13 лайфхаків з ораторського та акторського мистецтва, які допоможуть кожному успішно виступити перед аудиторією

Викладачка акторської майстерності розповіла про неочевидні фішки, яким навчає своїх учнів і які допомагають почуватись впевнено перед аудиторією і вдало виступити.

Ярина ГеречкаЯрина Геречка, засновниця Theatre and Business

 

Основна мета будь-якого виступу — зробити так, щоб ваші слова відклались в людей у голові. Але такого ефекту досягнути не так і просто. Ефективна комунікація передбачає, що вас не просто слухають, а й чують і навіть запам’ятовують. Це стосується не лише публічних виступів десь на конференціях, це й самопрезентація, і комунікація з колегами та клієнтами, і відеоблог, і особливо актуальна зараз онлайн-комунікація. 

 

Як же зробити так, щоб слухачі не проспали вашу промову і винесли з неї щось корисне? Тут ми зібрали декілька лайфхаків з ораторського та акторського мистецтва, щоб зробити ваш виступ захопливим і пам’ятним.

1. Звикайте до публіки

Якщо вам страшно виступати перед людьми, постарайтесь бачити свою аудиторію у повсякденному житті і звикайте до розмов з нею. Ваша публіка всюди — на вулиці, в автобусі, в кав’ярні. Якщо зможете комфортно почуватись при комунікації з незнайомими людьми у звичних обставинах, то й виходити до незнайомців на сцену або сидіти перед камерою буде простіше.

2. Будьте чесним з аудиторією

Часто спікери хочуть показати себе тими, ким вони насправді не є. Їм здається, що існує образ, який всім подобається — впевненої, рішучої людини, тому, якщо під нього підлаштуватись, всі будуть слухати, роззявивши рота. Дуже поширена помилка.  Живі люди приходять подивитись на інших живих людей, вони точно побачать, що щось не так. Якщо ви хвилюєтесь під час виступу, так і скажіть — вам стане легше, а публіка відчує з вами емоційну близькість. Чесність люди оцінять і не будуть критично до вас налаштовані.

3. Будьте на 30-40% яскравішим, ніж зазвичай

Зокрема цей лайфхак корисний для виступу перед камерою. Не бійтесь трохи гіперболізувати свої рухи, міміку, вираз обличчя, інтонації. Об’єктив краде це все і вам потрібно його компенсувати. Виразність на камеру — це дуже важливо. Потренуйтесь вдома: станьте перед дзеркалом і спробуйте декілька хвилин жестикулювати, як відомий оратор, рахуючи при цьому до ста. Це допоможе вам стати виразнішим у своїх жестах та міміці.

4. Попрацюйте з тілом

Невербальна частина у комунікації розповідає про нас 67% інформації. Як тільки ви починаєте рухатись, жестикулювати, відразу стає зрозуміло, що відбувається у вашій голові. Рухи мають бути природними, вони повинні розставляти акценти у промові, підкріплювати ваші слова. Є простий спосіб розвинути це вміння — коли ви займаєтесь чимось вдома, наприклад, говорите телефоном, робіть жести руками, які б ілюстрували ваші слова. З часом ви до цього звикнете і не будете стояти як дерево.

5. Зробіть розбір свого голосу

Голос розповідає про нас 30% інформації. Якщо вам здається, що ваш тон, інтонації, темп розмови чи артикуляція якісь не такі, запишіть свою промову на диктофон, прослухайте і відзначте ті моменти, які ви вважаєте недосконалими. Спробуйте щось поміняти, поки вам не сподобається те, що ви чуєте.

6. Уникайте надмірної літературності мови

Не потрібно маніакально слідкувати за відповідністю ваших слів якимось шкільним правилам. Це робить мову занадто сухою. Не бійтесь додати якісь свої "фішки", "коронні фразочки" до тексту — це жива мова і тут нема чого соромитись. Подумайте, які цікаві слова або вирази ви вживаєте в повсякденному житті і спробуйте вписати їх у ваш спіч. Ви побачите, як це "освіжить" комунікацію.

