, витратив 12 років, аби досягти нинішньої посади у компанії, яка працює в індустрії, де потрібна неабияка міцність та витривалість — страхуванні. Він почав із продажу невеликих страхових полісів. Займався продажем "від дверей до дверей" і розміщенням флаєрів на автомобілях, сподіваючись отримати бодай один дзвінок на сотні розданих листівок. Сем вважає, що саме ці роки допомогли йому виробити у собі стійкість та стати успішним бізнесменом. Тепер, після багатьох років напруженої роботи за мінімальну зарплату чи комісійні, він володіє успішним страховим агентством.

Сур"я Кант, президент Tata Consultancy Services (TCS) у Північній Америці, Великобританії та Європі теж поділився схожим прикладом. Його кар"єра була не такою довгою, але завдяки наполегливості він зумів працювати у різних країнах світу, у багатьох сферах консалтингового бізнесу.

2. Будь лідером

Щоб стати успішним, треба бути найкращим, незалежно від галузі, у якій ти працюєш.

Це був найбільший урок, який засвоїла Раджа Арасу, керівник платформи та сервісів у Intuit. Аби досягти успіху в роботі, вона вивчала нові технології та методи, налагодила зв"язки з іншими лідерами у своїй галузі, дала новий напрямок розвитку своїй компанії.

3. Збережи власну особистість

У Раджі Арасу була можливість вчитись у багатьох професіоналів, які вплинули на її професійне та особисте життя. Від них вона взяла найкраще, але мозаїку власного характеру та особистості склала по-своєму.

Після кількох років навчання і "копіювання" лідерів, від яких він був у захваті, генеральний директор 6sense Джейсон Зінтак зробив цікавий висновок. Він зрозумів, що його помилка полягала в тому, що він "копіював" особистість лідера, а не розвивався сам. Неможливо носити чужу куртку, якщо вона не підходить тобі. Брати приклад з інших успішних людей треба. Але не треба повторювати шлях людей, із яких ти береш приклад.

4. Будь готовий до змін

Сучасний світ змінюється занадто швидко. Знання, які тільки з"явилися, стають неактуальними вже наступного року (чи навіть швидше), бо їм на зміну приходять нові, більш актуальні знання. І якщо за новими відкриттями у, скажімо, астрономії, більшості людей слідкувати не обов"язково, то без знань про ринкові тренди чи технології, які можна використати у галузі, в якій ти працюєш, не здатен обійтися жоден по-справжньому успішний бізнесмен. Саме тому більшість керівників говорять про те, що важливо бути готовим до змін.

Стефані Шарлоу, головний редактор DesignRush, відчула це на собі. Колись вона була звичайним журналістом у The Today Show, а також публікувалася в інших виданнях. Однак у процесі розвитку власної кар"єри усвідомила, що їй необхідно змінюватися.

Вона зрозуміла, що спосіб, у який люди споживають контент, змінюється швидко і зненацька. І хоча обіймала посади, пов"язані з виробництвом контенту, все більше фокусувалася на маркетингу, а не на редакційній складовій. Тож закликає не замикатись у собі, а замість цього бути відкритим для нового досвіду і готовим до змін.

Адам Городе, співзасновник і генеральний директор групи AGW, також розповів історію адаптації та переосмислення своєї кар'єри. Городе починав як класичний музикант у школі мистецтв Балтімору, але вирішив отримати ступінь бакалавра з музичного бізнесу в Університеті Сіракуз. Коли Адам був студентом, він відправився на стажування у найвідоміші у світі лейбли звукозапису Columbia Records, Epic Records і Fader, щоб більше дізнатися про музичну індустрію. Він вивчив індустрію цифрової реклами з нуля і створив компанію Showtime Network. Пізніше заснував свою власну агенцію з культурного маркетингу AGW Group.

5. Ризикуй і не здавайся, якщо справа вигоріла

Кін ДеМарі, стартап-консультант і партнер з технічних талантів у Moveworks, платформі штучного інтелекту, з юності не боялася ризикувати. Поступивши в коледж у 16 років, вона ділила будинок з трьома незнайомцями тільки для того, щоб мешкати у престижному районі; подорожувала через усю країну, щоб переконати провідного дослідника психології взяти її на стажування. І це тільки незначна частина її ризикованих вчинків на шляху до успіху.

Зараз, після численних переїздів та кар"єрних ризиків, ДеМарі консультує керівників деяких з найбільших компаній у галузі технологій та "лідерства у мисленні". Вона знала: щоб виділитись у Силіконовій долині, їй потрібно йти до задуманого і ризикувати більше за кого-небудь іншого.

Першим бізнесом Ерена Балі, співзасновника та генерального директора компанії Carbon Health, стала освітня платформа Udemy. Балі заснував Udemy в Туреччині, але після закриття у 2008 році переїхав до Силіконової долини, щоб відновити її в США. Він отримав більше 65 відмов (!) від різних інвесторів, перш ніж йому вдалося залучити стартовий капітал. Балі та його колеги працювали повний робочий день, щоб зберегти дозвіл знаходитись у США, а ввечері починали роботу над Udemy. Коли частині колег Балі було відмовлено у видачі віз, їм довелося розділити компанію між США і Туреччиною.

Але ризик виправдався: сьогодні в Udemy 30 мільйонів студентів, а компанія — один із лідерів своєї галузі.



Тож складові успіху такі: наполегливість + лідерські навички + уміння зберегти своє "Я" + відсутність страху перед ризиками + готовність до змін. Звучить складно. І це насправді складно. Не у всіх людей є природні таланти, що дозволяють їм створити бізнес. Але, може, у тебе є хоча б частина цих вмінь? Іншу частину можна розвинути, якщо поставити собі таку мету.