10 найбільш популярних очищувачів повітря і навіщо вони взагалі потрібні

Нас забембав запах диму і пилові бурі. Тому вирішили розібратись, як влаштовані очищувачі повітря і які варіанти продаються в Україні.

Що таке очищувач повітря? 

Це пристрій з різноманітними фільтрами, який затягує всередину повітря в кімнаті, очищує його та випускає назовні вже чистим. Можуть прибирати з повітря пил, дим, шерсть тварин, мікроорганізми, тополиний пух та все інше, що витає у кімнаті. 

Які фільтри існують? 

Попередній фільтр (можна зустріти назву "механічний") — це просто сітка, яка затримує відносно великі об’єкти. 

 

Електростатичний у таких пристроях відбувається електростатичне очищення — бурд притягається до металевих пластин, які знаходяться під напругою. Відповідно, ці пластини потрібно регулярно мити. 

 

Водний одночасно і затримує бруд, і зволожує вихідне повітря. 

Фотокаталізатор — певна хімічна речовина, яка за звичайних умов не реагує з навколишнім середовищем (наприклад, діоксид титану), під дією ультрафіолетового випромінювання перетворюється на каталізатор і розщеплює органічні домішки на компоненти. Виробники кажуть, що цей фільтр допомагає очистити повітря від вірусів, бактерій, а також неприємних запахів. Але потрібно розуміти, що  він ефективний проти органічних сполук, а не проти пилу, шерсті тварин чи інших забруднювачів.  

 

HEPA — це вже відоме багатьом скорочення, такі фільтри використовують у пилососах чи кондиціонерах. Такий фільтр утримує невеликі частки розміром до 0,1 мікрона (для порівняння, це співставно з розмірами часток вірусів). 

 

HEPA фільтр зсередини

Ось так виглядають HEPA-фільтри

 

Але це не означає, що для захисту від коронавірусу потрібно купувати очищувачі повітря з фільтрами HEPA. По-перше, ці фільтри можуть бути різними. Є кілька класів HEPA-фільтрів, від E10 і вище. Е10 вловлює 85% частинок забруднення, Е12 — 99,5%, Е13 — 99,95%. Вищі класи існують, але для побутових потреб сенсу у них ми не бачимо. 

 

По-друге, жоден фільтр не захистить твоє здоров’я від вірусів, якщо ти гуляєш у натовпі та ігноруєш правила гігієни! Ця стаття — не реклама HEPA-фільтрів, ми просто показуємо, що такі фільтри здатні затримувати частинки, порівнювані у розмірах з вірусними.

 

NANO-фільтр — ще один фільтр для дуже маленьких часток, навіть менших, ніж ті, які затримує HEPA-фільтр. Але таких очищувачів на ринку мало. 

 

Вугільні — це просто шар активованого вугілля. Допомагає впоратись з запахами та газами. Такий фільтр потрібно часто міняти, інакше він сам стане джерелом бруду. 

 

Ультрафіолетові — за допомогою ультрафіолетового світла знищують шкідливі мікроорганізми. 

 

Виникає питання, чому б не придбати ультрафіолетову лампу та не дезінфікувати себе та хворих? Є проблема: ультрафіолет шкідливий для здоров’я. При потраплянні на шкіру чи очі він викликає опіки, рік та передчасне старіння шкіри. Його можуть використовувати для дезінфекції приміщень чи води, але лампи, які використовують у лікарнях, для дому не підходять. У побутових очищувачах стоять не такі, як у лікарнях. 

 

Тому руки все ж таки краще мити з милом чи протирати спиртом. 

 

Зверни увагу, фільтри потрібно періодично міняти. У інструкції має бути написано, яка часто. 

Які функції у них є, крім очищення? 

Миття повітря. Це не просто зволоження, процес трохи інший. Звичайний зволожувач має постійно вологий фільтр з антибактеріальним просоченням. А при митті повітря воно пропускається через систему вологих дисків складної форми, на яких осідає пил, і потім все, що є на цих дисках, змивається водою у піддон. 

 

Іонізація повітря. Це насичення повітря негативно зарядженими іонами. Є окремі пристрої для іонізації повітря, а є іонізатори у складі очищувачів. Дослідження показують, що вплив іонізації на здоров’я знаходиться на рівні, близькому до ефекту плацебо (тобто сміливо можеш купувати очищувач без функції іонізації).  

 

Ароматизація повітря. Якщо тобі хочеться, щоб у квартирі ще й приємно пахло, можеш придбати пристій з такою функцією. Але багато людей навпаки не люблять сторонніх запахів. А аромотерапія — це псевдонаукова маячня. 