7. Віддавайте енергію

По суті, те що ми називаємо харизмою, це і є наша енергія, яку ми віддаємо глядачам, заряджаємо їх емоціями. Але щоб щось віддавати, потрібно це "щось" мати. Якщо спікер "порожній", то він нікого нічим не вразить. Тому перед виступом варто зробити певну емоційну розкачку. Як мінімум, відчути якісь хороші емоції, подумати про те, що вас заряджає на позитив, прожити це у своїй голові, а вже потім йти з цим до глядача. 

Якщо хочеться, можна навіть потанцювати.

8. Ніколи не вчіть текст

Серйозно, це не просто не корисно, але й шкідливо. Зазубрювання забирає ваш час, робить комунікацію нудною, а потім ви цей текст обов’язково забудете, і вийде великий провал.

 

Текст має промовлятись від себе. Для цього випишіть основні тези і 100 разів їх проговоріть, подумайте, де зробити акцент, щось додати, вставити жарт тощо. В театрі така техніка називається "репетиція в уяві". Вам потрібно знати основний кістяк промови, а якщо ви потренуєтесь на самоті, у вас не буде страху виступити на сцені.

9. Подумайте над емоційною частиною

Ви маєте не лише відчувати позитивні емоції, а й показувати їх. Привчіть своє лице виражати те, що ви відчуваєте. Знайдіть різні види емоцій і спробуйте їх показати перед дзеркалом, покривляйтесь, візьміть уривок тексту і прочитайте його зі здивуванням, зі страхом, із захопленням тощо. Візьміть власний спіч і прямо там напишіть, які емоції має виражати кожна частина тексту, а потім попрактикуйте це вдома. 

10. Потренуйтесь говорити невимушено

Щоб не ніяковіти й не плутатись в словах, зробіть таку вправу: візьміть якийсь предмет і спробуйте розповідати про нього 5 хвилин. Це допоможе вам краще орієнтуватись в словах, більш вільно виражати думки та не губитись посеред промови.

11. Говоріть просто

Уникайте складних слів та термінів. Ваші слухачі хочуть зрозуміти, що ви кажете, а не захоплюватись вашою ерудицією. Основна мета будь-якого спікера — щоб його почули і зрозуміли, а це можливо тільки тоді, коли його слова не потребують зайвих пояснень.

 

Для того, щоб розвинути це вміння, можна щоранку робити таку вправу: коли ви прокидаєтесь і займаєтесь якимись справами, просто озвучуйте їх. Це мають бути прості лаконічні репліки, які зрозуміє навіть дитина, наприклад: "Я прокинулась і почуваюсь прекрасно". Це допоможе вам зв’язно формулювати свої думки.

12. Позбудьтесь напруги

Якщо перед виступом ви дуже знервовані або сердиті, скористайтесь такою технікою: підіть у безлюдне місце і напружте всі м’язи у своєму тілі. Цей спосіб допоможе відпустити негативні думки та розслабитись емоційно. Ви відчуєте, як скованість відпускає вас, і зможете зосередитись на словах.

13. Чого робити точно НЕ треба

Не бурчіть собі під ніс, так вас ніхто не почує. 

Не "танцюйте" по сцені, поставте ноги на ширині плечей, випряміть спину і підніміть голову. А вже тоді починайте говорити.

Не уникайте тренувань. Якщо ви говорите текст вперше, то навряд чи він буде звучати так, як треба. Зробіть декілька репетицій наодинці, а вже потім "йдіть в народ".



Всі вищезгадані лайфхаки та акторські техніки є корисними буквально для кожного. Адже всім приємно, коли в магазині ми зустрічаємо консультанта, який може все чітко пояснити або слухаємо політика, що не плутається в словах. Акторська майстерність розкриває нашу унікальність, те, що в нас є, але ми не знаємо, як це показати. Всі ці поради точно стануть вам у пригоді і не раз.