Як насправді працюють вакцина та бізнес антивакцинаторів — пояснюємо за 3 хвилини

В Україні епідемія кору — 2019 року захворіли 54 000 людей. Наближається епідемія дифтерії. Пояснюємо, чому переваги від вакцинації більші за будь-які можливі ускладнення після щеплення.

Кожен може вірити у те, що йому подобається. Хтось впевнений, що Земля пласка, а хтось, що євреї захопили світ. Але від цих переконань не залежить людське життя, тому такі помилки загалом не страшні. Та це не стосується міфів, пов"язаних з медициною — вони завдають реальної шкоди. 

Є люди, які не вірять в існування ВІЛ і таким чином вбивають себе, заражають партнерів та переконують інших хворих, що їм нічого не загрожує. Противники щеплень, ризикуючи власним здоров"ям, змушують ризикувати й інших, кого міг би вберегти від хвороб колективний імунітет.

З 2017 року в Україні триває боротьба з кором. Лише цього року захворіло ще 54 000 людей, а лікарі вже попереджають про наближення дифтерії. І хоча в Україні організованого антивакцинального руху немає, проте є лікарі, які на власний розсуд можуть порадити батькам не вакцинувати дітей чи себе; політики, які піддають сумніву необхідність щеплень; а також вчителі, які вкладають у голови дітей думку, що вакцинація не є обов"язковою. Пік недовіри до вакцин в Україні був у 2008 році, коли після вакцинації проти кору помер першокласник Антон Тищенко, а ще сотня людей опинилась у лікарні. Згодом виявили, що вакцина і смерть хлопчика не пов"язані між собою, проте криза довіри до вакцини змусила багатьох батьків не щеплювати дітей.

Тому ми вирішили пояснити: що таке вакцина, як вона працює в організмі та які ризики з цим пов"язані. Допоможе в цьому відео від мюнхенської анімаційної студії Kurzgesagt — In a Nutshell.

У твоєму тілі є армія, яка бореться з хворобами 

Ця армія — твоя імунна система, яка складається з мільярдів клітин: солдатів, клітин-розвідників та збройних заводів.

 

Кожного дня ти піддаєшся атакам безкінечну кількість разів, але твої імунні солдати зазвичай самостійно справляються з ними, тому ти навіть нічого не помічаєш. Але якщо якась інфекція стає серйозною загрозою, наші клітини-розвідники збирають інформацію про ворога і запускають заводи зі зброєю.

Ти знаєш цю зброю: це антитіла. Вони, ніби ракети із самонаведенням, створені спеціально для боротьби із загарбником.

На жаль, боротьба займає кілька днів. Це дає супротивнику достатньо часу, щоб завдати шкоди. Всупереч поширеному стереотипу, те, що тебе не вбиває, не робить тебе сильнішим.

Наші антитіла насправді не хочуть знову і знову долати хворобу, тому імунна система придумала геніальний спосіб ставати все сильнішою і сильнішою з часом. Якщо ми зіштовхуємося з ворогом, який досить небезпечний, щоб привести в готовність важке озброєння, імунна система автоматично створює клітини пам"яті.

Клітини пам"яті зберігаються в тілі протягом довгих років, у стані глибокого сну. Вони нічого не роблять, але пам"ятають все про хвороби. Коли ворог атакує вдруге, спляча клітина пам"яті прокинеться і віддасть наказ на скоординовану атаку і виробництво антитіл. Все це відбувається настільки швидко та ефективно, що багатьма хворобами, якими ти перехворів одного разу, вдруге вже не захворієш. Саме тому маленькі діти постійно хворіють: у них ще немає достатньої кількості клітин пам"яті. І цей чудовий природний механізм — саме те, що ми використовуємо, застосовуючи вакцину.

Вакцини — спосіб заздалегідь створити клітини пам"яті

Якими б сильними не були клітини пам"яті, отримувати їх через хвороби неприємно, а іноді небезпечно. Натомість для цього можна використовувати вакцини.

Вакцини — це спосіб обманути організм, примусити його створювати клітини пам"яті та стати невразливим до хвороб. Один зі способів зробити це — поселити загарбників, які не можуть нашкодити.

Фактично вакцини — це мертві збудники хвороб або їхні частинки. Наша імунна система справляється з такими загарбниками досить легко. Хоча іноді необхідно примусити імунну систему працювати більш старанно, щоб виробити більше клітин пам"яті. Тоді використовують живих збудників. 

