Аграрні розписки — найкращий спосіб отримати кредит під заставу майбутнього врожаю

У фермера є кілька способів отримати кредит, але зараз найпростіший та найзручніший — це аграрна розписка. Її досить просто оформити, і вона дає хороші гарантії кредиторам, тому під неї легко залучити кредит.

Аграрна розписка — це документ, який дозволяє фермерам отримати кредит для вирощування врожаю. При чому отримати не лише гроші, а й необхідні ресурси: насіння, обладнання, засоби для захисту рослин чи якісь послуги.

 

Аграрна розписка простіша за інші способи отримати кредит і не потребує передачі у заставу житло або власне майно, тому що заставою буде майбутній врожай. І не будь-який будь-де, а з конкретної земельної ділянки, до якої за кадастровим номером прив’язується розписка. 

 

Найчастіше аграрні розписки використовуються між виробниками та постачальниками. Але кредитором також може виступати банк, трейдер або кооператив чи кредитна спілка.

Аграрні розписки бувають двох видів: товарна та фінансова 

Товарна розписка — це коли ти віддаєш кредит частиною врожаю. В розписці чітко вказано, скільки та чого ти маєш віддати. На кожен вид агропродукції видається окрема розписка.

 

Товарна агророзписка

Джерело: World Bank Group

 

Фінансова розписка — ти продаєш врожай та віддаєш встановлену суму грошей. Щоб обрахувати цю суму, застосовують спеціальні формули, які враховують кількість вирощеної продукції. Можна або зафіксувати суму в момент укладення розписки, або вирахувати її в майбутньому, виходячи з цін на продукцію та курсу валют.  

Аграрна розписка видається на будь-яку суму

Це зручно, тому що таким чином фінансування можуть отримати всі аграрії, навіть маленькі фермери, яким потрібні лише кілька десятків тисяч гривень.  

Завдяки аграрним розпискам можна отримати іноземне фінансування 

Проєкт аграрних розписок впроваджується в Україні з 2015 року, а у 2019 році запустили міжнародні аграрні розписки. Тобто нерезиденти можуть інвестувати в українську агрогалузь. Це дозволяє залучати іноземні кошти не тільки корпораціям-гігантам, а й відносно невеликим господарствам. 

Агророзписка засвідчується в нотаріуса і вноситься в публічний Реєстр аграрних розписок

Виробник та кредитор приходять до будь-якого нотаріуса з установчими документами, документами, на підставі яких вони діють, договором, якщо він був укладений раніше, і складають на нотаріальному бланку текст розписки, шаблон якого можна знайти на сайті Аграрних реєстрів. Один примірник залишається в нотаріуса, інший — передається кредиторові. Якщо боржник схоче, він може отримати засвідчену копію. Все, угода вважається чинною. Додатково можуть знадобитись документи на землю від аграрія, але лише якщо вони були оформлені до 2013 року.

При складанні розписки варто пам’ятати, що про можливість передачі прав на неї іншим людям ви маєте домовитись окремо, і ти не зобов’язаний на це погоджуватись.

Щоб закрити кредит, потрібно виконати зобов’язання за розпискою 

Коли ти розрахувався, кредитор мусить написати на своєму екземплярі розписки "Виконано", поставити підпис або печатку та віддати розписку тобі протягом трьох днів. А ти маєш звернутись до нотаріуса, щоб він припинив її в Реєстрі. До речі, там же кожен може подивитись всю інформацію про виконання або невиконання розписок боржником. Тому ти можеш сформувати собі гарну кредитну історію (або зіпсувати репутацію).

 

Якщо ти не зміг все віддати, але домовився про погашення боргу частинами, потрібно на розписці зробити напис, завірений підписами боржника та кредитора, який зафіксує, скільки ти вже віддав та скільки боргу залишилось.

Вартість оформлення розписки буде залежати від нотаріуса, до якого ти звернешся 

Якщо це державний нотаріус, то потрібно сплатити державне мито — 0,01% від вартості застави, проте не менше п’яти і не більше 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Додатково ще доведеться сплатити 150 гривень за внесення інформації в Реєстр аграрних розписок та ще за витяг та внесення запису в Державний реєстр обтяжень рухомого майна: 0,025 прожиткового мінімуму для працездатних осіб — внесення; 0,03 або 0,02 прожиткового мінімуму — за витяг в паперовій або електронній формі відповідно. Якщо розписку видає приватний нотаріус, то вартість своїх послуг він визначає самостійно, але вона не може бути меншою за державне мито.

Аграрні розписки кращі за альтернативи

Аграрна розписка поєднує в собі переваги договору застави майбутнього врожаю, форвардного контракту та векселю, але має менше недоліків.

 

За договором застави, наприклад, складніше визначити, що входить у поняття застави, він несе більше ризиків для кредиторів. Форвардний контракт фіксує суму зобов’язання на момент укладення, тобто перерахувати суму в майбутньому залежно від обставин не вийде. А при оформленні векселя немає можливості закрити кредит продукцією.

