95% доріг України розбиті й 85% вагонів зношені. Ось чому Україна ще не стала торговим супергероєм Європи

Через Україну проходять кілька важливих європейських транспортних коридорів, та наша країна використовує третину свого транзитного потенціалу.
А от Польща будує нові порти. То хто ж виграє гонитву за грошима інвесторів?

Кожного тижня далекобійник Василь возить український березовий сік із Волинської області до Німеччини, а літаки доставляють його до США, Ізраїлю та Канади. Кажуть, він популярний в американських фітнес-клубах. Українське зерно залізницею прямує до ЄС, а морем — до Єгипту та Китаю.  

 

Україна знаходиться посередині Європи, між ЄС, Росією та іншими країнами Азії. Наша країна ніколи не була гігантом світової торгівлі. Найбільші світові торговельні дороги проходили через Україну хіба що тисячу років тому, ще за часів Русі, але останніми роками деякі транспортні коридори через Україну використовуються ще менш активно. Відомо, що Україна експортує в інші країни багато зерна та металу. Але навіть, незважаючи на те, що Україна —  монстр в зерновому експорті, у порівнянні з іншими, товарообіг нашої країни зовсім невеликий. 

Через Україну проходять 4 з 10 європейських транспортних коридорів

Ці коридори утворилися після конференцій у Криті та Гельсінках наприкінці 90-х. Тому їх ще можуть називати "Критські" або "Гельсінські". Чотири коридори проходять через Україну і сполучають нас із Західною Європою, Румунією, Росією, Балканами і Балтією. 

 

 Джерело: Coordinating Secretariat for Maritime Issues

 

В майбутньому через Україну пройдуть Транс’європейські коридори

Україна також стане частиною Європейської транспортної мережі TEN-T, яку слід відрізняти від вищеописаних "критських" коридорів. TEN-T (The Trans-European Transport Network) — це проєкт удосконалення інфраструктури Європейського союзу. Його запланували закінчити у 2050 році. Через Україну будуть проходити два коридори Транс’європейської транспортної мережі:  Коридор Рейн-Дунай та Середземноморський коридор. У рамках "Східного партнерства" заплановані 39 українських інфраструктурних проєктів

Зараз Україна використовує лише третину свого транзитного потенціалу

Україна має унікальне геополітичне положення і здатна стати зручним транспортним коридором між ЄС та Азією, але наразі використовується тільки 25–30% транзитного потенціалу України.

 

І ось наочний приклад, як через нерозвинену інфраструктуру ми втрачаємо багатомільйонні транзитні можливості. Основна частина Нового шовкового шляху у бік Європейського союзу зараз проходить через Білорусь, Казахстан та Росію. Україну теж передбачалося включити в цей проєкт, і навіть була підписана попередня угода. Проте на даний момент прикордонні області України з ЄС не мають потрібного транспортного оснащення для проходу китайських вантажних поїздів. Крім того, у нас відсутнє якісне автосполучення з Європейським Союзом. 

 

Джерело: World Economic Forum

Більшість українських товарів експортують морем

Перш ніж українське зерно чи метал потраплять до США, Індії або Китаю, вони повинні дістатись залізницею до портів, а потім на величезних вантажних кораблях пливуть до іншої частини світу. Слабка ланка у цьому процесі — наші порти. За якістю портової інфраструктури Україна займає 93 місце зі 137.  

 

При цьому 58% експорту нашої країни перевозиться саме морським транспортом. Переважно ним користуються, щоб перевезти будівельні матеріали, руду, зерно та продукти його помелу, нафту і нафтопродукти, вугілля, а також цукор, цитрусові та ін.

 

На карті можна побачити, де розташовані 13 морських портів України, які зараз працюють (усього у нас їх 18).

 

Джерело: Міністерство інфраструктури України

 

Чверть — по автомобільних дорогах, 95% яких розбиті

За якістю дороги України посідають 130 місце зі 137 — на одному рівні з Молдовою, Нігерією та Парагваєм. І тут нічого дивного — 90% доріг не ремонтували останні 30 років.

 

Через високі ставки ввізних мит українським перевізникам дорого купувати нові автомобілі, тому як для пасажирів, так і для вантажу машини використовуються дуже старі, зазвичай їм не менше 10 років. Незважаючи на це, автомобільним транспортом до ЄС перевозиться близько 10% товарів за обсягом та 38% за вартістю. 

