Ліки в Україні: як купують, виробляють та продають за кордон. Найважливіші факти про українську фармацевтику

Україна має власне виробництво ліків, чого немає у багатьох країнах світу. Фарма — одна з найпродуктивніших індустрій економіки, дає більше ВВП, ніж, наприклад, банки. Конкурувати з нею може хіба що IT-індустрія. І фармацевтика здатна на більше. Підготували огляд про те, як живе галузь, яка приносить країна великі гроші і може принести ще більші.

Основну масу ліків продають в аптеках 

Ліки продають в аптеках та в лікарнях, тому ринок ліків ділять на два сектори, аптечний та госпітальний. Поведінка покупців на цих ринках відрізняється. Якщо вже людина потрапила до лікарні, то готова купити стільки ліків, скільки призначить лікар. Тому госпітальний ринок хоч і менший за обсягом, але там більший середній чек. 

 

ринок ліків в Україні

 

За 10 років аптечний ринок виріс на 80% 

Протягом десяти останніх років українські фармацевтичні компанії постійно інвестували в розвиток виробництва, тому змогли випускати більш якісні та дорогі препарати. Крім того, на ринку з’явилось більше іноземних ліків. Тому останніми роками обсяг ринку щорічно зростає на понад 12%, а це в кілька разів швидше, ніж зростання економіки. А за десять років він загалом виріс на 80%. 

 

аптечний ринок в Україні

 

А госпітальний хоч не вийшов на рівень 2013 року, але також зростає 

 

госпітальний ринок України

 

Зарплата вища, ніж навіть у переробній промисловості 

Фарма — це інноваційна індустрія, якій потрібні фахівці з якісною освітою та унікальними знаннями. Тому і зарплата у тих, хто працює в фармі, висока. Відповідно і внесок фарми в економіку найбільший серед інших індустрій (можливо, в IT ще більший, але надійних даних для його розрахунку немає). 

 

продуктивність різних індустрій

 

Українці з часом купують більше дорогих ліків 

 

аптечні продажі

 

Ринок виріс навіть в коронавірусний 2020 рік

На початку карантину сталось кардинальне падіння продажів, але в цілому за рік аптечний ринок виріс. Хоча на початку карантину більшість фармацевтичних компаній та аптек почували себе тривожно. 

 

вплив пандемії на ринок

 

Українці хворі, бо споживають набагато менше ліків, ніж жителі інших країн   

В середньому українець витрачає на ліки 96 доларів на рік. Наші сусіди, угорці, по 223 долари. Швейцарці по 789 доларів. Хоч п’ять останніх років ця цифра в Україні росте, але вона дуже низька у порівняння з іншими країнами. По-перше, українці і так економлять на ліках, а по-друге, велика кількість відомих у світі та дієвих ліків для українців недоступна через високу вартість. 

 

споживання ліків в Україні

 

Невеликий внутрішній ринок впливає не лише на стан нашого здоров’я, але й стримує розвиток українських фармацевтичних компаній. 

Щоб збільшити споживання, держава відшкодовує вартість деяких ліків

Але за кілька років роботи програми "Доступні ліки" відшкодовані суми невеликі і не зростають. 

 

програма доступні ліки

 

Натомість зростає придбання ліків у лікарнях 

 

обсяги госпітальних поставок

 

Велика частина ліків в лікарнях — іноземні

 

структура госпітальних поставок

 

Лише кожен 20-й українець має добровільне медичне страхування

Два останніх роки добровільне медичне страхування зростає на 30% щороку. Але пори це, у нас вже ще дуже мало людей, які купують страховки: лише 5% населення. Для порівняння, у Польщі 69%. 

 

 добровільне медичне страхування

 

Україна експортує ліки в основному у Середню Азію 

 

експорт ліків з України

 

Але імпорт у 8 разів перевищує експорт 

 

імпорт ліків в Україну

 

Ми експортуємо мало, бо маємо невеликий внутрішній ринок 

Розвинений український ринок — основа, на якій українські фармкомпанії будуть зростати та збільшувати експортні потужності. 

 

ринок ліків в Україні

 

Крім того, великому обсягу експорту заважають ще кілька причин

1) Технологічне відставання — через економічну ситуацію в Україні наші фармацевтичні виробники мають менше можливостей, ніж західні, для власних розробок та впровадження нових технологій. 

2) Українську сертифікацію не визнають в ЄС. Кожен виробник ліків перед тим, як продавати свій товар в якійсь країні, повинен пройти сертифікацію GMP. Європейський союз поки що не визнає українські сертифікати, і зараз Україна проводить переговори, щоб виправити цю ситуацію. 

3) Повільна процедура реєстрації ліків. Зараз вона відбувається в паперовому вигляді, і щоб отримати реєстрацію, потрібно витратити 800 годин лише для відвідування органу реєстрації і зробити досьє на майже 300 000 листів. Цей процес необхідно перевести в електронний вигляд. 



Україна — країна з власним виробництвом ліків, чим може похизуватись не кожна держава. А це трудомістке і прибуткове виробництво, яке дає високу додану вартість, одне з тих, яке забезпечує високий матеріальний достаток людей і країни. 

 

Але українська фармацевтика має більший потенціал. І шлях до того, щоб його розкрити, — зростання статків українців і законодавчі зміни. 

 

Хочеш більше дізнатись про фармацевтику, про те, як індустрія, яка рятує життя, впливає на економіку? Готове дослідження фармацевтики в Україні - повністю в інфографіці! Натисни на банер нижче - там вже дуже просто!

Автор дослідження — контент-маркетингова агенція Top Lead. Дослідження вийшло за підтримки фармацевтичної компанії Дарниця. Інформаційний партнер — BusinessViews.