12 гучних подій в українських технологіях у 2019 році

2019 рік Україна завершує з кількома чудовими досягненнями у технологічній сфері та зі стартом проєктів, які голосно заявлять про себе вже за кілька років. Створення MVP держави у смартфоні, цифрова трансформація України, прорив у космічній галузі… Розповідаємо про основні досягнення стартапу “Україна” у 2019.

1. "Південмаш" отримав контракт на збірку космічних ракет

Американська компанія Firefly Aerospace, заснована українським бізнесменом Максимом Поляковим, відкрила дизайн-бюро у Дніпрі на базі КБ "Південмаш". Там 160 осіб збирають та тестують деталі для майбутніх ракет Firefly. А восени 2019 КБ "Південмаш" отримало замовлення на виробництво 100 камер згоряння, 500 агрегатів автоматики і 40 турбонасосів вартістю в 15 млн доларів США.

 

Наразі Firefly має 3 готові ракети. Але в перспективі планує збирати 24 ракети на рік на трьох заводах, в тому числі на потужностях "Південмашу".

 

2. Скасована монополія держави на космічні розробки

Наприкінці жовтня Президент підписав закон, згідно з яким компанії будь-якої форми власності можуть займатися розробками для космічної індустрії. Раніше це могли робити лише державні компанії. Це, можливо, і не зробить Україну космічним гігантом за 5 років, але конкуренція завжди йде на користь бізнесу та економіці.

 

Втім, щоб якійсь компанії стати українським аналогом SpaceX, тобто випробовувати ракетоносії та запускати космічні апарати, потрібно отримувати дозвіл.

3. Створено Міністерство цифрової трансформації

Мінцифра — наймолодше міністерство в Україні та справжня рок-зірка в уряді. Його створили для того, щоб зробити державу "сексі". Для цього нове міністерство формує державні політики у сферах інформаційного суспільства, цифрової економіки тощо; запускає проєкт електронних послуг, розробляє систему для взаємодії різних державних реєстрів, аналізує ІТ-ринок і т. ін. Мінцифра стала символом того, що держава розуміє цінність інновацій і готова впроваджувати ці інновації, роблячи життя громадян та бізнесу зручнішим.

 

4. Запущено перший проєкт держави у смартфоні — сервіс державних послуг "Дія"

Державні послуги почали запускатись в онлайні ще у 2015 році, але зараз оцифрованими послугами складно користуватися — вони розкидані по різних сайтах, сайти глючать, як цим всім користуватися — незрозуміло.


Тому Мінцифра і створила єдиний онлайн-сервіс державних послуг "Дія", що доступний з будь-якого пристрою. Притому це буде не просто перенесення послуг на нову платформу — в міністерстві спочатку досліджують кожну послугу, думають, як її спростити, а потім запускають онлайн. Так, наприклад, виглядатиме реєстрація ФОП (нижче).

 

Наразі в роботі біля 90 проєктів — кабінет громадянина, єМалятко, електронна пенсія, е-перепис, е-вибори, держава без довідок, цифрові посвідчення та багато іншого. До 2024 року 100% держпослуг повинні бути онлайн, 20% з них — повністю автоматизовані та лише 1 онлайн-форма для заповнення. 

 

У грудні стартував бета-тест мобільного додатку "Дія", де доступні посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, а також Електронний кабінет забудовника.

5. Запрацював Український фонд стартапів

Кожна держава, яку ми зараз називаємо інноваційною і на яку хотіли б орієнтуватись — Ізраїль, Швейцарія, США — створює умови для розвитку технологічної індустрії. Цього року Україна також зробила серйозний крок в цьому напрямку.


Запущено державний фонд, мета якого — допомагати талановитим українським підприємцям створювати глобальні інноваційні компанії. Він буде надавати гранти від 25 до 75 тис. доларів США, зараз фонд приймає заявки, а перший пітч-івент має відбутися до кінця поточного року.

Гранти зможуть отримувати лише українські компанії на початковій стадії розвитку (pre-seed та seed, це фактично стадія розвитку ідей), які розробляють інноваційні, високотехнологічні продукти та сервіси у сфері штучного інтелекту, великих даних, хмарних обчислень, е-комерції, блокчейну, роботизації, фінтеху, інтернету речей тощо… Подати заявку можна тут.


Подібні фонди функціонують, наприклад, в Австрії, Польщі, Швеції та Фінляндії.

6. Вийшло перше інфографічне дослідження про цифрову трансформацію в Україні

Цього року найхайповіша тема в Україні — цифрова трансформація. Та хоч про неї зараз всі говорять, мало хто по-справжньому розуміє, що це таке. Тому ми підготували дослідження (детальніше про те, як ми це робили, тут) — перший в Україні освітній продукт про цифрову трансформацію, який простою мовою пояснює, що це та як вона впливає на бізнес та економіку.

 

Довідник виконаний повністю в інфографіці. Він показує, як цифрова трансформація змінює галузі української економіки, розкриває успішні кейси трансформації відомих українських компаній та демонструє світові тренди.

 

Клікай на баннер і завантажуй дослідження безкоштовно.

