Як правильно сказати “пробач мені” і полегшити свою совість

12 міфів про вибачення, які потрібно відкинути, щоб відродити зруйновані стосунки

1. Вибачитись = показати слабкість 

Нам інколи буває важко визнати свою провину навіть подумки, бо ніхто не любить помилятись. А щиро попросити вибачення й зовсім потребує великих зусиль та мужності. 

2. Якщо ти вибачаєшся, то визнаєш себе винним 

З одного боку, якщо ти не винний, то і вибачатись немає потреби. Та інколи це все ж варто зробити просто тому, що тобі є діло то почуттів іншої людини, тебе турбує, що вона про тебе думає, тебе непокоїть. що вона образилась на тебе, навіть якщо це даремна образа. 

3. Якщо ти не хотів нікому зла, ніхто і не образиться 

Життя було б набагато простішим, якби так і було... але це не так. Можна образити когось випадково. Можна навіть не зрозуміти, що ти когось ображаєш. Але ж іншій людині від цього легше не стане. Певно, якщо ти заподіяв якусь шкоду, навіть ненавмисно, на тебе лягає відповідальність виправити ситуацію. 

4. Близька людина знає, що ти не зробиш їй нічого поганого, отже немає потреби вибачатись

Навіть якщо близька людина тобі довіряє і знає, що ти ніколи навмисно не образив би її, це автоматично не означає, що їй не може бути боляче. Навіть якщо ти не хотів, і вона про це знає, все ж вибачся, хоча б для того, аби нагадати про свої теплі почуття і показати, що тебе непокоїть стан її стан, що ця людина тоді близька. 

5. Щоб вибачитись, достатньо просто сказати "пробач"

Певно, така думка виникає, бо у дитинстві батьки нас вчать, що одному достатньо сказати "пробач", іншому забути про образу, і далі все буде добре. Так коли ти дорослішаєш, розумієш, що так це не працює, а по-іншому не вмієш. Або тому що просити пробачення складно: у голові слова ніби крутяться, але до язика не доходять. 

 

Наберись сміливості, не бійся виглядати по-дурному, бо краще кілька хвилин відчувати себе незручно, але попросити пробачення щиро, аніж зіпсувати стосунки чи посіяти недовіру та розбрат в майбутньому. 

6. Якщо ти візьмеш на себе відповідальність за провину, потім тобі ж буде гірше

Американські дослідження показують, що щире вибачення лікарів за допущені ними помилки зменшують кількість судових позовів від пацієнтів. А секрет насправді простий: люди цінують вміння визнавати помилки та каятись. Вибачення приведе не до тягаря на совісті чи репутації, а якраз навпаки, допоможе їх очистити.

7. Якщо я прошу пробачення, мене повинні пробачити 

Слова вибачення — це не формальність, це не вимога змінити ставлення до тебе (саме тому їх так важко промовляти). Часто це запрошення до довгого діалогу, результат якого може тебе і не порадувати. 

8. Немає сенсу відчувати провину за те, що вже не вдасться змінити 

Так вважають люди, які бояться наслідків відвертої розмови, розбору помилок, рішень, які можуть бути прийняті, коли близькі люди обговорять свої образи та зроблять з них висновки. 

9. Вибачення принесе полегшення лише тому, хто на тебе ображається, а не тобі

Невже у тебе в житті ніколи не було відчуття провини перед іншою людиною, яке гризло зсередини? Невже воно не зникало, коли тебе пробачають? Саме так це і працює: людина, яка розуміє, що винна, відчуває себе некомфортно, і щире прохання про вибачення знімає цей моральний тягар з твоєї совісті. 

10. Мені теж боляче, тому мені немає потреби вибачатись 

Часто буває так. що у сім’ї чи у стосунках всі ображаються на всіх. І кожен думає, що не йому першим йти на примирення чи просити пробачення. Та колись комусь все ж таки доведеться це робити. А до того часу кожного буде грати почуття провини. Чи не краще кому піти на поступки? 

11. Краще ігнорувати проблему, і з часом все стане на свої місця. Якщо підіймати складні теми, всім буде некомфортно

Образи найчастіше не минають без сліду, вони сидять у нашій голові. давлять на психіку, стають хронічними й можуть з часом проявити себе у невідповідний момент. Краще поговорити про все одразу і не ставити між близькими людьми перепони у вигляді прихованих образ. 

12. Минуло вже не змінити, тому краще його не ворушити 

Правда, минуле вже не змінити. Але у наших силах змінити майбутнє і зробити так. щоб у ньому не вигулькнула стара образа і забуте непорозуміння.