Де знаходяться 14 столиць України

Київ був першим, але не єдиним головним українським містом. Про Глухів, Чигирин та Хуст ти маєш пам’ятати з підручника історії. Та насправді українських столиць було більше десятка. Їх географія пояснює рядок з гімну “Від Сяну до Дону”. А одна розмістилась навіть на березі Японського моря.

Українська історія довга та складна, тому і столиць в України було чимало. Деякі з них були столицями не єдиної української держави, а її частини, яка спромоглась ненадовго стати незалежною. До Дня Незалежності згадуємо, які міста відігравали головні ролі в історії України. 

колишні столиці України

Чигирин — перша столиця Гетьманщини

чигирин

Фото: Резиденція Б.Хмельницького. Автор: Kamelot

Чигирин став найвідомішою столицею Війська Запорозького за часів Богдана Хмельницького. Звідси правили, крім Хмельницького, Іван Виговський, Юрій Хмельницький, Павло Тетеря та Петро Дорошенко. Місто було одним з найбільших в Україні XVII століття і прослужило адміністративним центром 20 років. Тут мешкали близько 50 тисяч осіб, діяла державна та військова адміністрації, розміщувалася гетьманська резиденція та палац.

військо запорозьке

Територія Гетьманщини у порівнянні з територією сучасної України. Джерело: Alex K. 

Московити та турки неодноразово атакували місто. Через напади Чигирин зазнав значних збитків та руйнувань. Вже у часи незалежності відбудовано палац, де жили гетьмани. 

Must see: Відновлена резиденція Богдана Хмельницького та Чигиринський замок, який слугував бастіоном Дорошенка. Сучасний Чигирин є частиною однойменного історико-культурного заповідника

Потім на 50 років столицею став Батурин 

батурин

Фото: Палац Кирила Розумовського. Джерело: tamtour.com.ua

Нині Батурин — це місто Бахмутського району Чернігівської області з населенням у менше, ніж 2,5 тисячі осіб. А у XVII столітті гетьмани Лівобережної України перетворили його на свою резиденцію. Звідси свого часу правили Пилип Орлик та Іван Мазепа. З набуттям статусу столиці місто змінилось: збудували оборонні укріплення, будівлі, де розмістились органи управління та гетьманська гвардія.

В цей період у Батурині звели ряд храмів, але більшість з них пізніше була зруйнована. Батуринський Миколо-Крупицький монастир — одна з небагатьох пам’яток пов’язаних з містом та цим періодом, яка збереглась до тепер.

У листопаді 1708 року Батурин атакувало московське військо під компандуванням Олександра Меншикова. Більшість мешканців вбили, місто зруйнували, а гетьманську резиденцію перенесли до Глухова

Must see: Будинок генерального суду — єдина споруда Батурина часів Мазепи, яка залишилась. Кімнати під будинком раніше використовувались для катувань та слідства. Тепер будівля використовується як краєзнавчий музей. Так само відбудували у Батурині Покровську церкву та Батуринську фортецю. Збереглась також Воскресенська церква, яка стала усипальницею гетьмана Кирила Розумовського. Її відреставрували нещодавно.

Глухів був політичним центром України XVIII століття

глухів

Фото: Глухів. Автор: irenkamukorez

Місто розташоване у Сумській області. У Глухові правили останні гетьмани України Іван Скоропадський, Данило Апостол та Кирило Розумовський. 

В цей період тут сформувався новий політичний та культурний центр України. Відкривались аматорські та професійні театри, розпочалось навчання в Глухівській музично-співацькій школі, де освіту отримали найвідоміші композитори у Російській імперії XVIII століття Максим Березовський та Дмитро Бортнянський.

Must see: Водонапірна вежа, Трьох-Анастасіївська церква, Миколаївська церква, Спасо-Преображенська церква та Глухівський педагогічний університет.  

Київ повернув собі статус столиці через 700 років

батьківщина мати

Фото: "Батьківщина-мати". Автор: interesniy.kiev

Ще у 882 році Київ став столицею Руської держави, але втратив свій статус у 1240 році після зруйнування монголами. Місто відновило столичний статус у 1917 році.

На фоні Лютневої революції у Російській імперії у Києві пожвавилося політичне життя, проходили маніфестації, люди вимагали автономії України. Як результат, у 1917 році було створено Українську Центральну Раду, яка у Третьому Універсалі проголосила Українську Народну Республіку, а Київ — її столицею. 

Юридично Київ лишався головним містом УНР, а фактично у 1918 році містом заволоділи більшовики. Уряд вимушено переїжджав. Фактично функції головного міста держави виконували Житомир, Сарни, Жмеринка, Вінниця, Хмельницький (Проскурів), Кам’янець-Подільський, Рівне, Тернопіль (Станіслав) і навіть польський Тарнів. 

