6 шкідливих звичок, від яких потрібно терміново позбутися (і чому)

Від куріння до самолікування: як шкідливі звички впливають на твоє здоров'я

Пам'ятаєш, як мама давала до школи судочок зі здоровою їжею, щоб ти не купував чіпси на обід, а батько бив ременем, знайшовши під ліжком пачку сигарет? Завдяки рекламі всі знають, що самолікування небезпечне, але завдяки тій самій рекламі вдаються до самолікування.

З самого дитинства нам розповідають, що добре, а що погано. Але незважаючи на виховання та інтуїцію, ми продовжуємо палити та шкодити своєму здоров'ю купою інших способів. Тому що нам не вистачає наукових фактів, пояснення простою мовою, щоб усі застереження могли зрозуміти люди без медичної освіти.

Ми вивчили різноманітні джерела і по-простому пояснили, чому шкідливі звички дійсно шкідливі, чому важливо спати належний час і так далі.

1. Куріння — це круто, поки ти не помреш від хвороб, викликаних ним

7 мільйонів людей щорічно помирають через паління

Майже півстоліття відома всім марка сигарет "Мальборо" успішно рекламувалася однойменним ковбоєм. У різний час, з 1954 по 1999, цього ковбоя грали різні люди. За іронією, п'ять моделей померли від хвороб, викликаних курінням.

Щороку від куріння помирає 7 млн осіб по всьому світу. В Україні число жертв тютюну — 63 тис. людей щорічно. В одних тільки США від куріння помирає більше людей, ніж від ВІЛ, наркотиків, ДТП та пожеж разом узятих.

Сигарета виділяє 7 000 шкідливих речовин

За даними Центру лікувально-профілактичної допомоги США, куріння сигарет завдає шкоди майже всім органам: легеням, зубам, серцю, шкірі, очам і т. д. Найпоширеніші хвороби, які воно викликає — рак легенів та губ, ішемічну хворобу серця, інсульт, посилення перебігу бронхіальної астми.

Вред от курения

Шкода від куріння, джерело: ВВС

 

Чому куріння небезпечне? Під час горіння сигарета виділяє понад 7 тисяч шкідливих хімічних сполук: канцерогени, радіоактивні метали і токсини. З сигаретним димом ти вдихаєш формальдегід, який викликає захворювання легенів та дихальних шляхів, бензол — викликає лейкоз та інші форми раку, миш'як, який використовували як хімічну зброю в Першу світову, і навіть радіоактивний полоній.

Пасивне куріння несе ті самі ризики, що й безпосереднє.

Фільтри не допомагають зменшити шкоду для здоров'я

Ти можеш заперечити, мовляв, курили завжди, а в кожній сигареті є фільтр, який повинен захищати організм від шкідливих речовин. Але сигарети з фільтром завдають такої самої шкоди, як і сигарети без фільтра. Ось кілька досліджень, які це доводять: одне і друге. Оманливе відчуття безпеки додає те, що фільтри пом'якшують удар диму по горлу. Фільтри навіть шкодять, тому що стимулюють курити більше сигарет.

2. Чверть усіх смертей у віці від 20 до 39 років настає через алкоголь

За даними ВООЗ, у світі в результаті вживання алкоголю відбувається 3,3 мільйона смертей щорічно — це 6% усіх випадків смерті. Всього налічується більше 200 хвороб і травм, які можна пов'язати із вживанням алкоголю: цироз печінки, панкреатит, рак гортані, органів шлунково-кишкового тракту, ослаблення імунної системи, алкогольний синдром плоду, проблеми серцево-судинної системи та багато іншого.

Але при всьому цьому, певні дослідження показують, що у помірно питущих, як жінок, так і чоловіків, ризик розвитку жовчнокам'яної хвороби нижче, ніж у непитущих. Існують також дані, що помірне вживання алкоголю пов'язане зі зниженим ризиком розвитку цукрового діабету.

Але тут проблема в тому, що в кожній країні поняття "помірно" та "порція" відрізняються. Наприклад, одна порція алкоголю в Японії — 20 грамів, тоді як у Великобританії — в 3 рази менше. У США порцією вважається 14 грамів алкоголю — приблизно одна банка пива або келих вина. Отже, "помірні" дві порції в США відрізняються від рекомендованих трьох-чотирьох у Великобританії. Також не варто забувати, що для жінок і чоловіків теж різні норми. Вважається, що "помірне" споживання має на увазі 10-30 грам алкоголю на добу. 

3. Нестача руху вбиває в два рази більше людей, ніж ожиріння

Приблизно 20% всіх смертей людей у віці від 35 років пов'язані з відсутністю фізичної активності. Зазвичай вважається, що наслідком малорухливого способу життя є ожиріння та інші хронічні захворювання: хвороби серцево-судинної системи, проблеми з холестерином, ризик цукрового діабету і т. п. Але брак фізичної активності також позначається на ослабленні м'язового тонусу, підвищенні ламкості кісток, психічному стані та навіть настрої.

Тобто сам по собі сидячий спосіб життя небезпечніший, ніж ожиріння. Ці висновки підтверджує 12-річне дослідження Кембриджського університету. У ньому говориться, що малорухливий спосіб життя щороку вбиває у два рази більше людей, ніж ожиріння.

