Чому починати працювати до 10-ї ранку — погано для здоров’я

Дайте почитати цю статтю начальникам, які вимагають, щоб робочий день починався о 9-й ранку. Бо будильник — такий самий ворог здорової людини, як цигарки та алкоголь.

Ми виставляємо будильник на гаджетах 21-го сторіччя, але досі просинаємось за правилами індустріальної епохи. Тоді люди пішли працювати на заводи, дітей з ранку віддавали в дитячі садочки та школи, а працювали з 9-ї до 17-ї години. І досі багато людей працюють за розкладом гудків фабрик 19-го століття. Вчені доводять, що це погано для здоров"я, і починати роботу до 10-ї ранку для організму людини — це справжні тортури.

Еволюція передбачила для людей власний розклад дня

Люди, тварини, рослини і навіть бактерії мають внутрішній процес, який регулює цикл сну та неспання — циркадний ритм. Він впливає на наше відчуття часу, діяльність мозку, рівень енергії та гормонів. Саме цей цикл ми порушуємо, якщо починаємо активність до 10-ї ранку.

Доктор Пол Келлі з Оксфордського університету вважає, що якщо прокидатись зарано, це погано впливає на фізичний та емоційний стан людини. На його думку, проста зміна розкладу дня значно покращить продуктивність роботи.

На схемі нижче зображено циркадний ритм людини середнього віку. Концентрація "гормона сну" мелатоніна починає збільшуватися з 21-ї годині. Лише о 7:30 його виділення майже припиняється, ще через 45 хвилин концентрація гормону зменшиться вдвічі, і настане час прокидатись. А що у нас зазвичай за розкладом о 8:15? Офіс, транспорт або сніданок і дуже рідко — ліжко.

біологічний годинник людини

Робота з 9-ї години доречна лише після 55-ти років

Пол Келлі зауважує, що біологічний годинник людей починає працювати синхронно з загальноприйнятим принципом "починаємо працювати о 9-й" лише у віці 55 років. До цього працювати з 9-ї зарано. А для підлітків існують додаткові зауваження. Їхній внутрішній час відрізняється від того, що є у людей середнього віку, на 2 години. Тож, якщо намагаєшся розбудити підлітка о 6-й, пам"ятай, що для нього зараз лише 4-та, і виглядати, і поводитись як зомбі для нього цілком природно.

Сон не можна переривати

Сон складається з декількох стадій, кожна з яких має власну функцію, і якщо переривати його дзвінком будильника, це спричинить лише стрес для організму. Наприклад, прокидання у фазі глибокого сну не дасть організму відновитися повною мірою, а у фазі швидкогозробить людину млявою.

фази сну

Структура сну. Вважаєш, що можна відіспатися на свята? Вчені вважають, що це неможливо. Для повноцінного відпочинку потрібен якісний сон кожної ночі.

Порушення сну призводять до проблем зі здоров"ям

На прикладі підлітків можна побачити, що трапляється з людиною, яка невчасно засинає, просинається або лишає на сон замало часу. У США лише 1 з 10 підлітків спить 8-10 годин на добу, що відповідає нормі для його віку, а багато хто розпочинає навчання вже о 7:30 (тобто о 5:30 за біологічним часом дорослої людини). Результат — пригніченість, лінь, дратівливість, депресія, які ми часто відносимо на перехідний вік. Підлітки, які хронічно не висипаються, більш схильні до вживання алкоголю, а кожна година недосипу на 38% збільшує відчуття смутку та безнадії. Крім психічних проблем, недостаток сну може викликати і фізичні — ожиріння, діабет та серцево-судинні захворювання.

Еволюція працювала над біологічним годинником мільйони років, а люди відмовилися від нього заради заробітку та індустріалізації в лічені роки. З дитинства ми привчаємось жити за соціальною нормою — прокидаємось рано та змушуємо робити так само дітей. Нехтуємо природними циклами організму, а після дивуємось, чому погано почуваємося та хворіємо. Потрібно змінювати прийняті у суспільстві підходи до часу початку роботи. Скажімо, нехай державні установи працюють з 10-ї, приватний сектор — з 11-ї, а вузи — з 12-ї; це зменшить щоденне пікове навантаження на енергетичну і транспортну системи, а найголовніше — на наше власне здоров"я.