Правила успішного виступу перед публікою — поради тренера з акторської майстерності

Якщо у вас пересихає в роті при потребі виступати перед великою кількістю людей, Ярина Геречка, майстриня ораторського мистецтва, написала цю колонку саме для вас. Ярина дає поради, які допоможуть вгамувати власні нерви та покращити те, як вас сприймає аудиторія.

Ярина ГеречкаЯрина Геречка, засновниця Theatre and Business

Правила успішного виступу 

Спілкування з публікою має приносити задоволення

Частенько спікери виходять на сцену, наче на битву з драконом — руки пітніють, голос не слухається, а люди в залі здаються якимись інспекторами, що прийшли розкритикувати виступ. Це не так. Ці люди прийшли почути ваш меседж і вони будуть отримувати задоволення від цього лише тоді, коли ви будете почуватись комфортно. А це можливо тільки тоді, коли вам подобається те, що ви робите. Тому варто відкинути всі комплекси перед виходом на сцену і просто насолоджуватись можливістю донести свою думку до аудиторії.

Потрібно бути цікавим співрозмовником

Як цього досягнути? Є декілька способів. Для початку, варто відкрити в собі любов до художньої літератури. Книги на тему бізнесу та нон-фікшн це, звісно, добре, але ніщо так не збагачує словниковий запас, як ще один том хорошого детективу або повісті. 

 

Ще одним прийомом для утримання уваги аудиторії є простий виклад матеріалу. Люди хочуть почути інформацію та зрозуміти її якомога швидше, а не продиратись крізь хащі незрозумілих слів. Використовуйте асоціації для спрощення складних понять, опишіть складні речі, порівнюючи їх з чимось простим, близьким вашій публіці. Наприклад, якщо ви говорите про девальвацію гривні, зробіть це так, щоб ваше пояснення зрозуміла навіть п’ятирічна дитина.

Не забуваймо про жести

Цей принцип може здатись неочевидним, адже багато хто думає, що головне у виступі, спічі, перформансі — це слова. Однак жести також несуть велике інформаційне навантаження. І якщо вони виглядають так, ніби спікера смикають за ниточки, щоб він рухався, то щось пішло не так. Жести повинні бути плавними і підкріплювати враження від слів, а не зводити всі старання нанівець. Звісно, це не означає, що потрібно розмахувати руками, як вітряк, але динаміка у виступі має бути і жести тут — перший помічник.

Тренуємо комунікацію

Ніхто ще не став геніальним оратором з першого разу. Практика — запорука успіху. І мова не лише про виступи перед великими зібраннями людей, а й про звичайну, повсякденну комунікацію — в магазині, на зупинці, в кафе. Якщо тренуватись кожен день, а не раз на рік, то можна швидко побачити прогрес і зменшення рівня дискомфорту при спілкуванні з незнайомими людьми.

Основні помилки, які робить спікер 

Окрім речей, які варто застосовувати при роботі з публікою, є те, чого робити точно не варто, якщо хочете залишити гарне враження після свого виступу.  

Втягнути голову в плечі та бурмотіти текст собі під ніс

Це одна з найпоширеніших помилок при публічних виступах, яка породжена страхом перед аудиторією. Спікер, очевидно, думає, що таким чином він швидше позбудеться неприємного завдання, але це лише погіршить враження про виступ і ніяк не покращить ситуацію. Текст повинен бути зрозумілим і лаконічним, чітко промовлятись, а постава має вселяти в публіку відчуття, що оратор точно знає, про що говорить, а це означає — плечі випрямити, підборіддя вгору і не намагатись сховатися у власному тілі.

Стояти в позі "дерево" або танцювати по сцені

Якщо ви стоїте перед аудиторією, приклеївши руки і ноги до тулуба і боячись поворухнутись, ваше хвилювання точно всі помітять. Ноги повинні розташуватись на ширині плечей, а руки рухатись, це виглядатиме більш невимушено. Однак, не потрібно переходити в іншу крайність, виробляючи кінцівками якісь дивовижні "па", це справить враження, що вам терміново потрібно у вбиральню.

Дивитись в землю

Зоровий контакт — одна з тих речей, на яких будується довіра між спікером та публікою. Не потрібно дивитись собі під ноги, там нікого нема, публіка сидить перед вами. Краще дивитись над головами людей або просто в очі — вліво-вправо-в центр. Це створює зв’язок між мовцем та слухачами, породжує емоційну близькість.

 

Якщо дотримуватись цих основних принципів, робота з публікою стане значно простішою та не завдаватиме стільки дискомфорту, а перетвориться на справжнє задоволення.

Як подолати страх перед виступом

1. Виходячи на сцену, уявіть собі, що ви розмовляєте з близьким другом або подругою у звичній для вас обстановці, наприклад, за чашкою кави на кухні. Крім цього, перед початком дійства для ефективного розслаблення можна використовувати спеціальні дихальні або рухові вправи. 

 

2. Не бійтесь комусь не сподобатись або показатись смішним, недолугим. Відмовтесь від думки, що ви завжди повинні бути досконалим. Пам'ятайте: всім сподобатись не вдасться. Перестаньте сприймати критику у свою адресу близько до серця.

 

3. Зовнішній вигляд. Постарайтесь виглядати під час виступу добре. В першу чергу для себе. Потурбуйтесь про те, щоб одяг і взуття не приносили внутрішнього дискомфорту, і не відволікали вашу увагу під час виступу.

 

4. Беріть активну участь в соціальному житті одного або кількох колективів. Старайтесь зайняти яке-небудь відповідальне місце. Чим частіше ви будете взаємодіяти з великою кількістю людей, тим швидше позбудетесь сором'язливості, відчуєте себе вільно і перестанете боятись виступів.

 

5. Також, практика — найбільш ефективний спосіб позбутись від страху, який потрібно постійно долати. Приблизно після п’ятого-шостого (регулярного!) виступу перед публікою страх поступово буде відступати. Використовуйте будь-яку можливість, щоб отримати навички публічного виступу. Не соромтесь ставити різнопланові питання у людей в публічних місцях, наприклад, стоячи в черзі. 

Що ще важливо для виступу?

1. Ваші тіло та розум на сцені повинні бути одним цілим. Інакше нічого не вийде. Пластика і жестикуляція — важлива частина публічного образу, яка може зробити тебе крутим оратором... або навпаки.

 

2. Для публічного спікера важливо мати цілісний образ. Те, ЯК подавати інформацію, настільки ж важливо, як і те, ЩО розповідати. 

 

3. Тіло видає усе: невпевненість, страхи, комплекси, комунікаційні бар’єри. Ви можете скільки завгодно вдавати успішного та впевненого, але тіло і жестикуляція розкаже усю правду.

 

4. В житті ми не помічаємо нашої міміки та манери поведінки, але на сцені все виходить на поверхню, глядач бачить усе. Працювати над жестами дуже важливо і це навичка, яку слід тренувати. Нікому ж не подобаються "летючі руки" на сцені.

 

5. Дискомфорт в умовах публічності — це нормально під час першого досвіду виступів на публіці. Однак з кожним разом з цим треба працювати. Навіщо? Усе просто — аби вас слухали люди. 

 

Вміння триматись на публіці — один з трьох компонентів успіху. Ще два — користь, яку аудиторія отримує через нові знання, та ефективна презентація: проста, зрозуміла, яка допомогає під час виступу, підтверджує, пояснює чи деталізує те, про що ви говорите. Ми навчимо ваших співробітників готувати саме таку презентацію. Клікніть на банер нижче, залиште контакти, і ми з вами зв’яжемось найближчим часом.