Як змінюється якість повітря протягом року та коли краще сидіти вдома

Брудне повітря саме по собі шкідливе для здоров’я. Але дослідження показують, що найдрібніші часточки пилу, які такі легкі, що постійно висять у повітрі, ще й переносять віруси, в тому числі коронавірус.
Розібрались, як змінюється якість повітря, чим це загрожує та як її моніторити.

Мабуть, всі знають, що Київ кілька десятків років тому називали найзеленішим містом Європи. Дійсно він таким був чи ні — питання відкрите, але зараз Київ точно не такий. Останніми днями на фейсбуці повно графіків та карт, які показують, що Київ став найбільш забрудненим містом світу. 

 

Цікаво, що всі кинулись про це писати зараз, навесні 2020, хоча серйозні проблеми з якістю повітря у нас вже кілька років, але тоді про це говорили поодинокі активні люди. А у 2018 Україна посіла 5 місце у Європі у рейтингу забруднення повітря

 

Ми розібрались, як змінювалась якість повітря у столиці і як можна самостійно її контролювати. 

У 2019 році якість повітря була гіршою, ніж зараз 

Якщо подивитись на дані моніторингу у минулому, то якість повітря у жовтні-листопаді 2019 була навіть гіршою, ніж зараз. Ось графіки, які показують рівень індексу якості повітря (AQI) для показника PM2.5. Це дрібні частинки розміром менше за 2,5 мікрометра. 

 

Ось ілюстрація, яка допоможе краще зрозуміти, наскільки вони маленькі. Вони навіть менші за червоні кров’яні тільця і трохи більші за бактерії. Вони, на відміну від більших частинок, гірше затримуються у носі і потрапляють всередину організму. А ще вони дуже легкі і можуть мало не вічно висіти у повітрі, якщо їх не збиває на землю, наприклад, дощ. 

 

частинки PM2.5

 

Отже, минулого року забрудненість повітря цими дрібними часточками сягала навіть більших значень, ніж зараз. Ось дані з деяких станцій моніторингу. 

 

якість повітря Дніпровський район

якість повітря оболонський район

якість повітря Дарницький район

 

Де шукати дані про якість повітря? 

Є кілька прикольних джерел інформації. 

 

В масштабах України їх збирає та видає ініціатива Save Dnipro. Вони продають датчики якості повітря та зробили інтерактивну мапу, на якій можна переглядати дані, які передають ці датчики. 

 

Save Dnipro

 

Також у них є бот, який надсилає дані про якість повітря у месенджер та вміє попереджати, коли повітря стає забрудненим. 

 

saveecobot

 

Втім, якщо поруч з вами ніхто не придбав їх датчик, інформації про ваш регіон не буде.

 

Є проєкт waqi.info, який збирає інформацію з подібних датчиків у масштабі всього світу. Джерело інформації для України — та ж ініціатива Save Dnipro. 

 

якість повітря у світі



Сервіс windy.com хоч і призначений для відслідковування погоди, але також може показувати і дрібні частинки PM2.5, і вуглекислий газ. Також робить прогнози на кілька діб уперед з красивою анімацією. 

 

прогноз якості повітря

 

Коли можна виходити на вулицю, а коли краще сидіти вдома? 

Ось градація рівнів забруднення повітря частинками PM2.5. 

 

критерії оцінювання якості повітря

 

0-50 — чисте повітря. 

 

51-100 — помірний рівень забруднення. 

Якість повітря прийнятна, але невелика кількість людей, які дуже чутливі до якості повітря, може помічати вплив на здоров’я. 

Людям, які ведуть активний спосіб життя та хворим на респіраторні хвороби потрібно обмежити довгі перебування на вулиці. 

 

101-150 — нездоровий рівень для чутливих людей.  

Люди, які чутливі до якості повітря, можуть відчувати вплив на здоров’я. Більшості людей це не зашкодить. 

Людям, які ведуть активний спосіб життя та хворим на респіраторні хвороби потрібно обмежити довгі перебування на вулиці. 

 

151-200 — нездоровий рівень забруднення.

Негативний вплив на здоров’я можуть відчувати всі. 

Людям, які ведуть активний спосіб життя та хворим на респіраторні хвороби краще уникати довгого перебування на вулиці. Іншім, особливо дітям, слід його обмежити. 

 

201-300 — дуже нездоровий рівень. 

Такий рівень забруднення, імовірно, буде впливати на все населення. 

Людям, які ведуть активний спосіб життя та хворим на респіраторні хвороби краще не виходити на вулицю. Іншим, особливо дітям, потрібно обмежити перебування на вулиці. 

 

300+ — Небезпечний рівень. 

Все населення буде відчувати серйозні проблеми зі здоров’ям. 

Всім потрібно сидіти вдома. 



Знати якість повітря важливо. По-перше, дрібний пил у легенях — це в будь-якому випадку шкідливо. Вони порушують роботу легень, ритм роботи серця, викликають запалення легень, підвищують ризик виникнення тромбів, погано впливають на судини. 

 

Звичайно, через одного разу відчинене вікно чи один вихід на вулицю ти не наберешся всіх цих хвороб. Але ефект від брудного повітря накопичується з часом. 

 

А по-друге, дослідження показують, що дрібні забруднювачі переносять віруси, в тому числі коронавірус, який з ними потрапляє прямо у легені. 

 

А якщо ти хочеш самостійно очищувати повітря у себе вдома. почитай нашу статтю про те, як влаштовані очищувачі повітря та добірку найбільш популярних


(дані https://aqicn.org/ та https://www.savednipro.org/, зібрав та зробив графіки Олександр Петров).