Вчені створюють у лабораторіях своєрідного "брата" справжнього мікроба: сильного рівно настільки, щоб подразнювати імунну систему, і вона створювала б достатньо клітин пам"яті, але не настільки, щоб завдати шкоди. Цей ослаблений ворог провокує природну реакцію організму. Таким чином, ми обманом отримуємо захист. 

І хоча деякі віруси наприклад, грип, мутують постійно, тому необхідна нова вакцина кожен рік, але більша частина вакцин захищає нас роками або навіть протягом усього життя.

Користь від вакцин переважає ризики 

Сотні мільйонів людей на Заході щеплені від кору, але у 2018 в Європі було зареєстровано всього 83 тисячі випадків кору.

Тому, оскільки людство більше майже не зустрічається з цією хворобою, навіть несуттєві побічні ефекти можуть видатись страшними у порівнянні з її наслідками. Але так лише здається.

До створення вакцини у 1963 році практично кожна дитина на Землі хворіла на кір. За оцінками, в 1950-х роках було 135 мільйонів випадків захворювань щорічно.

Розберемо це на прикладі

Проведемо уявний експеримент, який ґрунтується на реальних цифрах. Уявіть розвинену країну в паралельній реальності.

 

У неї хороша система охорони здоров"я, але люди перестали вакцинуватися. Припустимо, що 10 мільйонів дітей заражаються кором.

9 мільйонів 800 тисяч з них, або 98%, перенесуть лихоманку з високою температурою і дуже неприємним висипом.

До 800 тисяч дітей, або 8%, будуть страждати від небезпечної діареї.

700 тисяч, або 7%, постраждають від інфекцій вуха, які можуть призвести до постійної втрати слуху.

600 тисяч дітей, або 6%, захворіють на пневмонію — найбільш небезпечне ускладнення кору.

Лише пневмонія вб"є 12 тисяч дітей.

До 10 тисяч дітей, або 0,1%, захворіють на енцефаліт.

2500, або 0,025% — на підгострий склерозуючий паненцефаліт: захворювання, при якому вірус кору затримується в головному мозку і вбиває свою жертву через кілька років. 

Якщо підрахувати разом, близько 2,5 мільйонів дітей будуть страждати від серйозних наслідків кору. І приблизно 20 тисяч дітей помруть.

Однак це ще не все. У дітей, які перемогли кір, імунна система буде серйозно ослаблена, і потребуватиме багато часу на відновлення — сприятливий час для нанесення додаткової шкоди іншими хворобами. Крім того, майже гарантовано, що діти будуть дуже сильно мучитись близько двох тижнів.

Вакциновані також можуть отримати побічні реакції, але їх імовірність настільки незначна, що користь від вакцин переважає ризики

Давайте повторимо наш уявний експеримент. Але цього разу ми вакцинуємо 10 мільйонів дітей комбінованою вакциною проти кору, краснухи і паротиту (КПК).

Що теоретично може відбутись? Після вакцинації приблизно у 10% з 10 мільйонів дітей піднімається температура.

У 500 тисяч, або 5%, з"являється невеликий висип.

До 100 дітей, або 0,001%, можуть отримати серйозні алергічні реакції, які потребуватимуть лікування.

До 10 хлопчиків, або 0,0001%, можуть отримати запалення геніталій.

І не більше ніж у 10 дітей, або 0,0001%, може розвиватись найбільш серйозна побічна реакція — енцефаліт.

 



Тож, ми вакцинували 10 мільйонів дітей.

І лише близько 120 з них мали серйозні побічні ефекти. Завдяки хорошому лікуванню майже всі вони будуть в порядку.

Вакцинація та аутизм між собою не пов"язані

Міф про те, що вакцинація призводить до аутизму, вже багато років ширяє нтернетом. Але джерело, з якого походить це твердження, вже було багато разів спростоване. Згідно з даними, які має наука у 2019 році, можна чітко сказати, що вакцини не викликають аутизм.

Як щодо летальних випадків?

По-справжньому складно сказати, чи помре хоча б один з наших 10 мільйонів щеплених дітей. Відомо про одиничні випадки смерті на всі ті сотні мільйонів дітей, які отримували вакцину КПК з 1971 року. 

