О, ця страшна пліснява! 23 цікавих факти, які допоможуть тобі краще її зрозуміти

Запліснявілий хліб прикладали до ран ще у Давній Греції — щоб продезінфікувати їх. Саме з плісняви виділили перший антибіотик. Але грибки цього сімейства — ще ті капосники. Почнемо з того, що їхні спори, ймовірно, є на клавіатурі твого ноутбука.

1. Пліснява — це мікроскопічні гриби

Більш наукова назва — мікроміцети (від грец. mikros — маленький та mykes — гриб). Ця група мікробів дуже різноманітна і не обмежується лише тими видами, що ми бачимо на стінах та на їжі.

 

Джерело: World Kings

2. ЇЇ спори всюди

Вони постійно знаходяться у повітрі та майже на всіх поверхнях. Але проростати спори починають тоді, коли підвищується вологість. 

3. Цяточки на поверхні їжі — це лише маленька частина всього тіла гриба

Змити водою, вирізати або викинути пліснявіли шматочок — не допоможе. Уражена частина значно більша. Коли зацвіло, наприклад, варення, слід викидати всю банку. Там можуть бути токсини, що небезпечні при вживанні їх у їжу.

4. Плісняву використовують для виготовлення ліків

Певні види плісняви містять речовини, що допомагають вбивати деякі шкідливі бактерії. З подібних мікроміцетів роблять антибіотики. Наприклад, пеніцилін і цефалоспорин. На зображені нижче показаний процес виробництва одного з них.

 

Джерело: National Library of Medicine

5. А також для виробництва токайського вина

Токай — місто в Угорщині. Через дві річки клімат там досить вологий. Місцева вогкість подобається плісняві. Благородний вид грибка Botrytis cinerea чудово почувається у виноградниках і додає винам Токаю неповторний смак.

 

Знаменита сіра гнилизна:

Джерело: Мой виноградник

6. Пліснява — екологічна активістка

Пліснява активно бере участь у розкладанні біологічних матеріалів та утворенні ґрунту. Гриби руйнують мертву органічну речовину та передають частинки вуглецевих сполук у ґрунт, щоб рослини могли їх використовувати для свого росту.

7. Вона небезпечна для здоров’я

При появі в домі плісняви збільшується кількість її спор у повітрі. Це навантажує нашу дихальну систему. Грибок може спричинити виділення слизу, кашель та чхання. Таким чином наш організм намагається позбавитися від сторонніх часток.

 

Якщо довго жити в будинку з пліснявою на стінах, може з'явитися алергія або навіть розвинутися астма.

8. А в період зниження імунітету це також може призвести до грибкового захворювання

Мікоз легень — досить рідкісне захворювання. Виникати воно може у людей із серйозним зниженням імунітету (ракова кахексія, СНІД) та при тривалому лікуванні антибіотиками широкого спектра дії).

9. Пліснява на стінах та алергія на антибіотики — не дуже добре поєднання

На стіні може рости вид гриба, з якого роблять антибіотики, на які у вас алергія. Це може викликати загострення алергічних проявів.

10. Не всі чорні плісняві грибки на стінах небезпечні

Рід плісняви Stachybotrys має характерний чорний колір, а токсини, які він виділяє, небезпечні для людини. Але це не єдиний пліснявий гриб, який має чорний колір. Інші можуть бути безпечними. Проте на вигляд їх відрізнити складно.

Джерело: Живая планета

11. Відбілювач може вплинути на колір плісняви

У грибів є пігмент меланін. Кількість цього пігменту може збільшуватися під час окислювального стресу. Тому нічого дивного в тому, що після застосування відбілювача на стіні з'являється чорна пліснява замість зеленої.

12. Джерелом виникнення плісняви можуть бути кондиціонери

Кондиціонер пропускає через себе кімнатне повітря та схоплює різні мікрочастинки: пил, волосся, віруси, мікроби тощо. Якщо вони там знаходяться довго, то закріплюються на внутрішньому блоці. Тому кондиціонери потрібно не забувати вчасно прочищати.

 

Джерело: Xolod.Kiev

13. Пліснявіти може навіть ґрунт для рослин

Коли земля у квітковому горщику дуже мокра, там може з'являтися пліснява. За цим потрібно стежити і якщо є потреба — пересаджувати рослини.

 

Джерело: Все цветы

14. Потрібно добре слідкувати за гіпсокартонними стінами

Гіпсокартон у місцях з підвищеною вологістю — відмінне місце для плісняви. Він дуже погано просихає і проростає пліснявою наскрізь. Тут допоможе тільки демонтаж таких стін.

15. У мене є пліснява. Що робити?

1. Контролювати вологість у приміщенні.

2. Ретельно очистити місце її появи. Наприклад, хлоровмісними миючими засобами.

3. Після обробити спеціальними препаратами проти плісняви — фунгіцидами.

4. Наглядати за цим місцем у майбутньому.

16. Якщо площі ураження пліснявою доволі масштабні, є сенс звернутися за допомогою до фахівців

Вони можуть проконсультувати або навіть надавати послуги зі знищення плісняви.

 

Джерело: Licvidator

17. Пліснява на сирі безпечна 

Щоб приготувати сир із пліснявою, використовуються спеціально вирощені грибкові бактерії. Вони безпечні для людини. 

 

Культура плісняви P. roqueforti може синтезувати ряд токсинів, однак їх дуже мало в сирі. А токсини, які утворюються у більшій кількості, розкладаються, поки сир визріває. 

18.Коли сир із пліснявою вже таки не варто їсти

— неоднорідний колір, невідповідний до виду сиру;

— на зеленій плісняві проступає рожева;

— або на білій помаранчева;

— змінилася консистенція;

— з’являється слиз чи плями;

— відчувається різкий запах аміаку.

19. Чимало грибків справді продукують токсини

Існує декілька сотень відомих мікотоксинів (токсинів пліснявих грибів). Найбільш поширеними та небезпечними для здоров'я людей і тварин є афлатоксини, охратоксин А, патулін, фумонізіни, зеараленон і ніваленол/дезоксиніваленол.

 

Небезпека таких токсинів полягає ще й у тому, що вони не руйнуються в процесі термічної обробки. А по вигляду майже неможливо відрізнити плісняву з токсинами та без.

20. Вдихання повітря у приміщенні з пліснявою не може викликати отруєння

21. А при вживанні у їжу зіпсованих продуктів це можливо

Вживання зіпсованих продуктів може викликати гостре отруєння, а деякі мікотоксини можуть навіть спричинити виникнення хронічних захворювань, таких як рак.

 

Детальніше про те, як себе убезпечити, тут.

22. Мікотоксини у зерні спричинили безліч отруєнь в минулі століття

Зараз харчі проходять безліч перевірок на наявність мікотоксинів, тому шанси отруїтися майже дорівнюють нулю.

23. Одне з таких було в Кенії у 2004 році

У регіонах, де продукти проходять недостатній контроль, від отруєнь можуть гинути люди. У Кенії після споживання кукурудзи, зараженої афлатоксинами, захворіло 317 та загинуло понад 125 осіб.

 

У світі існує велика безліч пліснявих грибів і не дивно, що одні з них можуть бути корисними та смачними, а інші — дуже небезпечними. Щоб убезпечити себе, варто стежити за вологістю в будинку, не їсти зіпсовану їжу та сир від неперевірених виробників.