 

Озонування повітря. Це той самий газ озон, модифікація кисню, який виробляється під час грози. Але на цей час дослідження не підтверджують, що озон допомагає очищувати повітря від зовнішнього забруднення. Крім того, озон може бути шкідливим для здоров’я, а контролювати його концентрацію у приміщенні у тебе не вийде — немає відповідних приладів, і концентрація залежить від розміру кімнати, від кількості виробленого озону, наявності у приміщенні сполук, з якими озон може реагувати… Ми робимо висновок, що озонатори та очищувачі з такою функцією непотрібні. 

 

Багато очисників повітря мають додаткові функції. 

Автоматичний режим — вимикаються самостійно, коли відчують брудне повітря, і вимикаються, коли очистили його, а також регулюють режим роботи. 

Управління через інтернет (зі смартфона чи планшета). 

Блокування від дітей, щоб малеча не натиснула на кнопки під час гри. 

Індикатори заміни фільтрів

Нічний режим — вночі пристрій працює на меншій потужності (і, відповідно, менше шумить). 

 

Купувати пристрої з такими функціями чи ні — твоє право, ми вважаємо, що вони не обов’язкові. Якщо потрібно терміново купити очищувач, але немає великого бюджету, просто забудь про ці функції, вони не критичні. 

Звертай увагу на площу кімнати, на яку розрахований очищувач 

Краще придбати кілька для різних кімнат або переносити його з кімнати у кімнат, ніж один, який ти поставиш в коридорі. 

Добріка очищувачів

У нашу добірку ми включили очищувачі, які мають механічний, HEPA та вугільний фільтри (одночасно), і найбільш популярні серед покупців маркетплейсу Магазілла (він збирає ціни з різних магазинів).

Gotie GOP-220 — від 3379 грн 

Додаткові функції: ультрафіолетова лампа, автоматичний режим, іонізатор, нічний режим, таймер вимикання, пульт. 

 

Gotie GOP-220

 

Xiaomi MI Air Purifier Pro — 7999 грн 

Додаткові функції: автоматичний режим, таймер вимкнення, захист від дітей, управління через інтернет. 

 

Xiaomi MI Air Purifier Pro

 

Boneco P340 — від 4797 грн 

Додаткові функції: автоматичний режим, іонізатор, індикатор забруднення фільтра, таймер вимкнення. 

 

Boneco P340

 

WetAir WAP-35 — від 4219 грн 

Додаткові функції: ультрафіолетова лампа, автоматичний режим, нічний режим, таймер вимкнення, підсвітка корпусу. 

 

WetAir WAP-35

 

Xiaomi Mi Air Purifier 2 — 4999 грн 

Додаткові функції: автоматичний режим, нічний режим, індикатор забруднення фільтра. 

 

Xiaomi Mi Air Purifier 2

 

Sensei AP200-02 — 1090 грн 

Додаткові функції: NANO-фільтр, іонізатор, пульт. 

Sensei AP200-02

 

Xiaomi Mi Air Purifier 3 — 5999 грн 

Додаткові функції: автоматичний режим, нічний режим, таймер вимкнення, управління через інтернет. 

 

Xiaomi Mi Air Purifier 3

 

AIC KJF-20B06 — від 7400 грн 

Додаткові функції: фотокаталітичний фільтр, ультрафіолетова лампа, автоматичний режим, іонізатор, нічний режим, таймер вимкнення, захист від дітей, пульт. 

 

AIC KJF-20B06

 

De'Longhi AC-75 — від 4736 грн 

Додаткові функції — іонізатор, таймер вимкнення. 

 

De'Longhi AC-75

 

Mitsubishi Electric MA-E83H-R1 — 14 999 грн

Додаткові функції: NANO-фільтр, автоматичний режим, нічний режим, індикатор забруднення фільтра. 

 

Mitsubishi Electric MA-E83H-R1

А може поставити вдома кучу вазонів з рослинами, і норм? 

На цей час немає доказів того, що кімнатні рослини покращують якість повітря. 

 

У такій ситуації, як зараз, очищувач повітря став би у пригоді. Але не купуй той, який має купу непотрібних функцій (або просто не використовуй їх).Якщо у тебе дужа маленька сума на таку покупку, можна купити очищувач лише з електростатичним фільтром, він допоможе проти пилу. Але не забувай, що його потрібно часто чистити, тому що площа його поверхні, яка притягує пил, не така вже й велика.