Чим Україна схожа на Сомалі

Це фото Сомалі. Певно, найбіднішої країни світу. Точних даних давно немає, бо там вже 30 років війна і фактично існує кілька держав. Україна схожа на Сомалі не бідністю (ми орієнтовно в кілька десятків разів багатші за сомалійців), і не війною (там вона насправді громадянська). Ми схожі за смертністю від небезпечної хвороби — кору. Тому що Україна у п'ятірці країн-лідерів за кількістю загиблих від кору.

Україна у невтішній компанії за смертністю від кору разом з Демократичною Республікою Конго, Ліберією, Мадагаскаром та Сомалі. Зараз в Україні найбільший спалах кору за часи незалежності, і ліків проти цієї хвороби немає. 

 

Вакцини важливі для здоров’я всього суспільства. Зараз півтори сотні команд вчених по всьому світу працюють над вакциною проти коронавірусу. 

 

На графіку нижче — дані про те, як з 1980 року змінилась захворюваність на поліомієліт, правець, кашлюк, дифтерію та кір зі зростанням кількості вакцинованих від цих хвороб. 

 

як вакцинація допомагає боротись з хворобами

Що це за хвороби? 

Поліомієлітвірусна хвороба, яка вражає нервову систему та може призвести до паралічу та смерті. Правець бактеріальна хвороба, яка також вражає нервову систему, призводить до судом, спазмів та паралічу і також може бути смертельною. Кашлюк заразна бактеріальна хвороба дихальних шляхів, яка призводить до судомного кашлю і також може призвести до смерті. Хворий інфікує до 90% всіх, з ким контактував. Дифтерія викликана бактеріями, які вражають в основному дихальні шляхи й також може викликати смерть внаслідок їх паралічу. Кір ще одна вірусна хвороба, одна з найбільш заразних — до 90% людей, що контактували з хворим та не були вакциновані, заражаються. Проявляється висипами по всьому тілу, запаленнями, викликає серйозні проблеми з імунітетом і призводить до різних ускладнень, в тому числі пневмонії та запалення мозку

І це дійсно працює? 

Ці хвороби можна лікувати, але вони надзвичайно небезпечні і для хворого, і для оточення. З переліку вище лише хворі на правець не несуть загрози оточенню, бо бактерії повинні потрапити безпосередньо на рану, і людина людину зазвичай не може заразити. Інші захворювання передаються від людини до людини. Єдиний відомий та надійний на сьогодні спосіб максимально убезпечити і себе, і інших від навмисного зараження — вакцина. 

 

За останні майже 40 років рівень вакцинації проти цих хвороб зріс у кілька разів. Як наслідок — на 90-100% зменшилась захворюваність. Попри хейт з боку антивакцинаторів, ще нікому не вдалось довести, що вакцини шкодять здоров’ю. Здоров’ю можуть зашкодити лише недбалість антивакцинаторів або лікарів. 

Як перевірити надійність вакцини 

1. Вакцинацію повинен робити лише медик. 

2. Ти має право перевірити термін придатності вакцини. Якщо він збіг, нею не варто користуватись.

3. Потрібно перевірити термоіндикатор, який знаходиться на більшості вакцин. Вакцини чутливі до температури, і якщо вона вища за встановлену, вони перестануть працювати (але не стануть шкідливими — просто не матимуть ефекту). Тому їх маркують спеціальною фарбою, що чутлива до температури. 

 

Якщо квадрат на індикаторі світліший за круг, вакцину можна використовувати. Якщо квадрату не видно на фоні кругу або він темніший за круг, використовувати її не варто. Зауваж, що квадрат ніколи не буває сніжно-білим, а завжди має відтінок

 

термоіндикатор вакцин

 

Також перевір, чи немає у тебе протипоказань до вакцинації та залишайся в поліклініці ще 30 хвилин після щеплення, щоб переконатись, що зможеш отримати допомогу у випадку незвичайних реакцій.

 

 

Хочеш більше дізнатись про фармацевтику, про те, як індустрія, яка рятує життя, впливає на економіку? Готове дослідження фармацевтики в Україні - повністю в інфографіці! Натисни на банер нижче - там вже дуже просто!

Автор дослідження — контент-маркетингова агенція Top Lead. Дослідження вийшло за підтримки фармацевтичної компанії Дарниця. Інформаційний партнер — BusinessViews.