11 пандемій, які змінили хід історії людства: від Чорної смерті до коронавірусу

Розповімо, як на людство вплинули пандемії минулого. Наприклад, без віспи, можливо, не було б капіталізму, яким ми знаємо його зараз.

1. Юстиніанова чума, 541-750 н. е. 

В цей час Візантійською імперією правив Юстиніан I. На його честь і назвали страшний спалах бубонної чуми в 6 столітті. 

 

Постраждало близько 30-50 млн людей. На той час це була половина населення планети. 

 

Наслідки. Світова торгівля майже припинилася. А ослаблення імперії під час чуми дозволило підкореним народам відвоювати собі окремі держави. З того Візантія так ніколи й не возз'єдналася. Почалися Темні віки.

2. Чорна смерть (знову бубонна чума), пік у 1346-1353

Постраждали десятки мільйонів осіб. За різними оцінками, загинуло 30-60% населення Європи. Щоб поповнити ці втрати, було потрібно 200 років. 

 

Наслідки. Пандемія сприяла кінцю кріпосного права у багатьох країнах. Оскільки загинуло дуже багато людей, в цілому рівень життя тих, що вижили, покращився. Робітники змогли отримати кращі умови праці. Після пандемії був оголошений тимчасовий мораторій на військові дії.

 

Реакцією на чуму був сплеск релігійності — церква була на піку популярності. Також зросла агресивність щодо євреїв та циган, яких часто вважали винними в епідемії.  

3. Віспа, 15-17 століття

Постраждали 20 мільйонів осіб. 

 

Наслідки. Можна сказати, що ця пандемія спростила колонізацію Америки. А під час колонізації відбувався масштабний видобуток срібла і золота в Латинській Америці, який призвів до величезної інфляції в Іспанській імперії, що володіла цими територіями. Економіст Джон Кейнс назвав це ціновою революцією і відправною точкою сучасного капіталізму.

4. Холера, 1817-1823

Постраждали мільйони людей у 1817-1823 роках — це була перша пандемія, а всього їх було сім.  

 

За даними ВООЗ сьомий спалах почався у 1961 році та продовжується по цей час. В основному хворіють люди в бідних регіонах, оскільки холеру викликає вживання забрудненої бактеріями їжі та води. Щорік від неї вмирає від 21 тисячі до 140 тисяч людей. 

5. Іспанка (іспанський грип), 1918-1919

Постраждала чверть населення землі — 500 млн осіб, 50 мільйонів загинули.

 

Наслідки. В цей час лише закінчилася Перша Світова війна, і уряди були підготовлені до боротьби з вірусом дуже погано, тому вона й мала такі масштаби. Проте пізніший аналіз іспанки допоміг покращити систему охорони здоров'я та пом’якшити наслідки епідемій в майбутньому.  

6. Гонконзький грип, 1968-1970

Постраждало близько мільйон осіб. Хоча вірус не був таким смертельним, як іспанка, він був страшно заразливим: за два тижні з моменту першого випадку було зареєстровано 500 000 хворих. 

 

Наслідки. Цей спалах допоміг зрозуміти важливість вакцинації. 

7. ВІЛ, 1981- теперішній час

Поки що немає ліків, які точно знищували б вірус, можлива лише терапія, яку потрібно приймати постійно. Та з терапією людина, у якої ВІЛ, може прожити довге, щасливе та повноцінне життя і навіть мати здорових дітей. 

 

Зараз відомо лише про двох людей на планеті, яких вилікували від ВІЛ експериментальним методом — пересадкою стовбурових клітин спинного мозку. При тому донори стовбурових клітин були не звичайними, а мали рідкісну генетичну мутацію, яка не дозволяє вірусу заражати організм. Насправді обох пацієнтів таким чином рятували не від ВІЛ, а від раку, який також був в обох. 

 

Наслідки. Негативний вплив вірусу на економіку по цей час досліджується. Особливо в Африці, де знаходиться найбільша кількість хворих.

8. SARS (атипова пневмонія), 2002-2003

Важкий гострий респіраторний синдром є одним з 7 коронавірусів, які можуть вражати людину. До речі, цей вірус дуже схожий на новий коронавірус. 

 

Постраждали 8000 осіб, а загинули 774. Державам вчасно вдалось ізолювати хворих і посадити на карантин найбільш постраждалі регіони. 

 

Наслідки. Через цей спалах в Гонконзі стало звичним регулярно дезінфікувати поверхні, а маскою на обличчі там тепер нікого не здивуєш.

9. Свинячий грип, 2009-2010

Померли 150-575 тис. людей. 

 

Наслідки. Ця пандемія показала, що навіть у 21 столітті заходи для протидії епідеміям все ще потрібно покращувати.  

10. Ебола, 2014-2016

Постраждалі: із 28 600 хворих померли 11 тисяч. В основному вірус уразив країни Африки. Ця пандемія була не так численна, як смертоносна. 

 

Наслідки. Через Еболу сильно впали інвестиції в африканські країни. за деякими оцінками, збитки склали $4,3 млрд.

11. Коронавірус COVID-19, епідемія розпочалась у 2019 році

Постраждалі: по точну кількість писати немає сенсу, бо кожного дня дані оновлюються.  За деякими підрахунками, можуть заразитись від 40% до 70% населення Землі. Втім, більшість переносить хворобу без симптомів або легко. 

 

Наслідки. Точно оцінити їм можна буде після завершення епідемії. Але вже зараз уряди 80 країн звернулись за допомогою до МВФ. Кількість прохачів допомоги через безробіття у США сягнула максимуму за багато десятиліть. За прогнозами, світовий ВВП впаде на 1,5%. ВВП України — на 3,9%. 

 

Багато якісної аналітики про вплив коронавірусу на економіку публікує на своїй сторінці у FB контент-маркетингова агенція Top Lead, підписуйся, якщо хочеш бути в курсі.