10 фактів про Форт-Нокс — найбільш безпечне місце у світі, де Америка зберігає золото

США — наймогутніша країна світу. Її міць забезпечує в тому числі ця будівля, неприступна фортеця з міцними стінами, озброєною охороною та 2% всього золота, що коли-небудь видобувало людство. І це золото не лише американське — інші держави довіряють Сполученим Штатам зберігати свій запас на випадок криз.

Форт-Нокс у Кентуккі вважається найбільш укріпленим об’єктом в усьому світі. При цьому це лише друге за величиною сховище, воно поступається приміщенню нью-йоркської скарбниці. Чому ж жодна з інших філій Монетного двору США не має такої слави? Далі пропонуємо 10 фактів про унікальну захищену базу.

1. Будівництво коштувало б зараз майже $10,5 мільйонів

Офіційно сховище називають депозитарієм американських злитків, а назва "Форт-Нокс" взята у найближчого армійського посту, що носить ім’я першого військового міністра США Генрі Нокса. Будівлю почали зводити у 1935 році та завершили будівництво майже за рік. За даними Мінфіну США, це коштувало 560 тисяч доларів. У перерахунку на чинний курс ця сума була б 10 млн 487 тис. доларів. 

2. У Форт-Ноксі зберігають золото 60 країн

У сховищах фортеці знаходиться лише близько половини державних запасів золота США, бо це одне з шести американських сховищ. Натомість, тут зберігається резерв близько 60 інших країн. Наприклад, 45% золотого запасу Німеччини зберігається саме тут. Але детальні дані щодо цих запасів не публікуються.

3. Золото у Форт-Нокс спершу привозили поштою

Запас золота прибував у Кентуккі залізницею. Поштова служба США взяла на себе відповідальність за доставку. Як пояснює Монетний двір, це був єдиний метод страхування золота, тому що лише поштова служба могла відшкодувати активи у випадку їхньої втрати.

4. Але ніхто точно не знає, скільки золота там зберігається 

Точна кількість золота у сховищі постійно викликає питання. Остання повна перевірка проводилась ще у 1950-х роках, і окремі аудити відбувались у 70-х. За офіційними звітами, запаси за ці роки майже не змінились. Проте чуток навколо золота не меншає. Є думки, що цінний метал там дійсно є, але він більше не належить США. Або його насправді менше, тому що значна його частина пішла на кредитні операції.

теорії змови форт нокс

Газетні конспірологічні теорії про золото. Джерело: evilvonscary.com

5. Приміщення укріплене найміцнішими будівельними матеріалами

Об’єкт займає площу в 400 кв. метрів, а сховище знаходиться під землею. Вся ця конструкція зведена з 450 куб. метрів граніту, 3200 куб. метрів бетону, 750 тонн залізобетонної та 670 тонн конструкційної сталі. Зовні Форт-Нокс нагадує фортецю. Під землею розміщена складна система безпеки. Сховище дворівневе, зі сталі та бетону, і розділене на відсіки. Корпус та дах складаються зі сталевих пластин та балок.

6. Двері витримають навіть вибух атомної бомби

Добре укріплене сховище зачинене не менш надійними дверима з загартованої сталі вагою 20 тонн. Їхня товщина майже досягає півметра. Відкрити двері можна за допомогою комбінації, частини якої відомі кільком охоронцям. Жодна людина не знає цього шифру повністю. Але відчиняють ці двері вкрай рідко і лише під час перевірок.

двері форт нокс

Двері у сховище Форт-Ноксу. Джерело: rccgnewbreed.org

7. Зовні будівлю охороняють десятки тисяч солдатів та військова техніка

Двір філії Монетного двору охороняється багатофункціональною системою спостереження, яка контролює кожен квадратний метр. Перший бар’єр перед будівлею — це дріт, обладнаний датчиками руху. Другий — 3-метровий електричний паркан з бетонною опорою. Третій — шлагбаум з охороною. Загалом у розпорядженні бази штат у 30 тисяч солдатів і цілий арсенал танків та вертольотів.

форт нокс

Фото: Форт-Нокс зовні. Джерело: John Coffman

8. У часи Другої світової у сховищі зберігали важливі документи та навіть опіум

Раніше у Форт-Ноксі зберігали Декларацію незалежності, Статті Конфедерації, Конституцію США, адресу Лінкольна та три Біблії Гутенберга. А в період Другої світової на базі охороняли королівські регалії Британії та Велику хартію вольностей. Багато європейських країн вивезли сюди свої золоті запаси. Крім того, у фортеці зберігали великі запаси морфіну та опію на випадок нападу інших країн та проблем з доставкою знеболювальних препаратів.

конституція США

Конституція США. 

9. Десятиріччями туди не пускали відвідувачів

Франклін Рузвельт був першим стороннім відвідувачем, хто зумів потрапити у фортецю. Ймовірно, це відбулося тому, що він був президентом в часи будівництва Форт-Ноксу.

Після цього, вже у 1974 році, делегації Конгресу дозволили оглянути об’єкт, коли почали ширитися чутки, що зі сховища зникає золото. Тоді "Нью-Йорк Таймс" описав цю подію так: "36 236 злитків золота були складені у стовпчики від підлоги до стелі висотою 2,4 метра. Ефект від перебування в присутності золота на суму майже в 2 млрд доларів був приголомшливим".

Державні службовці не потрапляли в середину до 2017 року. 

10. Лише одній людині вдалося проникнути у Форт-Нокс. У фільмі про Бонда

У третьому фільмі про Бонда "Goldfinger" 1964 року лиходій планує підірвати атомну бомбу у сховищі. Таким чином злочинець збирався знищити золотий запас США і підвищити вартість власного запасу. Але спецагент Джеймс Бонд завадив його планам. Окремі частини цього фільму дійсно були відзняті у Форт-Ноксі.



Секретність Форт-Ноксу привертає більше уваги, ніж його історія чи міцність стін. Монетний двір США не звітує про точну кількість золота у сховищах, хоча Дональд Трамп одразу після обрання обіцяв з’ясувати, скільки насправді золотих злитків у Форт-Ноксі.

via