В той же час, у 2017 році у всьому світі від кору померли 110 тисяч людей. Протягом сьогоднішнього дня від кору помруть 300 дітей. В будь-якому випадку, кір набагато небезпечніший за навіть найбільші можливі ускладнення від вакцини.



Можна порівняти вакцини з ременями безпеки. Особисто ти вважаєш, що безпечніше не пристібати ремені безпеки дитині?

А якщо у мене алергія? Або є інші протипоказання? 

В цьому випадку тобі потрібно стати найбільшим пропагандистом вакцинації. Тому що якщо ти, твої діти, родичі чи друзі не можуть бути щеплені, їх може захистити колективний імунітет. 

Колективний імунітет виникає, коли досить багато людей не сприйнятливі до хвороби, мікроорганізм не може поширитись і помирає до того, як досягає своїх жертв. Але щоб колективний захист спрацював від кору, необхідно, щоб 95% людей навколо були вакциновані проти цього вірусу.


Суперечки про вакцини існують через те, що їх захисники та супротивники мають нерівні сили. Аргументи "за" засновані на наукових дослідженнях, "проти" — на теоріях змови, дезінформації та будуються так, щоб стати вірусними. Вони зачіпають наші емоції, тому ми і перестаємо сприймати факти. 

Антивакцинальний рух — це бізнес

Противники вакцинації пояснюють свій спротив чималою кількістю причин: змовою фармацевтів, суперечками щодо ефективності щеплень, їх доцільністю, роблять акцент на негативних наслідках після вакцинації, звинувачують лікарів у замовчуванні реальної статистики, апелюють до особистих прав та навіть до релігії.

Що тобі продають замість вакцин?

Спокійне життя і можливість не напружуватись. Вакцина — це винахід вчених, а наука — галузь, в якій більшість людей не розбираються. Антивакцинатори пропонують тобі можливість не напружуватись і спиратися на прості відповіді: від хвороб врятують відвари трав, вакцину проштовхують політики і бізнесмени для своєї вигоди.

Ще тобі продають образ ворога. Це прийом, який використовують тисячі років. Так влаштована наша психіка: людям потрібен ворог, тому що перед обличчям небезпеки їх можна консолідувати, і вони відчувають себе причетними до чогось великого та важливого. А таких людей дуже просто переключити з обговорення реальних проблем (корупція в медицині, наприклад) на обговорення видуманих. 

Чому таким аргументам не потрібно довіряти?

Народна медицина, звісно, допомагає від деяких хвороб, але її методи вигадали сотні років тому, коли не було сучасних даних про роботу імунітету та про хвороби. Відмовлятись від вакцини так само нерозумно, як використовувати рахівницю, а не калькулятор на телефоні. А ще небезпечно. Хоча, звичайно, ти можеш не дбати про власне здоров"я, це твоє право, але подумай, яке у тебе є право підставляти інших під удар?

Що ти купуєш насправді замість вакцини?

Яскраву та привабливу ідею, за якою стоїть прибуток шарлатанів. Антивакцинаторство — це бізнес для шарлатанів та корупціонерів. Прямими конкурентами вакцинації є різноманітні представники так званої нетрадиційної медицини, у яких на кожне щеплення обов"язково знайдеться свій альтернативний варіант лікування, а значить, і матеріальний інтерес. На антивакцинальній риториці свої послуги рекламують гомеопати, остеопати, гомотоксикологи, натуропати, цілителі, валеологи, СНІД-дисиденти та інші.

Хоча є і позитивні новини. Довіра до наукових медичних методів в Україні зростає. За останні три роки рівень вакцинації дітей значно зріс.

 

Відсутність вакцини призводить до ускладнень та вбиває НЕСПІВМІРНО більше людей, ніж проблеми, які можуть виникнути після вакцинації. Вона вбиває дітей, які ще малі, щоб їх прищеплювати. Здорових дітей, яким не пощастило мати батьків-антивакцинаторів. Дорослих, які не звертають уваги на те, що деякі вакцини треба повторювати у дорослому віці.

Людство вже могло б назавжди позбутися багатьох хвороб, якби вакцинація відбувалася планово і в кожній країні. Саме у країнах "третього світу", де медичне обслуговування на низькому рівні, все ще існують коклюш, кір, поліомієліт, віспа чи правець.