Де живуть найщасливіші люди планети, і чому Україна — одна з найнещасніших країн світу

Після виборів прихильники обох кандидатів дуже різко спілкуються один з одним. Хтось каже, що це через великий страх за майбутнє України. Але, можливо, причина ще й у тому, що українці взагалі не дуже щасливі та задоволені життям? У нещодавно опублікованій Всесвітній доповіді про щастя наша країна посідає 133-ю сходинку серед 156 країн планети.

Щороку інститут Геллапа публікує доповідь, у якій оцінює, наскільки щасливими є люди у різних країнах. Крім загального рівня щастя, аналітики вираховують, як на відчуття щастя впливають економічний стан країни, тривалість життя, соціальні зв"язки, наявність свободи вибору та поширеність волонтерства.

Фіни — найщасливіший народ у світі

Як і в минулому році, рейтинг найщасливіших країн очолила Фінляндія, на другому місці — Данія, на третьому — Норвегія (ці дві країни порівняно з минулим роком помінялися місцями, Данія піднялася на одну сходинку).

У ТОП-5 також Ісландія та Нідерланди. У першій десятці рейтингу щастя дві неєвропейські країни: на 8-й позиції — Нова Зеландія, на 9-му місці — Канада (минулоріч була на 7-му місці). А на останніх місцях опинилися Руанда, Танзанія, Афганістан, ЦАР, Південний Судан.

найщасливіші країни у світі

Фіолетовим на графіку позначений вплив економіки на рівень щастя, рожевим — очікуваної тривалості життя, червоним — соціальної підтримки, жовтим — свободи вибору, блакитним та синім — схильності до пожертв та кількості часу, витраченого на волонтерство, ліловим — ставлення до корупції. Кожна країна також порівнюється з гіпотетичною країною під назвою "Антиутопія". Антиутопія представляє найнижчі національні середні значення для кожної ключової змінної.

Але багато фінів не згодні з тим, що вони найщасливіші

Фіни, як істинні скандинави, скупі на емоції — сувора природа формує похмурі характери. Журналісти VICE News розпитали "щасливців" про їхнє життя, і пересічні фіни поскаржилися на холодні зими, затяжні дощові осінь та весну, нелагідний клімат — їм незрозуміло, у чому їхня обраність.

А, наприклад, дослідник щастя Френк Мартело вважає, що справа — у багатстві країни, довірі демократичним інститутам, взаємодії суспільства — себто у складових, що є основою задоволеності життям. Бо ж висока тривалість життя, доходи та соціальна підтримка — це і є добробут.

У Фінляндії поважають права людини. Це одна з найкращих країн для материнства, тут одна з кращих систем освіти у світі. Фіни добре дбають про екологію, уважні до питань гендеру, цінують гармонію між трудовою діяльністю та сімейним життям.

Все це в підсумку робить націю більш задоволеною своїм життям, ніж громадяни інших держав — з якою б іронією фіни не ставилися до результатів рейтингу World Happiness Report.

Україна — на 133-му місці серед 156 країн

Найближчі наші сусіди у рейтингу — африканські країни Чад (132-е місце) та Ефіопія (134).

Україна у рейтингу щастя

Це найгірший результат серед країн, що здобули незалежність від СРСР

Цікаво, що самою щасливою країною серед держав колишнього СРСР (див. таблицю нижче) визначено Узбекистан (41-й рядок рейтингу), оскільки жителі цієї країни заявляють, що задоволені рівнем та якістю життя. Далі серед країн колишнього Радянського Союзу слідують: Литва (42), Латвія (53), Естонія (55), Казахстан (60), Росія (68), Молдова (71), Таджикистан (74), Білорусь (81), Киргизстан (86), Туркменістан (87), Азербайджан (90), Вірменія (116), Грузія (119), Україна (133).

Щоправда, порівняно з 2018 роком нам вдалося піднятись на 5 пунктів — минулоріч Україна посідала 138-е місце.

складові індексу щастя



Рівень доходу — це валовий внутрішній продукт (ВВП) на душу населення в доларах. За цим показником Україна на 94-му місці.

За тривалістю життя країна на 87-му місці: у нас жінки живуть у середньому 76 років, чоловіки — 66. П"ятірка лідерів-країн із довгожителями: Сінгапур, Японія, Іспанія, Швейцарія, Франція. Аутсайдери: Кот-д'Івуа́р, Афганістан, Лесото, Сомалі.

Найкращий показник у нашої країни — за рівнем соціальної підтримки. Україна зайняла 56-те місце. Мова не про державні соціальні гарантії, а про стосунки між людьми. Тут перші у списку Ісландія, Фінляндія, Норвегія і Данія, останні — ЦАР, Бурунді, Бенін.

Найгірше у нас з особистою свободою. Українці за цим показником на 141-му місці. Найвільнішими себе почувають мешканці Узбекистану, Камбоджі, Норвегії, ОАЕ.

А ось за сприйняттям корупції Україна на 143-му місці. У той час як фактично не знаються з нею у Сінгапурі, Руанді, Данії, Фінляндії.

Цікаво, що Грузія, яка не так давно була не менш корумпованою країною, ніж Україна, зараз посідає 28-е місце за сприйняттям корупції. Хоча у рейтингу щастя — лише 119-те. А в рейтингу Doing business-2018 — 9-те місце.

За поширеністю благодійності Україна посідає 126-е місце в рейтингу. Тут мова про витрати на благодійність . Витрачали на благодійність гроші 18% опитаних, займалися волонтерством — 20%.

Серед рекордсменів-благодійників Австралія (70%), Данія (60%), Ісландія (67%). Індонезія (69%), Таїланд (73%), Великобританія (72%), США (62%).

А найменше на благодійність хочуть віддати мешканці Того, Нігерії, Малі, Бурунді та Греції.

Маленькі сусідки України набагато щасливіші за нас

Маленька Угорщина посідає 62-й рядок рейтингу — країна з населенням менше 10 мільйонів займає 93 030 км² — це три Чернігівські або Харківські області. Угорщина взагалі не має зовнішніх боргів. У той час як у нас ця сума на початок року сягнула 1,3  трлн грн.  

Чехія — 20-та у списку, Польща — 40-ва, Словаччина — 38-ма, а маленький шматочок колишньої Югославії, яка ще недавно горіла у полум"ї громадянської війни, Словенія — вийшла на 44-ту сходинку, обігнавши Україну майже на 100 пунктів.

Румунія — на 48-му місці. Країну сильно тягне донизу у рейтингу щастя велика корупція. Після ряду корупційних скандалів Румунія за рівнем ставлення до корупції виявилася 146-ю у світі (Україна на 143-й позиції). Про несправедливе звільнення у липні минулого року вже легендарної очільниці Національного антикорупційного директорату Лаури Ковеші, відомої ініціаторки гучних антикорупційних справ, почув увесь світ.

Українці — один із найнещасніших народів світу?

Індекс щастя не оцінює саме почуття. Швидше — передумови та фактори для його формування. Чим краще йдуть справи в економіці країни, чим більше люди можуть дозволити собі розважатися і купувати якісні товари, піклуватися про своє здоров'я і відпочинок, тим щасливішими будуть.

І хоча у світі постійно відбуваються якісь нещастя, понад 70% землян заявили, що вони посміхалися або сміялися в попередній день.

via