Знову столицею Київ став після проголошення незалежності у 1991 році. 

Must see: Софіївський собор, Києво-Печерська Лавра, Червоний корпус КНУ, будинок Кабінету Міністрів, Міністерство закордонних справ та Верховна Рада

Львів був столицею лише три тижні

львів

Фото: Площа Ринок. Автор: Petar Milošević

Після розпаду Австро-Угорської імперії у 1918 році утворилась Західноукраїнська Народна Республіка, а Львів став її столицею.  Проте столицею місто було менш як місяць. Під час наступу польського війська урядовці перебрались спочатку у Тернопіль, а згодом до Івано-Франківська (колишнього Станіславова). Через п’ять місяців польські війська витіснили урядовців ЗУНР і з цього міста.

Столичний статус Львів поновив у 1941 році з проголошенням Української держави, проте цього разу лише на два тижні. У місто увійшов легіон "Нахтігаль" під командуванням Романа Шухевича та проголосили Акт відновлення Української Держави. Львів визначено головним містом до здобуття Києва. 

Але Адольф Гітлер прийняв рішення ліквідувати державне утворення на окупованих німецьким військом територіях. Степана Бандеру заарештували, Дружини Українських Націоналістів відкликали з фронту та роззброїли. Після цього в ОУН вирішили вважати Німеччину ворогом, як і СРСР.

українська держава 1941

Межі Української держави 1941 року. Автор: КиМола

Must see: Високий замок, Площа Ринок, Музей визвольної боротьби, Галицький сейм в університеті, "Фабрика повидла".

Краснодар — нереалізована кубансько-українська столиця, захоплена більшовиками

краснодар

Фото: Головна міська площа Краснодару. Автор: ruspekh.ru

У 1918 році Кубанська Законодавча Рада готувалася до об’єднання Кубанської Народної Республіки з УНР. Прихильники України були як в уряді Кубанського краю, так і серед населення. Проте у владній верхівці були й відверті українофоби. До внутрішньо урядової боротьби додавалось ще й протистояння з військами Денікіна, які були на службі імперського генералітету. Московські більшовики використали ці протистояння та захопили Кубань. Всіх прихильників України фізично знищили або змусили втекти.

карта України

Фото: Мапа України, яку використовували на Паризькій мирній конференції 1919 року. Автор: spadok.org.ua

Пізніше історик та отаман Кубанського козачого війська Василь Іванис назвав нерішучість уряду Скоропадського в об’єднанні з Кубанню причиною перемоги та подальшого терору більшовиків. Самостійна Кубанська Народна Республіка проіснувала з 1918 до 1920 року.

Владивосток міг бути найбільш східною українською столицею

Владивосток

Владивосток. Автор: Євгенія Соловська.

Українська Далекосхідна Республіка утворилась з українських переселенців на Далекому Сході Росії у 1917 році як самопроголошена українська колонія. До цього регіону Російської імперії до 1905 року переїхало чимало сімей з Чернігівщини, Полтавщини, Київщини, інших регіонів. Переселяли населення, щоб вгамувати національно-визвольний рух проти Росії. 

На початку ХХ століття у Зеленому Клині нараховували 1,5 млн населення, з якого майже мільйон — українці.

далекосхідня українська республіка

Територія, на яку поширювалась влада Далекосхідної Української Республіки Автор: Бровар

Поступово вихідці з України поступово почали тут створювати власні організації, гуртки, видання, школи та органи управління — Українські Окружні Ради. Всі державні інституції зосередились у Владивостоці. Тут була найбільша українська громада. Але фактично Далекосхідна республіка не контролювала більшу частину своєї території. 

Громадянська війна у 1922 році завершилась окупацією більшовиків, ліквідацією українських організації, конфіскацією майна та арештом керівників та активістів Далекосхідної Республіки. Проте навіть зараз у Владивостоці проходять літературні читання, дні української культури та відзначаються Шевченківські дні.

Must see: Золотий міст, Приморський океанаріум, Токарівський маяк та інші.

Ясіня — гуцульська столиця в горах, яка існувала менш як рік

лопушанський міст

Фото: Лопушанський міст. Автор: Ольга Максимова

Селище Ясіня у листопаді 1918 року стало столицею Гуцульської Республіки, яка існувала на сході Закарпаття. Республіка планувала об’єднання з ЗУНР та УНР. У 1919 році владу довелось віддати румунським військам, які окупували Ясіня.  В колишній столиці все ще можна знайти будівлю, де працювала Українська народна рада. Нині це готель "Едельвейс".

Must see: Струківська церква, яку пов’язують з заснуванням села; гірськолижний відпочинок у Драгобраті та водоспад Труфанець.

