9 агротехнологій, які зроблять ваш бізнес прибутковішим

Україну годують дві галузі: сільське господарство та IT. Їх поєднання дозволить зробити якісний стрибок у виробництві. Головне – розуміти, що інвестиції зараз принесуть прибуток потім.

Україна по праву вважається потужною аграрною країною — ми встановили багато рекордів у цій галузі. Та в той час, коли у світі агропроцеси стають все більш автоматизованими, наші фермери часто використовують застарілі методи ведення господарства. Ми знайшли ТОП-9 найкрутіших агротехнологій, якими вже активно користуються в інших країнах і які поступово впроваджують в Україні. Нам лишається лише переймати цей досвід.                                          

1. Датчики вологості ґрунту економлять чверть води на рік

 Датчик контролю

Фото: U.S. Departament of Agriculture

Університет штату Небраска два роки тому розробив систему моніторингу вологості ґрунту під назвою Cropwater. Вона розташовується на декількох ділянках поля та проводить системний аналіз кількості вологи у коренях рослин. Зібрані дані передаються на електронні пристрої: планшет, смартфон чи комп"ютер. На їх основі програма дає рекомендації щодо кількості води, яку потребує ділянка.

Сам датчик має вигляд сталевого стрижня, довжина якого коливається від 10 см до 1,5 метра. Чим більша довжина — тим більша вартість і функціонал. Приблизна економія за рік складає 25% води.
2. Інтелектуальні розпилювачі економлять добрива

Звичайний пульверизатор, який стоїть у вашому садку, гарно оприскує навколишні дерева добривами. Та розпилювачі нового покоління обладнані лазерами, що сканують кількість листя на різних стадіях росту дерева. Так вони визначають необхідний об"єм добрив у відповідний період вегетації. "Розумний оприскувач" під час тестування у яблуневому саду знизив витрату добрив в інтервалі 47%-73%.

3. Дрони допомагають контроювати ситуацію на полі

 

БПЛА

Фото: Flyingbikie

Використовувати дрони у сільському господарстві почали кілька років тому. Переваг від такої техніки багато. Надзвичайно точні камери та фокус дозволяють помітити появу рослин на тих чи інших ділянках поля. Оптичні датчики безпілотника формують інфрачервону карту поля, яка показує кількість азоту в кожній точці. Це корисно для фермерів, що вирощують кукурудзу та сою. Більше того, господар отримує можливість оцінити пошкодженя рослин шкідниками і відповідно розрахувати кількість інсектицидів, якими потрібно обробити поле. Тим же, хто займається тваринництвом, дрони також стануть в нагоді — тепловізійні датчики визначають температуру тварин і допомагають помітити хвору худобу.  

4. Електронна огорожа стежить за худобою

Системи ISeries Energizer  набувають популярності в Північній Америці. Це аналог електронної огорожі з додатковими функціями. Головне її завдання —  створити безпечні умови для тварин, аби жодна з них не зникла з ферми. Але окрім цього система має датчики через кожні 50 метрів і моніторить рух худоби всередині пасовища, визначає стан тварини, ознаки вагітності. У випадку відключення електроенергії на ваш мобільний телефон приходить відповідне повідомлення. Вартість огорожі завдовжки у 60 кілометрів складає близько 1200 доларів.

5. Супутниковий моніторинг дозволяє побачити ситуацію на полі онлайн

 

Супутник

Фото: Unsplash

Сервіс супутникового моніторингу поля поступово набуває популярності і в Україні. Що він дає? Точну та оперативну інформацію про будь-які зміни на вашому полі. Де сталося відхилення росту посівів? Як швидко локалізувати та визначити місця з пожовтінням посівів? На ці питання можна відповісти не відходячи від комп"ютера. Ну, і додатково заощадити на пальному. Також супутниковий аналіз дозволяє визначити якісний склад ґрунтів і зрозуміти, яка кількість добрив необхідна на тій чи іншій 

6. Світлодіоди замінюють сонце на підземних "полях"

Падіння цін на світлодіоди протягом останніх років наблизило аграріїв до переломного моменту. Тепер не обов"язково мати земельну ділянку, щоб займатись фермерством. Це можна роботи і у підвальних приміщеннях. Перші досліди вже провели у покинутих бомбосховищах Англії. Там за допомогою світлодіодних ламп вирощують врожаї салату. Перевага цих ламп в тому, що довжину їхніх світлових хвиль можна регулювати і змінювати їх протягом дня. Так вони стають макксимально подібними до сонця.                                                                                             

7. Крапельне зрошення вдвічі економить воду

 

Полив

Фото: John Mosbaugh

Через крапельні системи поливу вода потрапляє безпосередньо до місця призначення — кореня, а не розбризкується навколо.

8. В Україні вже працює роботизована молочна ферма продуктивність зросла на 35%

В тваринництві інноваційні технології розповсюджуються повільно. Проте минулого року в Житомирській області запрацювала перша в Україні повністю роботизована молочна ферма. Розрахована вона на 500 голів худоби. Клімат у приміщеннях регулюється автоматично. Доїти корів — також  завдання автоматів. Така система забезпечує збільшення продуктивності на 35%. Інвестиції в проект склали майже 160 мільйонів гривень. У перспективі собівартість молока, виробленого на такій фермі складатиме 4,5 гривні за літр.

9. Український рибний буй слідкує за станом риби та водойми

 

Рибний буйок

Фото: Ted

Пристрій від команди Petiole вимірює температуру води та її хімічні показники, що допомагає визначити  оптимальний часу годування риби та слідкувати за чистотою водойми. Це розробка українських айтішників, що означає його меншу ціну у порівнянні із закордонними аналогами. Пристрій реагує на зміни у водному середовищі та сигналізує про них на комп"ютер або смартфон.

 

На перший погляд, без новітніх технологій в аграрній сфері можна обійтися за рахунок традиційних засобів. Але сільське господарство вразливе до багатьох непередбачуваних факторів: від кліматичних змін до падіння цін на продукцію. А технічні розробки дозволяють зробити бізнес ефективнішим і легше пережити збільшення витрат чи інші несприятливі обставини.