8 фактів про економіку Великобританії після виходу з ЄС

Цілі 4 роки Великобританія намагалася вийти з ЄС. Саме у цей період економіка країни сильно просіла. Політична невизначеність значно понизила бізнес-активність усередині країни. Але коли питання з виходом остаточно вирішено, у Великобританії, здається, починається відновлення економіки.

В період Брекзиту економічне зростання країни сповільнилося удвічі

Через невизначеність протягом 4-х років багато великих компаній почали переміщатися в європейські та інші країни. Це значно послабило економіку Сполученого Королівства. 

 

Через вихід з ЄС Великобританія втратила майже у два рази більше, ніж внесла до бюджету ЄС за 40 років 

Кілька мільярдів доларів було витрачено на адміністративний супровід виходу з ЄС. Зокрема на державних службовців. Але найбільше Сполучене Королівство втратило у ВВП — близько $170 млрд. Причина цього — відтік іноземних інвестицій, компаній і споживачів.

 

 

А Європейський Союз зі свого боку втратив значного члена

 

Перехідний період: протягом наступного року Великобританія все ще буде наче у ЄС

Протягом наступних 10 місяців Великобританія все ще зобов'язана діяти за законами ЄС, але брати участь у їхній зміні вона вже не зможе. До кінця 2020 року торговельні стосунки з ЄС будуть такими ж. Все ще діятиме зона вільної торгівлі та вільне пересування людей.

Нові торговельні правила між союзом та Королівством лише належить погоджувати

Торгівля з ЄС — майже половина всієї торгівлі Великобританії.

 

 

Для обох сторін важливо укласти угоду про вільну торгівлю (без квот і тарифів). Але що стосується питань регулювання: 

— ЄС простіше, щоб у Великобританії залишалося те ж регулювання, як і при членстві; — але країна хоче змінити або відмовитися від деяких правил, щоб мати можливість розвиватися у своєму напрямі та укладати торговельні угоди з іншими країнами.

Нова угода (або її відсутність після закінчення 2020) може спричинити інфляцію

Брекзит означає скасування зони вільної торгівлі Великобританії з іншими членами ЄС. Отже, при торгівлі з цими країнами з'являються митні тарифи, які збільшать вартість як експорту, так імпорту. Варто враховувати, що третина імпорту Сполученого Королівства йде саме з ЄС. Вищі ціни на таку кількість імпортних товарів призводитимуть до інфляції в країні та зниження рівня життя.

Поява кордону між ЄС та Великобританією утруднить пересування людей і спричинить жорстку нестачу робочої сили

У 2019 році близько 63% іноземної робочої сили Великобританії складали працівники з країн Європейського Союзу. 

 

 

Брекзит негативно позначиться і на молодих британських професіоналах. За прогнозами, у 2030 Німеччина може позбутися 3,3 млн кваліфікованих працівників. Але молодим британцям зайняти ці місця буде вже зовсім непросто.

Великобританії доведеться переукласти 759 міжнародних угод

Європейський Союз від імені всіх членів укладає міжнародні угоди з іншими країнами та міжнародними організаціями. Після виходу з ЄС Великобританії доведеться домовлятися з ними заново. З цих 759 угод 259 відносяться до торговельних, а 49 — до митних.

Прихильники Брекзиту вважають, що у країни з'явився шанс для швидкого зростання економіки

Чому?

1. Зростання економіки країни сповільнилося після вступу до Європейського Союзу в 1973 році.

 

Джерело: Office for National Statistics

 

2. Створення єдиного ринку у 1980-х не призвело до вибухового економічного успіху ЄС. Багато в чому через те, що сильний контроль над  інфляцією і бюджетний дефіцит стримують зростання ВВП країн. На графіку нижче можна побачити, як змінювався економічний ріст ЄС. Він навіть сповільнився після створення єдиного ринку.

 

Джерело: World Bank

 

Прихильники Брекзиту вважають, що вихід з ЄС допоможе країні розв'язувати такі проблеми, як торговельний дефіцит, слабкі інвестиції в країну, відсутність конкурентоспроможності.

 

Отримавши можливість діяти самостійно, Великобританія зможе стати успішною в довгостроковій перспективі. Наприклад, розвивати напрям штучного інтелекту (ШІ), встановлюючи свої правила без обмежень. Маючи близько 121 компанію, що займається розробкою ШІ, Сполучене Королівство — один зі світових лідерів у цій сфері.

Вже в лютому активність бізнесу в Сполученому Королівстві почала відновлюватися 

Але далекосяжні висновки про те, чи це відновлення після спаду, чи справді зростання, можна буде робити за кілька років. 

 

Брекзит — одна з найбільших авантюр світового масштабу останнього часу. Жодна країна ще не виходила з ЄС, жодна країна ще не розривала зв’язки з таким могутнім економічним об’єднанням після того, як 40 років була його активним членом. 

 

Через велику кількість невизначеностей складно сказати, чи піде Брекзит на користь Великобританії. Невідомо, як у результаті Королівство вибудовуватиме свої стосунки з іншими країнами та міжнародними організаціями, зокрема з ЄС. За словами управителя Банку Англії, якщо до 2021 року не буде укладена торговельна угода між ЄС і Сполученим Королівством, ціни всередині країни підвищаться, фунт впаде, а навіть найуспішніші індустрії не зможуть врятувати економіку країни.

 

Крім того, не зрозуміло, що буде з бажанням Шотландії вийти зі складу Великобританії і приєднатися до ЄС. А такий вихід точно негативно позначиться на економіці країни. До цього варто також додати нову глобальну економічну кризу, яка вже насувається, та поки що невідомі економічні наслідки спалаху коронавірусу. 

 

Одним словом, час для виходу з ЄС зараз не найкращий.