Як і навіщо українцю декларувати доходи: повний гід

Минулого року один депутат задекларував біткоїнів на 2 мільярди гривень. А про будинки депутатів та міністрів говорять кожної весни, бо вони зобов’язані вносити інформацію про свої гроші та майно у декларацію. А можливо, в Україні введуть обов’язкове декларування доходів для ВСІХ. Та поки не ввели, є нагода перевірити, чи треба ТОБІ подавати декларацію. Бо дедлайн — 1 травня, тобто залишився місяць.

Ок, що означає "задекларувати доходи"?

Це означає, що потрібно подати до податкової особливий документ — декларацію про доходи фізичних осіб. У декларацію вписати всі свої доходи та сплатити з них податок на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Тобто потрібно якось звітувати про свої доходи? Ніколи такого не робив...

Можливо, саме тобі — не потрібно. Більшість українців ніколи з таким не стикаються, бо немає потреби — їхні доходи складаються лише з однієї зарплати, і роботодавець сам відправляє всі дані податковій.

Але у деяких випадках (у яких — пояснимо нижче) тобі дійсно треба самостійно подати декларацію про доходи.

А мені треба подавати декларацію?

Якщо ти отримуєш лише зарплату, пенсію чи соціальну допомогу, або маєш відсотки з депозиту, то подавати декларацію немає потреби. Податки з зарплати за тебе вже сплатив роботодавець, з відсотків на депозит — банк, а пенсії та соціальна допомога не оподатковуються ПДФО.

Більш того, якщо ти виграв у державну лотерею, то отримаєш не всю виграну суму, а ту, яка залишиться після того, як організатор сплатить податки (а якщо у приватну, то тобі треба буде самостійно заповнювати декларацію та сплачувати податки).

Але якщо у тебе є інші доходи, то треба подавати декларацію. Також у деяких випадках це треба робити навіть тоді, коли у тебе є лише зарплата.

Щоб дізнатися, чи потрібно тобі подавати декларацію, ти маєш зрозуміти, чи відносишся ти до однієї з таких груп.

— Ти є державним службовцем. Але не всі, хто працює у державних органах, є державними службовцями. Якщо ти працюєш у якомусь державному органі та не впевнений, чи ти є державним службовцем, чи ні, то повір, ти ним не є. Такі люди проходять спеціалізовані конкурси та складають присягу, тому вони точно знають — їм подавати декларацію треба. Всі декларації держслужбовців публічні, їх можна переглянути у реєстрі декларацій.

Єдиний державний реєстр декларацій

— Ти береш участь у конкурсі на державну посаду.

— Ти переїжджаєш з України до іншої країни на постійне місце проживання.

— Ти громадянин іншої держави та отримуєш дохід на території України.

— Ти отримав дохід не від податкових агентів, тобто від звичайних людей, фізичних осіб: друг позичив тобі гроші, квартиранти заплатили за квартиру, ти продав в інтернеті старі меблі… Головне, щоб дохід ти отримав від звичайної людини, а не від компанії чи ФОП.

— У тебе є ФОП. Треба вписати в декларацію і доходи від підприємницької діяльності, і інші доходи, як в Україні, так і з-за кордону.

— У тебе є земельна ділянка, продукцію з якої ти продаєш. При цьому подавати декларацію треба лише тоді, коли площа ділянки більша за 2 гектари.

— Ти самостійно займаєшся професійною діяльністю. Тобто ти артист, письменник, бухгалтер, нотаріус і так далі, і при цьому не працюєш у відповідній компанії, не є ФОП і використовуєш найману працю. Детальніше дивись п 14.1.226 ПК України.

— Ти продав цінні папери.

— Ти отримав спадщину від когось, хто НЕ перерахований у цьому списку: батьки, чоловік, дружина, діти (у тому числі усиновлені), брат, сестра, бабуся, дідусь, онуки.

— Нові ФОПи або ті, які перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну.

Що таке "податкова декларація" для фізичних осіб?

Це проста стандартна форма звіту, що вже розроблена та готова для заповнення. Ти зазначаєш всі свої доходи за рік та самостійно розраховуєш суму, яку треба сплатити. Одночасно в декларації є можливість вказати обсяги та підстави для зменшення податків (про таку можливість розкажемо нижче).  

І до якого числа потрібно подати декларацію?

