Одна вагома причина, чому українці повинні перестати довіряти свої гроші політикам

Коли ви довіряєте політикам витрачати свої гроші, ризикуєте залишитися і без грошей, і без виконаних обіцянок. Вони або витрачають гроші настільки бездарно, що хочеться плакати від їхньої некомпетентності, або крадуть. Ось наочний приклад з України: державні отримують більше дотацій, а видобуток вугілля падає.

Логіка підказує, що державні дотації потрібні для того, щоб компанія впоралася з проблемами і почала працювати краще. Наприклад, збільшила випуск продукції. Але не у випадку з державними вугільними шахтами. 

У 2016 році вони добули 5,8 мільйона тонн вугілля і отримали 268 гривень дотації на 1 тонну вугілля. У 2019 році видобуток впав у 1,7 раза, а дотації зросли в 2,5 раза. 

 

 

До того ж збиток шахт, яким  допомагає держава, виріс у 1,4 рази

 


 

У 2020 році видобуток упаде ще сильніше, а дотації та збитки виростуть ще більше. 

 

 

 

 

Проблема в тому, що політики і чиновники просто не вміють витрачати гроші (навіть в Америці, навіть якщо потрібно побудувати туалет)

Частково завдяки американським фільмам, частково завдяки власному досвіду ми звикли вважати, що в Америці чиновники працюють добре, і ніхто не краде гроші платників податків. Пам'ятаєте цю фразу з кіно: "А як ти будеш звітувати перед платниками податків?". Загалом американці й справді вміють витрачати гроші краще за нас: США знаходяться набагато вище за Україну в рейтингу ефективності уряду.

 

Однак скандали трапляються і там. Із недавнього: У Нью-Йорку місцева влада побудувала в парку громадський туалет за 2 мільйони доларів.

 

Сусідній приватний будинок вартує в 4 рази менше.

 

При цьому чиновник, який керує місцевими парками, каже, що це ще дуже багато, адже ціна таких робіт може перевищувати 3 мільйони доларів.

Водночас у сусідньому парку приватна компанія побудувала туалет за 270 тисяч доларів. Цей бюджетний туалет газети навіть називали найкрасивішим у Нью-Йорку.

 

 

Як думаєте, який із них популярніший?

 

 

До речі, щоб побудувати туалет, чиновникам знадобилося 3 роки. Всесвітньо відомий хмарочос Емпайр Стейт Білдінг побудували за 1 рік.

 

А ось приклад із благополучної, багатої та демократичної Німеччини: новий аеропорт неподалік Берліна повинні були відкрити в 2011 році, а відкриють у 2020. За час будівництва вартість зросла з 2 мільярдів євро до 5,4 мільярда. Технічного директора посадили за хабар, а головний інженер взагалі виявився звичайним креслярем без профільної освіти.

Причина: держава не має стимулу працювати ефективно

Проблеми трапляються навіть тоді, коли на проекті ніхто не краде. Причина проста: держава — це набір чиновників. А чиновники — це люди, у яких немає такого інтересу, який є у приватного бізнесу: немає критеріїв оцінки ефективності роботи, часто низька зарплата, їх, найімовірніше, не звільнять за бездумно витрачені гроші. У будь-якому випадку в Україні точно не звільнять. Тобто у них немає мотивації працювати ефективно. Крім того, численні бюрократичні процедури теж збільшують вартість.

 

А якщо це — не просто чиновник, а політик, він знайде спосіб пояснити електорату, чому даремно витрачені гроші є продуманою інвестицією в майбутнє, а не результатом його некомпетентності або навіть обману. Якщо ж до відсутності компетентності додається злодійство, громадяни потрапляють у ще більшу халепу.

 

А взагалі, найкраще у тих галузях, де немає регулювання держави (або воно мінімальне). Наприклад, в Україні держава не регулює таксі. Результат — одне з найдешевших у Європі. Аналогічно з провідним інтернетом. І там, і там велика конкуренція. Протилежна ситуація з мобільним інтернетом, тому що цю індустрію регулює держава — визначає, хто на якій частоті може працювати та яке обладнання використовувати.  

 

Ми не хочемо сказати, що потрібно ліквідувати державу або звільнити всіх чиновників, а на їхнє місце набрати нових (втім, останній спосіб міг би хоч трохи допомогти). Щоб не залишитися і без грошей, і без реалізованих проектів (нових парків, зростання видобутку вугілля або чогось іншого), потрібно, щоб держава розпоряджалася якомога меншими сумами грошей, а замість цього інвестиції здійснював приватний бізнес. В Україні держава перерозподіляє через бюджет навіть більше грошей, ніж це дозволяють собі більш економічно розвинені країни, де нижча корупція і вища ефективність роботи уряду (тобто менший шанс, що ці гроші використають неефективно чи вкрадуть). 

 

 

Хочеш отримати більше цікавої та професійної інформації про те, в якому стані українська енергетика? Останній огляд галузі в інфографіці вже готовий! З ним складна індустрія стає простою та зрозумілою. Натисни та банер нижче, щоб його переглянути.

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Партнери - CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang - Ukraine і Baker Tilly. Медійний партнер - Business Views.