Апокаліпсис через зміну клімату станеться за 30 років. Ось хронологія майбутньої катастрофи

Людству залишилось лише 30 років існування. Наше майбутнє не врятує навіть миттєве припинення шкідливих викидів, бо вже будуть запущені процеси, на які людина не зможе вплинути.
Описали найгірший сценарій вчених, які досліджують зміни клімату.

В 1972 році було оприлюднено доповідь Римському клубу "Межі зростання" звіт вчених, зроблений на підставі моделювання розвитку людства. Головні висновки якщо не змінити підхід щодо видобутку ресурсів, забруднення навколишнього середовища, контролю народжуваності тощо, у 21 сторіччі цивілізацію очікує справжня катастрофа — швидке зменшення чисельності населення, зниження рівня життя, брак їжі. Наступні дослідження підтвердили висновки, зроблені в 70-х роках.

Сценарій під умовною назвою "Та нехай" передбачає зменшення чисельності людей на планеті більш ніж на третину, голод, вичерпання ресурсів. Залишається втішатися зниженням рівня забрудненості екосистеми. Проблему не випривить навіть така диво-технологія, як невичерпне джерело енергії.

Доповідь, кинута у лице світовій політичній та науковій еліті, призвела до бурхливого обговорення, але не більше. Минуло майже 50 років після застереження, але людство щорічно несе на смітник 1,3 мільярди тонн їжі, викидає в атмосферу більше 50 мільярдів тонн вуглекислого газу, а всі ресурси, що відновлюються планетою за рік, ми споживаємо за 7 місяців. Тож, щоб достукатися до людей, вчені змушені звертатися до них з відверто аларміськими повідомленнями, наприклад, австралійські дослідники змін клімату вважають, що кінець людської цивілізації, схоже, настане за 30 років. Хронологія катастрофи, на їхню думку, буде такою. 

2020-2030: людство відмовляється знижувати викиди

Уряди не дотримуються плану зниження викидів, передбаченого Паризькою кліматичною угодою. Це призведе до збільшення концентрації вуглекислого газу до 437 частин на мільйон, чого не було в останні 20 мільйонів років існування Землі. Температура атмосфери збільшиться на 1,6 градуси.

Вчені мають рацію щодо скептичного відношення до можливостей політиків домовитись про викиди, наприклад, США вийшли з Паризької угоди, бо вона "шкодить американським робітникам і платникам податків"

На графіку нижче показано, як змінюється температура в Україні. Кожна смуга середньорічна температура, червоний колір показує перевищення середньої за період 1901-2018 рр. Синій — температура була нижчою за середню. Чим більш інтенсивний колір смуги, тим більшим було відхилення. 

глобальне потепління в Україні

2030-2050: до впливу людини на потепління додаються природні фактори

Викиди досягають максимума в 2030 році і починають зменшуватись, але вже запущені процеси вивільнення парникових газів з багаторічної мерзлоти, торф"яних болот, гідратів метану зі дна морів та океанів. А зниження снігового покриву взимку і танення криги в Арктиці і Антарктиді та знищення лісів додадуть негативного ефекту. Внаслідок цього середня температура на планеті до 2050 року збільшиться на 3 градуси.

 

фактори глобального потепління

Фактори, що сприяють глобальному потеплінню, наростають каскадно. До речі, найбільшим за змістом в атмосфері парниковим газом є водяна пара, концентрація якої також збільшується при підвищенні температури.

2050: навіть миттєве припинення викидів не зупинить підвищення температури

Парниковий ефект на планеті призводить до додаткового потепління на 1 градус, навіть якщо всі викиди будуть припинені негайно. Більше 55% населення Землі опиниться в умовах, коли 20 днів на рік в їхніх домівках буде жара, несумісна з життям людини. В Північній Америці постійно будуть виникати лісові пожежі та посухи. Мусони в Китаї припиняться, найбільші річки Азії майже висохнуть, а кількість опадів у Центральній Америці зменшиться вдвічі. В підсумку сільське господарство не може нагодувати людство, ймовірні епідемії та війни, майже мільярд осіб будуть змушені стати кліматичними біженцями. В найгіршому сценарії людська цивілізація припинить існування або істотно втратить свій потенціал.

На щастя, вчені вважають, що неконтрольованого парникового ефекту з наступним випарюванням океанів діяльність людини не спричинить. Але з"ясовувати це на власному досвіді не варто. До того ж, надмірне вживання ресурсів призводить до того, що ми використовуємо запаси майбутніх поколінь. Обурюємося людиною, яка пропиває хату, а самі вчиняємо так само з природою і нащадками.



Про померлу людину часто кажуть він був добрим сином, улюбленим чоловіком, гарним батьком і другом характеристики, що показують відношення родини, друзів, колег. Але як висловити те, що людина багато зробила для майбутнього цивілізації? Дуже просто така людина залишає по собі вуглецевий слід в 0 тонн. Наразі на мешканця планети припадає більше 6 тонн викидів СО2 щорічно.