 

 

7. Ще кілька стартапів, пов’язаних з Україною, досягли капіталізації в 1 мільярд доларів

Тривалий час в Україні не було жодного єдинорогу — компанії, оціночна вартість якої сягає 1 млрд доларів США, аж поки у 2018 їх не стало аж 2 — GitLab та BitFurry. Обидва стартапи важко назвати в повній мірі українськими, проте так чи інакше вони пов’язані з Україною. GitLab заснована харків'янином Дмитром Запорожцем, який працює і живе в Україні, а BitFurry має великий ІТ-офіс та R&D-центр в Києві.

Цього ж року до клубу єдинорогів з українським корінням приєдналася компанія, заснована трьома українцями — Grammarly. Компанія закрила черговий раунд інвестицій на суму 90 млн доларів США.

 

Grammarly — це онлайн-сервіс для роботи з англомовними текстами. Він дозволяє перевіряти правопис та граматику. Ба більше, сервіс дає рекомендації щодо лаконічності, тону тексту, а також лексики. Наразі сервіс використовують понад 20 млн користувачів.

Компанія починала як нішевий академічний сервіс для невеликої кількості користувачів, а зараз стала міжнародною.

 

 

Найближчим часом ще декілька компаній, які пов’язані з Україною, можуть стати єдинорогами. Одна з них — People.ai, платформа для покращення роботи менеджерів із продажів. Компанію, засновану українцем Олегом Рогинським, у травні 2019 оцінили в 0,5 млрд доларів США (ну, майже єдиноріг).

 

8. Startup.Network організували вже понад 170 стартап-батлів 

Американське видання про технології TechCrunch проводить Startup Battlefield — серію крутих івентів, яка зводить разом стартаперів та інвесторів. Українська Startup.Network запустила в Україні схожий проєкт — стартап-батли. "Батли" — це відкриті офлайн- та онлайн-івенти, як зводять разом інвесторів та стартаперів. З часом ці батли стали міжнародними: за останні три місяці було проведено 16 інвестиційних батлів, 12 з яких закордоном — в Кремнієвій долині, Нью-Йорку, Берліні, Сан-Франциско, Дубаї, Бангалорі, Лос-Анджелесі та Мадриді.

 

9. В Україні відкрив офіс єдиноріг — Bolt

Європейський конкурент Uber, сервіс таксі Bolt, став резидентом інноваційного парку UNIT.City. Також компанія планує до кінця 2019 запустити тут R&D-центр. Присутність такого гравця підвищує конкуренцію, а конкуренція, як відомо — це добре.

10. Джек Ма відвідав Україну

Один з найбагатших людей у світі, засновник Alibaba Group Джек Ма, провів невеличкий тур Україною. Першою зупинкою став Харків, де він поспілкувався зі студентами Каразінського університету. А згодом, 8 листопада, він виступив на Київському міжнародному економічному форумі. Найцікавіші його ідеї ми зібрали в окремому матеріалі. Найголовніше те, що китайський мільярдер вірить у світле майбутнє України (тобі теж варто).

 

Ходять чутки, що візит Джека Ма в Україну носить більш практичний характер і пов'язаний він з інвестиціями в українські проєкти.

11. Monobank збільшує кількість клієнтів мало не найшвидше у світі серед інноваційних банків 

Минулого року ми писали, що Monobank досяг позначки у пів мільйона клієнтів. Тепер є черговий привід про нього згадати: банку знадобилось 1,5 роки, щоб досягти позначки в 1 мільйон.

 

 

А за 2 роки свого існування він досяг багато чого: функціонал мобільного додатку суттєво розширився: з'явилися гейміфікація, shake-to-pay, динамічний CVC2, партнерство з Apple Pay та Google Pay. Також Monobank випустив platinum карту. Це перша карта в Європі, на якій немає номеру, терміну дії та СVV2.

Успіх Monobank показав ринку, що банк може бути без відділень, зручним і говорити з клієнтами людською мовою; а довіра до банку, як відомо, конвертується у прибуток. Слідом за Monobank з’явились і інші мобільні банки: sportbank — банк для активних та спортивних людей, та todobank з кешбеком на все.

 

12. З’явився законопроєкт про легалізацію криптовалюти

Законопроєкт визначає, що таке "віртуальний актив", "криптоактив", "операція з криптоактивами", "розподілений реєстр", "токен" та "токен-актив"; та як будуть оподатковуватись операції з криптовалютами. Якщо коротко, то ставка ПДФО для інвестиційного прибутку від продажу криптоактивів строком на 5 років становитиме 5%, а самі операції з продажу криптоактивів не будуть оподатковуватись ПДВ.

 

Також Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким Мінцифра стає регулятором ринку віртуальних активів.

 

Зараз біткоїн легальний у 124-х країнах.

 

"Ми — Apple, яка починає свій шлях в гаражі", — так сказав Володимир Зеленський на відкритті інвестиційного форуму в Маріуполі. Ти можеш ставитись до президента як завгодно. Але якщо до України ставитись як до стартапу, це дає змогу повністю змінити точку зору на те, що зараз відбувається в країні. Він може ще багато разів змінити бізнес-модель, є великий шанс на кілька невдач та перезапусків, але якщо засновники (ми з вами) будемо наполегливими, то успішно завоюємо світовий ринок.

 

 

Завантажуй наше свіже дослідження цифрової трансформації українських компаній з великою кількістю кейсів!

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Генеральний партнер - Metinvest Digital. Партнер - AEQUO Law Firm. Інформаційні партнери - Business Views, Міністерство цифрової трансформації України та American Chamber of Commerce in Ukraine.