Карта дня: скільки коштує навчання в університетах Європи

У Європі дуже дорого навчатися? Подивися на карту цін. У більш ніж половині країн Європи вартість навчання менша за 2000 євро на рік. Це ціна, цілком порівняна з ціною в українських вишах. А якщо в українському університеті ти навчаєшся англійською, можеш заплатити навіть значно більше.

Якщо ти шукав, як вступити до вишу в Європі, то знаєш, що в Німеччині вища освіта безкоштовна, а в Ірландії та Великобританії коштує дуже дорого. Але в яких ще країнах Європейського Союзу не треба платити за навчання? А в яких країнах один рік в університеті буде коштувати майже стільки ж, скільки й в Україні, а іноді й менше?

 

скільки коштує освіта в Європі

 

Безкоштовне навчання не завжди означає, що ви не будете платити грошей

Майже в кожному виші в Європі є обов'язкові внески до студентської профспілки. Також гроші підуть на покупку підручників та оплату будь-яких послуг: бібліотеки, спортзали, спортивних секцій. В Норвегії студенти платять внески у €60-120 на рік, у Фінляндії — 600, а в Австрії — ще більше, цей внесок включає поповнення страхового фонду студента. В Італії студентам треба платити податок. А ось у вузах Чехії, Естонії, Греції, Словаччини зборів немає.

 

Інший момент — мовні курси. Буває дуже складно вивчити іноземну мову, не перебуваючи у мовному середовищі. У Чехії освіта безкоштовна, а курси коштують від €3000-4000 тисяч на рік.

 

В Норвегії, наприклад, навчання безкоштовне, а ощадливе проживання коштуватиме близько €1200 на місяць. Для порівняння: в Чехії — €350-750, в Німеччині — €850.

 

Окрім того, в деяких вишах потрібно сплатити адміністративний збір, реєстраційні внески або придбати обов'язкову страховку. В Ісландії реєстраційні внески складають €1000 на рік.

В приватних університетах — дорожче

У приватних університетах Європи оплата за навчання може бути в 5-10 разів вища, ніж в державних. І це поширена практика по всьому Європейському Союзу. Тоді як у нас ціни часто однакові, а в державних інколи бувають і вище.

Магістри платять більше за бакалаврів

Зазвичай, магістерські програми за семестр чи за рік коштують більше, ніж програми бакалавріата. Але іноді можна знайти і навпаки.

 

У Великобританії для першого ступеня вищої освіти є встановлений державою ліміт вартості, а для магістерських програм такого немає. У Швеції ціни можуть бути майже однакові. А в Іспанії вартість за семестр другого ступеня вищої освіти залежить від кількості заліків.

Якщо знаєш мову, можеш навчатися безкоштовно

Є декілька країн, які пропонують безкоштовне навчання іноземним студентам, якщо вони володіють їхньою національною мовою. Серед таких країн: Німеччина, Чехія, Словаччина, Греція, Норвегія, Польща та інші.

 

Деякі з цих країн пропонують безкоштовне навчання і на інших мовах. У Норвегії, наприклад, більшість програм норвезькою, але є близько 500 програм англійською мовою, які теж будуть безкоштовними. А в Німеччині — близько 1000 англійських програм.

Іноземці можуть платити за навчання більше, ніж місцеві

У більшості держав Європи оплата за навчання в університетах вища для іноземних студентів.

 

Карта нижче відображає, де умови будуть рівними, а де для іноземних студентів освіта коштуватиме дорожче.

 

різниця в оплаті для іноземців та студентів з ЄСТільки в 12 європейських країнах іноземні студенти мають ті самі умови оплати навчання, що й студенти з інших європейських держав (у тому числі мова йде і про безкоштовне навчання). 

 

Що цікаво, ціни на освіту для іноземних студентів регулюються далеко не в усіх європейських країнах. У більшості окремі освітні установи мають право встановлювати свої умови.

 

вартість навчання длі іноземців у Європі

 

Ціни на навчання в Україні можуть бути такими самими, як і в багатьох країнах Європи, а інколи й вище

Ми не будемо довго розповідати про якість освіти, вона залежить не лише від країни, але й від університету і самого студента. А от щодо вартості на контракті, ціни різняться в межах €300-1100 за рік українською мовою і досягають €2700 в разі навчання англійською. Звісно, це залежить ще й від міста та регіону. 

А може все ж таки безкоштовно? Стипендії та гранти

Деякі гранти та стипендії можуть покрити не лише навчання, але й переліт, проживання та страховку. У яких випадках їх можна отримати:

 

  • для деяких стипендій потрібна відповідність певним критеріям. В Італії, наприклад, якщо ви документально зможете підтвердити, що ваш дохід менший, ніж €10 000 на рік, то отримаєте доступ до безкоштовної освіти;

  • особливо талановиті (відмінні оцінки, перемоги в конкурсах та олімпіадах) і мотивовані студенти вишів або учні шкіл;

  • гранти можуть видаватися під певну спеціальність або тему наукового дослідження;

  • як громадянин країни, що розвивається. Деякі грантодавачі відносять туди й країни Східної Європи. Наприклад, німецька стипендія DAAD.

 

Для кожної країни та університету можуть бути різні можливості здобуття стипендій та грантів, тому спочатку варто вибрати університет та спеціальність.

 

На цьому сайті ви зможете дізнатися детальніше про країни, особливості проживання та навчання, стипендії, університети та вартість.

 

Навіть у випадку з недорогою або безкоштовною освітою в країнах Європи, вам все одно доведеться значно витратитися на проживання. Тому на це теж варто звертати увагу при виборі ВНЗ, країни та міста. Наприклад, деякі студенти вибирають жити в передмісті, в невеликому містечку, та їздити в університет на електричці. Цей варіант може значно зменшити ваші витрати.

 

Якщо ви не можете собі дозволити навчання в університеті країни мрії, варто звернути увагу на програми обміну, пропоновані у вишах в Україні. У більшості країн Європи, де іноземним студентам пропонується лише платна освіта, такі програми безкоштовні.