85% залізничних вантажних та пасажирських вагонів зношені

За обсягами вантажних перевезень Укрзалізниця займає 4-е місце на Євразійському континенті після Китаю, Росії та Індії. Та ситуація із залізничним транспортом продовжує погіршуватися. Кількість транзитних залізничних перевезень меншає. 

 

Джерело: Центр транспортних стратегій

У нашій країні одна з найдовших залізничних систем в Євразії — 21 626 км. Проте з 2007 року об'єми транзитних перевезень залізницею через Україну впали аж на 76%. І продовжують падати. Для порівняння, в Німеччині — 33 440 км, і  вона зайняла перше місце у світі за зручністю транспортної інфраструктури. 

 

На сьогодні термін придатності наших залізниць практично закінчився. Одного дня залізничний транспорт стане ще менш ефективним, а потім і зовсім може перестати працювати як треба. Що у свою чергу тягне за собою зниження показників економічного розвитку країни.

 

Хоча, що цікаво, попри велику зношеність вагонів та доріг і середній вік локомотивів 40 років, залізнична інфраструктура України займає 37 місце у світі поряд з Італією, Австралією та Норвегією.

В Україні працюють 19 аеропортів, але практично всі вантажні перевезення здійснюють 7 основних

У 1991 році в Україні діяли аж 50 аеропортів. Сьогодні використовуються лише 19, велика частина яких потребує реконструкції та суттєвого переоснащення. Також у нас погано розвинена регіональна авіація, хоча є великий потенціал. 

 

Лише 2% експорту та 3% імпорту товарів здійснюється повітряним транспортом. А міжнародні перевезення становлять більшу частину вантажних перевезень. 

Натомість Сінгапур займає перше місце за якістю авіаційної  інфраструктури

На думку Міжнародної асоціації повітряного транспорту (ІАТА), до 2035 року авіація принесе економіці Сінгапуру $65 млрд, а зараз приносить $36 млрд, майже 12% ВВП. Окрім великого потоку туристів, розвинена інфраструктура залучає до Сінгапуру інвестиції, тому що інвестори впевнені в прибутковості місцевих аеропортів.

 

ІАТА стверджує, що нинішня роль Сінгапуру у світовій торгівлі була б просто неможлива без розвиненої авіації. Коли в країну можна просто і швидко дістатись, це робить її дуже привабливою для торгівлі та налагодження економічних зв'язків.

Польща будує два нові порти 

13 морських портів України протягом 2018 року обробили 135 мільйонів тонн вантажу. Водночас 3 порти Польщі за той же період —- 106 мільйонів тонн. Тобто в Україні у 4 рази більше портів, а вантажу через них пройшло лише на 27% більше. І минулого року польський уряд ухвалив рішення побудувати ще 2 порти.  

Китайські потяги мчать зі швидкістю 350 км на годину 

Якби українські поїзди рухались із такою швидкістю, то з Києва до Львова можна було б дістатись за 1,5 години замість нинішніх 5-6, а з Харкова до Херсона — за 2 замість 17 годин зараз. 

 

І це не максимум того, на що здатні китайські потяги — деякі мчать зі швидкістю 430 км на годину

 

Країни, які хочуть бути заможними, вкладають гроші у транспорт 

Більшість держав виділяють значну частину своїх бюджетів на розвиток транспортної інфраструктури. Чому? 

1. Розвинений транспорт дозволяє значно заощадити на витратах при торгівлі товарами. 

2. Збільшується експорт й імпорт. Більше країн згодні з вами торгувати, бо торгівля стає простішою. 

3. У результаті економічна вигода від розвиненої транспортної інфраструктури значно більша, ніж витрати на будівництво.

 

Найголовніше для глобальної торгівлі товарами — можливість транспортувати їх із країни-продавця до країни-покупця. Щороку повітряні перевезення забезпечують транспортування в середньому 50 мільйонів тонн вантажу, щодня в небі пролітають близько 55 000 вантажних літаків, кожну секунду 20 мільйонів контейнерів кудись прямують по морю.

 

Тому і виходить, що погані дороги — це не лише клопіт автовласників, а погані вагони — проблема не лише туристів, але й серйозна перешкода для розвитку економіки. Недовіра інвесторів або просто відсутність фізичної можливості налагодити транзит або торгові відносини зовсім не сприяє зростанню ВВП України. Завдяки геополітичному положенню в нашої країни є безліч можливостей, якими ми нехтували багато років.