 

Аграрна розписка складається у довільній формі, більш гнучка, швидко оформлюється — в середньому до двох тижнів — та пропонує прискорену процедуру досудового стягнення боргу. Її можна також використовувати як доповнення до договорів — для простішого вирішення спору у разі невиконання домовленостей. Але якщо договір вам не потрібен, то його можна не складати — агророзписка є самостійним документом і ніяких інших не потребує.

В аграрній розписці може бути лише основна інформація

  • Вид розписки: товарна або фінансова

  • Строки розрахунку за розпискою грошима або продукцією

  • Конкретні зобов’язання: сплатити кошти або поставити продукцію

  • Умови розрахунку та місце: постачання на склад чи зі складу тощо

  • Реквізити кредитора: підпис кредитора за бажанням

  • Передача прав на розписку (індосамент): заборонено, дозволено з обмеженнями, дозволено без обмежень

  • Опис безпосередньо застави: кількість, якість, сорт тощо

  • Дата та місце видачі розписки

  • Реквізити, підпис та/або печатка боржника

 

За бажанням сторін можна включити у розписку додаткові умови.

Якщо в тебе виникнуть проблеми з погашенням боргу, тебе не потягнуть до суду

Спори за аграрними розписками вирішуються позасудово. Щоб підтвердити існування боргу достатньо того, що на розписці немає відмітки про виконання та вона внесена в Реєстр аграрних розписок як чинна. 

 

Якщо в тебе проблеми з врожаєм, можна спробувати домовитись з кредитором про перенесення зобов'язань на майбутній сезон, часткове виконання або зміну предмету застави. Якщо ви не домовитесь, то майбутній врожай знов стає заставою і так до тих пір, поки кредит не буде погашений. 

 

Проте може бути й так, що домовитись між собою не вийде. Тоді потрібно звернутися до медіатора — третьої незацікавленої сторони, яка допоможе налагодити процес перемовин, оцінить претензії та приведе вас до оптимального рішення, але приймати його ви будете самі. Часто такі послуги надають адвокатські контори. Чи можна звернутись, наприклад, до Асоціації медіаторів України.

Але можуть оштрафувати

Крім зіпсованої кредитної історії ти можеш влетіти на штрафні санкції від кредитора. 

 

Це передбачено Законом України "Про аграрні розписки". По-перше, якщо ви з кредитором не домовились про мирне розв'язання проблеми, і в тебе немає в наявності врожаю, то борг можуть закрити коштом іншого твого майна.

 

По-друге, ти ще й сплатиш штраф в залежності від того, на скільки прострочив виплати:

- до 1 місяця — 10 мінімальних зарплат;

- понад 1 місяць, якщо в тебе немає поважних причин — 100 мінімальних зарплат;

- понад пів року, якщо в тебе немає поважних причин — 300 мінімальних зарплат.

 

Щоб довести, що ти не виконав свої зобов’язання, кредиторові достатньо мати при собі правильно оформлену аграрну розписку, на якій немає відмітки про її виконання. З цим документом він звертається до нотаріуса, який вчинить виконавчий напис, і далі до тебе за боргом прийдуть з виконавчої служби.

Якщо кредитор не повертає аграрну розписку, можна звернутись до суду

Після того, як ти виконав свої зобов’язання за розпискою, кредитор мусить повернути її зі всіма відповідними відмітками протягом трьох днів особисто або поштою. Якщо він це робити відмовляється, ти можеш звернутись до суду, щоб стягнути з нього відшкодування за збитки та штраф — 10 мінімальних заробітних плат, якщо розписку не повертають менш як місяць, 100 — якщо понад місяць, 300 — за понад пів року.

 

Звичайно, будь-який кредит несе з собою ризики. Боржники намагаються знайти вигідні умови, а кредитори хочуть гарантій повернення грошей. У випадку з аграрними розписками існує певний баланс між інтересами цих двох сторін. Вони дають аграрній індустрії змогу розвиватись в різних масштабах та напрямках. У планах — впровадження подібних документів в галузі тваринництва та первинного перероблення сільгосппродуктів. А Верховна Рада працює над ще більшим спрощенням процедури видачі агророзписок — поки що законопроєкт знаходиться на допрацюванні, але напрямок руху виглядає позитивним.

 

Якщо тобі цікаво, які ще існують фінансові інструменти для аграріїв та як правильно аграрію вести фінансовий облік, складати фінансові плани, оцінювати та страхуватись від фінансових ризиків, тисни на банер та залишай заявку на наше дослідження "Гід аграрія з фінансів", яке ми незабаром випустимо. Ми напишемо листа на пошту, коли він буде готовий.

Хочете знати, як аграрій може профінансувати свій бізнес та щодо треба знати про фінанси агробізнесу? Скільки грошей власник може забрати з компанії, а скільки потрібно залишити, щоб вона не завалилась? Які можливості отримати додаткове фінансування має аграрій? Перегляньте перший гід про фінанси агробізнесу в інфографіці.

Гід підготовлений контент-маркетинговою агенцією Top Lead в партнерстві з Baker Tilly та Credit Agricole Bank. Інформаційний партнер — AGGEEK Money.