Взагалі-то, серед простіших наслідків постійного сидіння — звичайна біль у попі. Вона неприємна, та й заважає зосередитися, а також може призвести до ускладнень у вигляді геморою. Тому потрібно якомога частіше рухатися — проходити хоча б 15 тисяч кроків на день.

4. Треба їсти більше овочів і менше бургерів, щоб мати гарний вигляд

Незбалансоване харчування — як англійський сніданок: смачно та ситно, але жирно та навряд чи корисно. Через незбалансоване харчування люди хворіють на ожиріння, серцеву ішемію, також ростуть ризики інсульту та діабету.

Проблема тільки в тому, що в науці про харчування занадто складно проводити наукові дослідження. Досліджень багато, правда, за твердженнями самих вчених, їхня достовірність сумнівна, а вибірка натякає на комерційний інтерес виробників їжі.

 

Английский завтрак

Англійський сніданок, джерело: Freaky Fries

Єдине, що варто відзначити, так це консенсус вчених щодо того, що таке "здорове" харчування. У ньому має бути багато свіжих овочів, фруктів, морепродуктів, горіхів і мало жиру та цукру. Бажано не вживати алкоголь та не їсти напівфабрикати.

Але це не означає, що ти повинен повністю відмовитися від бабусиних котлет. Раціон може бути здоровим і з холестериновими смаколиками, просто його потрібно збалансувати. Наприклад, їсти картоплю фрі два рази на тиждень, а в решту часу готувати овочеві салати. Важливо також розуміти, що дієта кожної людини повинна враховувати індивідуальні потреби, культурні традиції та смакові переваги.

5. Нестача сну шкодить здоров'ю та економіці

Сон вивчений недостатньо, але ось наслідки його відсутності добре описані вченими. Недосипання призводить до зниження продуктивності праці, США, наприклад, це коштує $411 мільярдів щорічно. Або ж стає причиною фатальних помилок: аварії з танкером Ексон Вальдез, катастрофи шатлу "Челленджер" та аварії на "Чорнобилі".

Кто склонен к бессоннице

Хто більш схильний до безсоння? Джерело: Canada Drug Center 

Для здоров'я недосип загрожує наслідками, починаючи від легкого неврозу та ризику повноти і закінчуючи хворобами серця та атеросклерозом. Брак сну, до всього іншого, сильно впливає на когнітивні здібності людини: зосередженість, прийняття рішень, пам'ять, рівень стресу.

Тому важливо добре спати. Благо, порад щодо того, як добре виспатися, більш ніж достатньо.

6. Самолікування — шкідлива звичка, про яку мало хто говорить

Пеніцилін, інсулін, аспірин, новокаїн, вакцини від віспи та іншого — ліки, які змінили наше уявлення про здоров'я та медицину. Саме завдяки підвищенню якості охорони здоров'я, поліпшенню санітарних умов та досягненням у фармацевтиці середня тривалість життя у світі виросла на 7 років з 1990 року.

Подивися на графік нижче. На ньому зображені результати дослідження, яке показує прямий зв'язок між ліками та зростанням очікуваної тривалості життя в розвинених країнах.

 

Влияние лекарств на продолжительность жизни

Джерело: Інфографічний атлас "Фармацевтика України"

Але навіть найкращі ліки можуть нашкодити, якщо нехтувати порадами доктора. Так, мова про самолікування — воно створює багато ризиків для здоров'я. Вони є результатами невмілого діагностування хвороб, зловживання антибіотиками, нехтування побічними ефектами, неправильних доз ліків, неуважності до терміну придатності або сполучуваності різних препаратів.

Справа в тому, що є безліч хвороб, які мають схожі симптоми, але потребують різних підходів до лікування. Тому тільки кваліфікований лікар здатний правильно діагностувати хворобу та призначити відповідне лікування. Самолікування ж може погіршити стан хворого, привести до госпіталізації або навіть смерті. У розвинених країнах до самолікування ставляться з недовірою, тому там так багато рецептурних препаратів.

При цьому, половина українців займається самолікуванням. У нас в країні навіть рецептурні ліки можна спокійно купити, не пред'являючи призначення лікаря. Ми, власне кажучи, навчилися самі приймати клінічні рішення — робимо роботу доктора, грунтуючись на даних з інтернету.

Саме завдяки інтернету самолікування таке популярне. Згідно даних Googlе, понад 3,5 млрд запитів на рік стосується стану здоров'я — це 25% всіх пошукових запитів у всьому світі.


Цілком ймовірно, ти можеш вважати, що це все маячня, мовляв, мій дідусь димів як паровоз, читав газету на лавочці весь день, їв, що хотів, а від застуди лікувався компресом — дожив до 111 років. Не обманюйте себе — це називається "помилка вижившого". На одного такого дідуся припадають мільйони померлих від шкідливих звичок.

Хочеш більше дізнатись про фармацевтику, про те, як індустрія, яка рятує життя, впливає на економіку? Готове дослідження фармацевтики в Україні - повністю в інфографіці! Натисни на банер нижче - там вже дуже просто!

Автор дослідження — контент-маркетингова агенція Top Lead. Дослідження вийшло за підтримки фармацевтичної компанії Дарниця. Інформаційний партнер — BusinessViews.