Великий Вислік був центром для 33 об’єднаних лемківських сіл 

великий вислік

Фото: Вислік Великий, церква Св.Онуфрія. Автор: mapio.net

Село у Польщі на три місяці стало столицею для створеної в 1918 році Команчанської Республіки. Її уряд планував об’єднатись ЗУНР та звертався до керівників по військову допомогу. Західноукраїнська Республіка вирішила не надавати збройних підкріплень і за три місяці Вислік зайняла польська армія. 

Мліїв — столиця підпільників Черкащини

мліїв

Фото: Колишній Палац науки. Нині головний корпус інституту помології. Автор: Роман Маленков

У селі на Черкащині в 1920 році була заснована Мліївська республіка. Назвати її державою у повній мірі не можна, це радше було повстання проти більшовиків, німців та денікінців.У Млієві керував військовий діяч Трохим Бабенко, а захист забезпечувало 7 тисяч козаків. Вони проводили рейди у селах поблизу навколомліївських та городищенських лісів, влаштовували диверсії денікінцям та обороняли селян від більшовицьких репресій.

Чекісти влаштували засідку невеликому загону Трохима Бабенка і ліквідували керівника республіки. Протягом 1922 року більшовики остаточно знищили опір та Мліївську республіку.  

Must see: Будинок Симиренків, Троїцька церква, Парк Садиби Симиренків.

Гуляйполе — центр українського анархізму

Гуляйполе

Фото: Міська рада Гуляйполя. Автор: instagram.com/gulaypole_insta/

Вільна Анархічна Республіка, заснована Нестором Махном, виникла у жовтні 1919 року з центром Гуляйполі. Зараз це провінційне місто у Запорізькій області, але сотню років тому його проголосили столицею. Зрештою територія цього утворення у 1921 році стала частиною УРСР.

Сучасна міська рада Гуляйполя — це колишня штаб-квартира Нестора Махна.

Must see: Краєзнавчий музей, Дубрава біля Гуляйполя, Гуляйпільська міська рада, пам’ятник Махно.

Харків — центр тогочасної "ДНР"

Госпром

 

Харків’яни пишаються статусом свого міста як "першої столиці". Проте це — великий обман, приблизно такий самий, як і те, що Одесу створила Катерина Друга. 

Маріонеткову Українську Радянську Республіку Рад заснували керовані з Росії більшовики у 1917 році на противагу УНР. Потім Харків став центром УРСР у складі СРСР. Тобто фактично столицею незалежної України він не був. Максимум — адміністративним центром окупованої території. Погодься, Донецьк зараз ніхто з притомних людей не назвав би столицею. Тому чому Харків називають? УРСР — це спроба створити "ДНР" 100 років тому, яка виявилась успішною. Мали більшовики й власну "ЛНР" та інші "республіки": Донецько-Криворізьку, Одеську, Галицьку, Республіку Тавриди. 

Must see: у Харкові обов’язково слід відвідати Харківську канатну дорогу, Парк Горького, Сад Шевченка, Площу Конституції та зоопарк.

Хуст — "резервна" столиця Карпатської України 

хуст

Фото: Центр міста Хуст. Автор: karpaty.love

У 1939 році Карпатська Україна отримала автономію у складі Чехо-Словацької республіки. Центром державного утворення обрали Хуст, через окупацію Ужгорода та Мукачева. Держава проіснувала з 15 березня до кінця травня, коли Угорщина за підтримки Третього Рейху розпочали війну проти Карпатської України. 

Урядова верхівка емігрувала до Румунії, а серед населення у війні загинуло від 2 до 6 тисяч осіб. Для України ці події стали фактичним початком Другої світової війни.

У місті ще є будівлі того періоду. Наприклад, теперішнє приміщення Хустської міської ради у Карпатській Україні було сеймом.

Must see: Водоспад Городилів, Долина нарцисів, Костел Св. Єлизавети, Хустський замок

Олевськ під час Другої світової став центром нової республіки

олевськ

Фото: Олевськ. Автор: Kiyanka

Олевська республіка виникла після наступу на місто діяча українського повстанського руху Тараса Бульби-Боровця і при підтримці німецьких військ у 1941 році. Радянські партизани втекли з Олевська, а Бульба-Боровець разом з військовими загонами створив штаб Української Повстанської Армії "Поліська Січ"

Більшовицькі партизани здійснювали диверсії на об’єктах промисловості у місті, а німецьке окупаційне командування дратувала критика розстрілу єврейського населення з боку Бульби-Боровця. За співпрацю з німцями у 1946 році українського діяча судили у Великобританії та зрештою виправдали.

 Must see: Свято-Миколаївська церква та Кам’яне село.