— 1 травня — остання дата, до якої повинні подати декларації фізичні особи та ті, що здійснюють незалежну професійну діяльність;

— 40 днів з початку нового року — дата для подання звітів підприємцями;

— за 60 днів до дня оформлення документів на виїзд з України — для тих, хто назавжди покидає Україну;

— 31 грудня наступного року — остання дата подання декларації для тих, хто розраховує на отримання податкової знижки;

— 30 днів з моменту внесення відомостей до Державного реєстру юросіб та ФОПів — термін звітування фізичних осіб-підприємців у разі припинення діяльності.

Навіщо взагалі подавати декларацію?

Це питання можна розглядати ширше: а навіщо взагалі платити податки? Розуміємо, що, можливо, ти вважаєш, що Україна не заслуговує на те, щоб ти це робив. Можливо, влада, корупція чи інші обставини заважали тобі чесно заробляти гроші. Врешті-решт, корупціонери просто крадуть наші гроші.

Але давай подивимось на цифри. Ти хочеш, щоб у твоїх батьків була пенсія? У тебе її не буде, з цим треба змиритись, але твоїм батькам Україна поки платити пенсію може. Ну так от, зараз 10 офіційно працевлаштованих українців утримують 7 пенсіонерів. І кожного року це співвідношення погіршується. 1 офіційно працевлаштований утримує 0,7 пенсіонера. А Пенсійний фонд фінансується не лише з грошей від ЄСВ, а також з бюджету. Хочеш, щоб українські вулиці прибирали? За це треба платити. Всі витрати держави вона здійснює не за рахунок "своїх" коштів, а за рахунок сплачених нами податків.

Крім того, заповнена декларація допоможе тобі зекономити.

А як я можу економити, якщо віддаю гроші державі?

Кожен українець може отримати податкову знижку. Це означає, що сума податку буде зменшена, якщо ти протягом року мав такі витрати (на себе або на батьків, чоловіка чи дружину та дітей):

— сплачував відсотки за житловим кредитом;

— віддавав гроші на благодійність;

— платив за навчання;

— витрачав гроші на ліки;

— робив страхові внески;

— витрачав кошти на репродуктивні послуги чи усиновлення;

— переобладнав автомобіль на біопаливо;

— будував житло чи віддавав іпотечний кредит та відсотки за ним;

— витрачав кошти на оренду житла, якщо ти переселенець.

Звичайно, зменшити суму податку на всі ці витрати не вийде, бо у Податковому кодексі описані певні додаткові умови. Але, наприклад, частково компенсувати вартість навчання таким чином цілком реально. Детальніше про це можна прочитати у 166-й статті Кодексу.

Цікаво… А за який період треба звітувати?

Один календарний рік, з 1 січня по 31 грудня включно. Тобто у 2019 році всі звітують про доходи, що були отримані у 2018-му.

А скільки грошей треба віддати державі?

Ставки різні. У 2019 році для фізичних осіб діють ставки у розмірі 0%, 5% та 18% податку з доходу та 1,5% — військовий збір. Повний перелік ставок податку на доходи фізичних осіб можна переглянути за посиланням.

Наша сім"я вже заповнила декларацію про доходи для отримання субсидії — навіщо мені здавати іншу?

Це різні види декларацій. Ми зараз говоримо про декларацію про майновий стан і доходи, яку треба подавати до податкової. А для отримання субсидії подають декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, і здають її до Мінсоцполітики.

Чи подають декларації в інших країнах?

Так, і у деяких країнах ставки значно вищі, ніж в Україні.

ставка пдфо в Україні та ЄС

А чи може хтось не подавати декларацію?

Так, перелік таких груп людей також є у Податковому кодексі:

— неповнолітні та недієздатні особи — за них звіти складають опікуни;

— особи, що проходять строкову службу;

— особи, що позбавлені волі або арештовані;

— особи, що знаходяться в полоні на території інших держав.

Як податкова може перевірити, чи отримав я дохід протягом року?

Крім офіційних джерел інформації від роботодавців, юридичних осіб та нотаріусів, є й інші способи дізнатися про твої статки. Наприклад, податкова відслідковує всі операції із розмитнення товару, тому якщо ти придбав щось в іноземному інтернет-магазині, вона про це дізнається. І якщо це буде дорога покупка, вона може перевірити, чи відповідають твої витрати доходам.

