Графік дня: хто кому у світі продає нафту та де тут друге дно

Нещодавно тільки й мови було що про коронавірус та нафту. Ти, напевне, вже став експертом з COVID-19 та епідеміології, тож час перейти до нафти, бо тут також багато цікавинок. Можливо, незабаром ми знову побачимо від’ємні ціни, і ти зможеш похвалитися знанням кількох цікавих фактів про нафту.

найбільші експортери Нафти

 

Найбільший продавець нафти — Саудівська Аравія

У 2018 році її частка у загальному експорті складала 16% — це $182,5 млрд. Аравійська нафта здебільшого йде до Японії, Китаю, Індії та інших країн Азійсько-тихоокеанського регіону. Менша, але значна частина потрапляє до США та Європи, та потрошку — в інші частини світу. 

 

Крім цього, країна має найбільші запаси нафти у світі

Друге місце займає Росія 

У 2018 році Росія продала нафти більше ніж на $129 млрд — майже 11,5% від всього світового експорту. Основними покупцями є Європа та Китай. Як не дивно, країни, які традиційно вважаються союзницями РФ та входять до контрольованої Росією організації СНД, майже не купують російську нафту. 

На третьому місці Ірак

Він продає майже стільки ж нафти, скільки й вся Західна Африка загалом. І більше, ніж всі інші країни Близького Сходу. У 2018 році Ірак, поставив 8,7% від загальносвітового експорту на $91,7 млрд.

Більшість канадської нафти купує США

За оцінками, в Канаді знаходиться понад 10% всього світового запасу нафти. Канадці майже всю свою нафту продають сусідам, а крихітні залишки — до Європи. Це не заважає країни бути четвертим за обсягами експортером нафти у світі із часткою у майже 6% та доходом в $67 млрд.

У нафті Європа не залежить від Росії так само сильно, як у газі

Хоч найбільшим постачальником нафти до Європи є Росія, але ситуація на ринку нафти не така сама, як на ринку газу. Європа купує нафту майже в усіх найбільших експортерів та не залежить повністю від жодного з них — загальні поставки нафти з інших країн більші, ніж з Росії. 

Україна закуповує майже всю сиру нафту в Азербайджані, проте нафтопродукти — в Росії та Білорусі

У 2019 році частка азербайджанської нафти склала 96,83% від загального обсягу імпорту, ще 1,57% ми купили в Казахстану та 1,40% — в Латвії. А ось з нафтопродуктами — тобто пальним, мастильними матеріалами, розчинниками та іншою нафтохімією — нас майже на 80% забезпечили Білорусь та Росія.

 

Тобто насправді перелік імпортерів та експортерів сирої нафти не такий же самий, як перелік країн, які торгують нафтопродуктами. Та ж Саудівська Аравія, яка є найбільшим постачальником нафти у світі, посідає досить скромне місце у постачанні нафтопродуктів. А США, які бовтаються на восьмому місці за експортом нафти (якщо рахувати за країнами), забезпечують переробленою нафтою майже весь світ.

 

  

Хочеш отримати більше цікавої та професійної інформації про те, в якому стані українська енергетика? Останній огляд галузі в інфографіці вже готовий! З ним складна індустрія стає простою та зрозумілою. Натисни та банер нижче, щоб його переглянути.

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Партнери - CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang - Ukraine і Baker Tilly. Медійний партнер - Business Views.