9 неймовірних збігів і чому вони насправді не такі дивовижні

Сталін, Гітлер та австрійський імператор Франц Йосиф у 1913 році жили у Відні на сусідніх вулицях в один і той самий час. Виконавець ролі чарівника у фільмі “Чарівник з країни Оз” грав роль у піджаку, що належав автору книги. Більшість людей вважають такі події мало не чудесами, але математика доводить, що “дивні” збіги не випадкові.

"Збіг — це спосіб Бога залишитися анонімним". Так пояснював випадковості один з найвидатніших фізиків світу Альберт Ейнштейн

Пропонуємо розглянути десяток дивовижних збігів і спробуємо розібратись, чи дійсно такі події випадкові.

1. Схожі долі короля та керівника ресторану

Італійський король Умберто під час обіду в ресторані помітив, що управитель дуже схожий на нього. Після кількох хвилин розмови він з’ясував, що має з цим чоловіком багато спільного. 

Чоловіки народились в одному місті й в той самий день — 14 березня 1844 року. Кожен з них одружився з жінкою на ім’я Маргарита. Власник ресторану відкрив свій заклад в день коронації Умберто.

29 липня 1900 року король дізнався, що цього чоловіка застрелили. Того ж дня невідомий пострілом вбив Умберто під час прогулянки по місту Монс.

Король Умберто. Джерело: brigittegastelancestry

2. Дівчата-двійники

У 2001 році 10-річна Лора Бакстон з Англії вирішила зробити експеримент: до гелієвої кульки прив’язала шматок паперу зі своєю адресою та перевірила, як далеко відлетить її послання.

Кулька подолала понад 225 км і приземлилась на задньому подвір’ї ще однієї десятирічної дівчинки на ім’я Лора Бакстон. Дві дівчинки вирішили зустрітись. Під час зустрічі з’ясувалось, що вони були одягнені у схожі рожеві сорочки та джинси, мали однакові зачіски, зріст і навіть однакових домашніх тварин.

Скріншот: Лора Бакстон і Лора Бакстон. Джерело: Richard Gardner

3. Книга з дитинства, знайдена за океаном

У 1920 році письменниця Анна Періш поїхала до Франції та зайшла в паризький книжковий магазин. Там вона натрапила на книгу "Джек Фрост та інші історії", яку дуже любила читати в дитинстві. Анна вирішила її купити. 

Ввечері її чоловік помітив, що на першій же сторінці книги були написані адреса та ім’я того, кому вона належала раніше: "Енн Періш, 209 Н Вебер-Стріт, Колорадо". Виявилось, що це була саме та книга, яку Анна читала, коли була дитиною.

4. Річ, яка повернулась

У фільмі "Чарівник з країни Оз" чарівника зіграв актор Френк Морган. Для цієї ролі костюмери придбали піджак у секонд-хенді. 

Під час зйомок Морган засунув руку в одну з кишень піджака і помітив, що попередній власник написав на ньому своє ім’я — Л. Френк Баум. Парадокс був у тому, що саме Л. Френк Баум — автор книги "Чарівник країни Оз".

Актор Френк Морган в образі чарівника. Джерело: IMDb

 

Спершу Морган подумав, що це був жарт костюмерів, але потім знайшов кравця письменника, який підтвердив, що власником піджака був саме Баум.

5. Потопити власний корабель

У часи Першої світової війни багато цивільних кораблів переобладнали у військові. Одним з таких був британський RMS Carmania. Але щоб заплутати ворога, його замаскували під німецький корабель SMS Trafalgar

Кораблі RMS Carmania та SMS Trafalgar. Джерело: warhistoryonline

У 1914 році RMS Carmania прибув до Бразилії і потопив корабель, який мав назву SMS Trafalgar. Справа в тому, що німці також маскували свої кораблі під британські. Тому під час потоплення виглядало, ніби на дно йде власний корабель, а не ворогів.

6. Книга-провісниця

У 1838 році опублікували роман Едгара Аллана По "Оповідь Артура Гордона Піма про Нантакет". У ньому йдеться про чотирьох моряків після кораблетрощі, які, щоб не померти, з’їли юнгу на ім’я Річард Паркер. 

Через 50 років після виходу книги на півдні Африки біля мису Доброї Надії розбився корабель Mignonette. Після цієї трощі вижило четверо і їм так само, як героям книги По, довелося з’їсти юнгу на ім’я Річард Паркер. Це стало справжнім скандалом в Англії, де заборонили канібалізм, навіть якщо загрожує смерть.

7. Померти після лекції про раптову смерть

Південноафриканський астроном Деніель дю Туа у 1981 році прочитав лекцію, під час якої запевнив, що смерть може трапитись будь з ким та у будь-який момент. Після лекції він взяв м’ятний льодяник і вдавився. 

8. Сусіди навіки

Перший британський солдат, убитий під час Другої світової війни, похований в кількох метрах від останнього загиблого на цій війні британського військового.

9. Сливовий пудинг

Французький поет Еміль Дешам вперше спробував сливовий пудинг за порадою месьє де Фонтгібу.

Через 10 років Дюшан повернувся до Парижа і побачив на одній з вітрин знайомий пудинг. Коли він зайшов до магазину, щоб його придбати, виявилося, що останній шматок купив джентльмен за одним зі столиків. Це був той самий месьє де Фонтгібу, який запропонував колись поету спробувати цей десерт.

Природу збігу пояснює математика

Автор книги "Математика та міфи" Джозеф Мазур пропонує розглянути суть неймовірних подій на прикладі історії про письменницю Енн Періш та її дитячу книгу. 


"Математика та міфи", Джозеф Мазур

У 1920-х роках Париж був одним з головних напрямків для американських туристів. Тому Мазур говорить, що ймовірність подорожі Анни у це місто дорівнює 0,1.

Ймовірність того, що письменниця піде до книгарні — 0,3.

Найскладніше пояснити, як книга з її дитинства опинилась у Парижі. Її мати дружила з художницею Марі Кассат, подарувала цю книгу їй, і та, як і більшість художників, переїхала до французької столиці. Коли Кассат померла, її книги потрапили до книжкового магазину з англійською літературою. Ця вірогідність, на думку Мазура, теж дорівнює 0,1.

Джозеф Мазур у своїй книзі пояснює, як розрахувати ймовірність цього збігу. Виглядатиме цей розрахунок так: 0,1×0,3×0,1 = 0,003. Тобто, подібний збіг можливий з ймовірністю понад 3 тисячі до 1. А це означає, що хоч шанс на дивовижну подію незначний, але він все одно є. 

Кожен день трапляються випадкові божевільні збіги з різними людьми по всьому світу, і кожна така людина вважає себе статистичним дивом. Але зважаючи на те, що на Землі 7,8 млрд людей, таке насправді відбувається постійно.

Наш мозок звик шукати в усьому сенс. Ми ніби машини розпізнавання образів, і коли щось виходить за рамки очікуваної моделі, нам потрібні якісь пояснення. Містичне пояснення допомагає людині відчувати свій зв’язок з чимось більшим, тому воно таке популярне. Хоча з точки зору статистики нічого надзвичайного у "дивовижних" збігах немає. 

via