Що сталось би з Україною, якби вона відновила ядерний статус — на прикладі Ірану

Економічні санкції накладали не лише на Росію. Іран — одна з держав, яка під санкціями, і якраз за те, що, на думку Заходу, секретно виготовляє ядерну зброю. Які наслідки можуть чекати на українську економіку, якщо Україна також на це наважиться? Розбирались на прикладі Ірану.

Останні 10 місяців Іран живе ізольовано від світової фінансової системи. Це сталося через те, що США наклали на Іран санкції — після того, як вийшли з ядерної угоди з близькосхідною країною, адже вважають, що Іран продовжує розробляти ядерну зброю.

Для Заходу важливо, щоб жодна з держав, крім тих, які вже володіють такою зброєю, не намагалась її розробляти чи купити. Крім того, Іран вже карали санкціями за розробку ракетної зброї, націоналізацію західних компаній, за військове вторгнення до Іраку та ймовірну підтримку тероризму. Загалом Іран під санкціями з 50-х років. 

Але у 2016 році вони були ослаблені — в обмін на поступки у ядерній сфері. Іран вів бізнес із західними країнами, торгував нафтою. В цей період іранська економіка почала зростати. Та пізніше США знову заявили, що не вірять Ірану, і посилили санкції. 

У 2019 році економіка близькосхідної країни пішла на спад. Таким чином ініціатор санкцій — США — розраховує, що скрута примусить уряд Ірану поступитися, завершити ядерну та ракетну програми і не підтримувати в Сирії Башара Асада та інших супротивників Вашингтону.

Економіка Ірану більша, ніж в Австрії та Україні

Валовий внутрішній продукт Ірану у 2018 році склав 454 мільярди доларів. За даними Світового банку, країна посіла 26-те місце з можливих 194-х. При цьому ВВП Австрії того ж року складав 416 мільярдів доларів — країна поступилась Ірану на одну позицію.

Україна, у порівнянні з Іраном, у рейтингу значно нижче і знаходиться на 60-му місці з ВВП у 112 мільярдів доларів. Найближчі до українського результати Судану, Кувейту та Анголи.

ВВП Украины и Ирана

За два роки санкцій економіка впаде на 10%

За минулий рік економіка Ірану скоротилась на 3,9%. За даними Міжнародного валютного фонду, через нові санкції США економіка Ірану може втратити ще 6% вже у 2019 році.

Річна інфляція досягне 50%

Річний рівень інфляції у 50% був би найбільшим показником у країні з 1980 року, зазначає Bloomberg.

З 2018 року вартість червоного м"яса та птиці підскочила на 57%, ціна овочів — на 47%, інформує АВС. Розцінки на молоко, сир та яйця зросли на 37%. При такій інфляції продукт вартістю в один долар з 1 січня коштуватиме 130 доларів США.

Втім, така висока інфляція не лише в Ірані. За даними Trading Economics, п"ять інших країн на даний час мають ще більшу: Північна Корея, Аргентина, Південний Судан, Зімбабве та Венесуела, де вона найвища у світі – 130 060%.

Безробіття може перевищити 16%

Прогнозують, що безробіття в Ірані у 2019 році досягне 15,4% і в наступному році сягне 16%. Це більше ніж у чотири рази перевищує нинішній рівень безробіття в США, де кількість незайнятих — на рівні 4%.

Збалансувати бюджет Ірану допомогли б подвоєні ціни на нафту

Протягом перших 9 місяців фінансового року дефіцит бюджету склав 10 мільярдів доларів. Лише 71% очікуваного доходу від податків було отримано протягом цих дев'яти місяців, і фактичні податкові надходження були нижчими за заплановані майже щомісяця. Щоб покрити дефіцит, країні потрібно, щоб нафта коштувала до 125 доларів за барель. А поточні ціни на нафту марки Brent становлять трохи більше ніж 60 доларів.

Щодня 22 мільйони літрів газу з Ірану продають контрабандою

Щоб зменшити тиск санкцій, країна вдається до незаконних методів торгівлі. Окремі експерти стверджують, що 22 мільйони літрів газу щодня вивозяться з Ірану на більш прибуткові ринки. Крім того, восени 2018 року Іран випустив зі своїх портів завантажені нафтою "кораблі-привиди", в яких вимкнені системи для відстеження. Всього нараховували сім танкерів. Кожен завантажений нафтою на 2 млн барелі, й напрямок їхнього руху невідомий. До того ж, звіти свідчать, що з Афганістану до Ірану транспортують від 2 до 3 мільйонів доларів щодня, повідомляє DW з посиланням на Reuters.

Китай найбільший покупець іранської нафти

Він забезпечує сусідній ісламській республіці до 25,6% імпорту та купує 19,7% іранського експорту. Попри санкції США щодо Ірану, Китай оголосив, що не буде суттєво знижувати закупівлю нафти. Аналогічні оголошення зробили Індія та Туреччина.

Переведена в стан облоги країна з населенням у 80 мільйонів переживає не найкращі часи. Молодь і прихильники реформ в Ірані втрачають віру в думку, що Захід вміє домовлятися (бо переконані, що в усьому винний Захід — їх так виховали).

Крім того, в умовах напруженої економічної ситуації консерватори отримали можливість подолати реформаторів на майбутніх виборах парламенту та президента у 2020 і 2021 роках. А ідея про те, що країна оточена ворогами, дозволяє владі Ірану жорстоко придушувати протести, які час від часу відбуваються в бідній країні.

 

via