Достатньо легко виявити випадки здачі в оренду нерухомості, землі, транспорту, техніки або подорожі до інших країн.

А де взяти бланк декларації, який треба заповнити?

Його можна завантажити тут.

декларація на доходи фізосіб

Як заповнити декларацію?

Форма декларації проста, у ній детально описано, як саме її треба заповнити та що і як порахувати. Але перед заповненням треба провести деякі розрахунки самостійно. Треба знайти документи та порахувати:

— вартість дарунків та успадкованого майна;

— суму доходу від оренди майна чи виконаних послуг;

— суму отриманого прибутку від продажу рухомого майна, цінних паперів, інших активів;

— інші види прибутку.

Все детально описано в Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

Зазвичай на її заповнення витрачається близько 1 години.

Тут можна скачати зразки заповнених декларацій.

І куди відправити заповнену декларацію?

Подати декларацію можна:

— особисто або через уповноважену особу;

— поштовим відправленням із повідомленням про вручення та описом вкладення;

— в електронній формі із застосуванням електронного цифрового підпису, що має акредитацію в органах ДФС.

Безкоштовно отримати цифровий підпис можна в АЦСК ІДД ДФС, "Приватбанку", "Ощадбанку" або у сертифікованих компаній.

Тобто все так просто, що помилитися взагалі не можна?

Звичайно, ти цілком можеш допустити помилку під час заповнення декларації або чогось не зрозуміти. Але цього не треба боятися. Під час кампанії з декларування податкова відкриває "гарячі лінії", які зазвичай допомагають вирішити більшість стандартних питань.

Для вирішення складних питань варто звернутися до податківців особисто.

Безпосередньо в твоєму територіальному органі ДФС можна отримати бланк декларації, заповнити його та надати інспектору для попереднього ознайомлення. Якщо будуть помилки — працівники ДФС допоможуть їх виправити.

А якщо я помилився?

Ти маєш право без жодних штрафів подати новий варіант декларації замість помилкової, якщо встигнеш у встановлені строки. Якщо помилка виявлена пізніше, маєш право внести зміни в наступній декларації та самостійно розрахувати суму пені та штрафа. Штраф за помилку — 3% від суми недоплати, що не була вказана в декларації.

Ок, я заповнив та подав декларацію вчасно. Коли я повинен сплатити податки?

Якщо потрібно сплатити податок, що зазначений в декларації, в тебе є час до 31 липня включно.

Коди платежу, які ти повинен зазначити при заповненні платіжного доручення:

— 1010500 — податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;

— 11011001 — військовий збір, що сплачується за результатами декларування.

Чи можна подати декларацію пізніше?

Так, але тоді ти отримаєш штраф:

— 170 грн — за прострочення подання декларації або за її неподання;

— 1200 грн — за повторне порушення строків.

Є і інші штрафи:

— 20% від суми податкового зобов'язання — штраф за затримку у сплаті податку;

— 25% від суми невиплаченого податку — якщо буде виявлений дохід, який не враховано в декларації;

— 0,1% пеня/день — за затримку сплати податків;

— 50 000 грн — за неподання е-декларації.

Тобто доведеться сплатити лише штраф? До в"язниці за таке не садять?

Ні, бо кримінальна відповідальність настає з моменту несплати суми, що перевищує 927 000 грн (станом на дату публікації статті; ця сума змінюється разом з неоподаткованим мінімумом).

Здається, заповнити декларацію дійсно просто

Так, нічого складного немає. Але на цьому твоя робота не закінчується, а тільки починається. Коли ти йдеш до магазину, то прискіпливо обираєш, що купити та дивишся, чи товарі якісні. Податки — це як оплата за товари в магазині — ти платиш державі за послуги. Але до якості послуг держави українці чомусь ставляться не так уважно, як до якості ковбаси у "Сільпо". А це величезні гроші — 1 мільярд гривень, третина ВВП України (2017 року). Інфографіка нижче показує, на які цілі держава витрачає податки та скільки саме.

 

Відкрити інфографіку у повному розмірікуди йдуть наші податки

 

 

Вся правда про податки в Україні: хто, кому і навіщо їх платить. Завантаж наш спецпроект і дізнайся, чи не переплатив ти часом.

Довідник підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead та аудиторська компанія Baker Tilly за підтримки партнера — юридичної фірми AEQUO Law Firm. Генеральний інформаційний партнер — BusinessViews.