Як ліси та дерева в містах рятують життя та економіку

Чим менше навколо дерев, тим більше ти будеш хворіти. Кожне зрубане дерево наближає економічну катастрофу та зміну клімату. Ось 5 промовистих причин саджати дерева на кожному вільному клаптику землі.

Хлопець, який працює у "Київзеленбуді", пояснив, чому гинуть київські дерева: по-перше, їх не поливають, по-друге, висаджують абикуди, хай навіть у будівельне сміття.

В Україні 75% заготівель лісу незаконні, Україна — головний експортер нелегальної деревини до ЄС. У книзі Толкіна "Володар перснів" живі дерева-енти допомогли людям скинути злочинну владу чаклуна Сарумана. Справжні дерева не влаштовують революцій, але все одно роблять купу корисних справ. Вирішили розібратись у тому, як дерева впливають не лише на наше з вами здоров"я, але й на економіку.

чому дерева важливі

Джерело: Climate Central

1. Вони очищають повітря

У 2017 викиди вуглекислого газу в США склали більше 5 мільярдів тон, і майже 1,5 мільярда з них знешкодили дерева. Також вони вилучили з повітря близько 16 мільйонів тонн забруднюючих речовин.

2. Знижують температуру в містах на десятки градусів

У містах дуже викривлений тепловий баланс — інколи температура в місті і сусідній сільській місцевості може відрізнятися на 6-12 градусів. Це відбувається тому, що бетон і асфальт поглинають тепло краще, ніж рослини і грунт, а дощова вода замість того, щоб випаровуватись і зменшувати температуру, скидається в каналізацію. Утворюється тепловий острів. Це яскраво видно на тепловому фото нижче — різниця температур на сонці та в тіні дерев може досягати кількох десятків градусів.

темпаратурна карта міста

Фото: The Guardian.

Це погано впливає на здоров"я та змушує витрачати додаткові кошти на кондиціонери. Щоб боротися зі спекою, влада Мельбурна планує висаджувати 3000 дерев щорічно. Мета мерії — 40% міста має бути вкрито деревами.

3. Це природні насоси, що рятують від повеней

У 2008 році в Україні сталося лихо — повінь в західних регіонах спричинила збитків більш ніж на 800 мільйонів доларів, загинули люди. Однією з головних причин катастрофи стала масова вирубка лісів.

В США дерева щорічно збирають майже 2 мільярда кубометрів дощових стоків, а це об"єм 600 тисяч олімпійських басейнів. Отже, мільйони людей, що мешкають біля річок і озер, можуть бути спокійними за своє життя та майно, якщо навкруги зростають ліси.

4. Дерева зберігають ґрунти родючими

Від повеней і сильних потоків води є ще одна загроза — вони спричиняють ерозію грунтів. Для України це серйозна проблема, бо наша країна — великий виробник агропродукції. Немає родючих ґрунтів — немає і агропродукції. Збитки від ерозії ґрунтів в Україні очікуються на рівні 5 мільярдів доларів.

За останні 150 років планета вже втратила половину верхнього шару грунту, найбільш родючої його частини. Дерева допомагають з цим боротися — вони забирають з землі зайву вологу, а їхнє коріння утримує грунт.

5. Врешті-решт, дерева лікують людей

Втомився на роботі чи погано почуваєшся? Йди до лісу — дослідники кажуть, що прогулянка лісом протягом декількох годин знижує рівень стресу та активізує імунну систему організму, а ефект буде відчутним протягом місяця. До того ж, рослини виділяють особливі речовини — фітонциди, що пригнічують розвиток мікроорганізмів. Нам добре відомі знезаражувальні властивості цибулі та часнику, але фітонциди інших рослин, зокрема дерев, також мають корисні для здоров"я властивості, наприклад, стимулюють діяльність серця або кишкового тракту.

У США дерева, які ростуть в межах населених пунктів, дозволяють щорічно заощаджувати 12 мільярдів доларів. Це ефект від зменшення кількості смертей, травм та економії коштів на кондиціонери. Дерева важливі настільки, що їх загибель коштує людських життів — зникнення у США 100 мільйонів дерев, які вбили жуки-паразити, призвело до 21 тисячі людських смертей. Ліси настільки сильно впливають на нас, що Всесвітній фонд дикої природи запропонував посадити по всьому світу трильйон дерев — це допоможе боротися зі зміною клімату, зберегти біорізноманіття і, звичайно, життя людей. До цього процесу може долучитись кожна людина — наразі з трильйону дерев вже висадили 13,6 мільярда.