Пожирачі бактерій: лікування, яке краще за антибіотики

Антибіотики — погані поліцейські, віруси — хороші.
Ми постійно ковтаємо антибіотики, тому у бактерій розвивається імунітет до них. І це одна з найбільших проблем медицини. Замість антибіотиків вчені пропонують знищувати бактерії вірусами, від яких ті просто вибухнуть. Так, виявляється, бактерії теж хворіють.

Терапію вірусами використовували ще 100 років тому. На початку 20-х років минулого століття цим методом лікування активно користувалися у Східній Європі. Так тривало до появи антибіотиків. Проте в останні роки, через те, що бактерії стають стійкими до антибіотиків, науковці повертаються до лікування бактеріальних інфекцій вірусами, бо це ефективний та безпечний метод.

Невже віруси знищують бактерії? 

Так. Цей спосіб лікування називається фаготерапія або бактеріофагова терапія. А віруси називають фагами або бактеріофагами. Це не ті віруси, від яких люди страждають на грип чи інші хвороби. Це спеціальні віруси, які атакують лише бактерії і водночас не шкідливі для людей, тварин чи рослин. Це природні вороги бактерій. Слово бактеріофаг буквально означає "пожирач бактерії".

Вони розривають бактерії зсередини 

Бактеріофаги вбивають бактерії, змушуючи їх вибухати. Вони зв’язуються з бактеріями, заражають їх, проникаючи в гени (ДНК або РНК), та копіюють себе всередині бактерій. Таким чином у кожній бактерії може з’явитись до 1000 нових вірусів. Нарешті, підступний ворог розриває бактерії, вивільняючи нові бактеріофаги.

Бактеріофаги можуть розмножуватися і рости лише всередині бактерії. Як тільки всі бактерії помирають, вони припиняють розмножуватися та впадають у сплячку, доки не зустрінуть нову жертву.

як працюють бактеріофаги

Як бактеріофаги знищують бактерії. Ілюстрація bacteriophages.info

Сучасні бактерії навчилися протистояти антибіотикам 

Антибіотики рятують життя і запобігають поширенню хвороб. Однак вони можуть спричинити дві основні проблеми:

1. Антибіотики, як поліцейські до реформи, кладуть обличчям до підлоги і поганих, і хороших хлопців. Вони не розрізняють, які бактерії шкідливі, а які потрібні організму, щоб перетравлювати їжу та зберігати здоров’я людини. Ось чому антибіотики можуть викликати такі побічні ефекти:

  • розлад шлунку;

  • нудоту і блювоту;

  • судоми;

  • здуття живота і газоутворення;

  • діарею;

  • дріжджові інфекції

2. Бактерії звикають до антибіотиків та стають нечутливими. Вони формують імунітет. Вони навіть можуть поширити цю суперсилу на інші бактерії, і тоді виникають хвороби, які не вдається вилікувати.  

Тому важливо використовувати антибіотики правильно. Наприклад:

  • використовуй антибіотики лише під час бактеріальних інфекцій. Антибіотики не лікують вірусні інфекції, такі як застуда, грип та бронхіт;

  • не використовуй антибіотики, якщо вони тобі не потрібні;

  • не вимагай від лікаря, щоб він призначив антибіотики;

  • приймай всі антибіотики в точності як прописано;

  • заверши курс антибіотиків, навіть якщо відчув себе краще;

  • не приймай антибіотики з простроченим терміном дії.

А бактеріофагам протистояти не вдасться

Так само, як є багато видів бактерій, існує кілька видів бактеріофагів. Але кожен вид фагів буде атакувати лише певну бактерію і не заразить іншу. Наприклад, стрептококовий бактеріофаг вбиватиме лише бактерії, які викликають стрептококові інфекції в горлі.

Дослідження 2011 року виявило декілька переваг бактеріофагів:

  • фаги впливають як на ті бактерії, що піддаються лікуванню, так і на ті, що виявилися стійкими до антибіотиків;

  • вони можуть застосовуватися самостійно або з антибіотиками та іншими препаратами;

  • під час лікування фаги розмножуються і збільшуються самі по собі (може знадобитися лише одна доза);

  • вони незначно впливають на "хороші" бактерії в організмі;

  • фаги цілком природні та їх легко знайти;

  • вони не шкідливі для людей, тварин, рослин та навколишнього середовища.

Але бактеріофаги не ідеальні

Бактеріофаги ще не мають широкого використання. Ця терапія потребує додаткових досліджень, щоб з’ясувати, наскільки добре вона працює. Невідомо, чи фаги абсолютно нешкідливі. Крім того, невідомо, чи призведе така терапія до того, що бактерії сформують імунітет навіть до своїх пожирачів, за аналогією з імунітетом до антибіотиків.

Мінуси фаготерапії такі:

  • наразі фаги важко підготувати до використання людьми та тваринами;

  • невідомо, яку дозу слід використовувати;

  • невідомо, скільки часу може тривати фагова терапія;

  • може бути важко знайти точний фаг, необхідний для лікування інфекції;

  • фаги можуть спровокувати імунну систему надмірно реагувати або викликати дисбаланс;

  • деякі типи фагів працюють не так добре, як інші види лікування бактеріальних інфекцій;

  • можливо, буде недостатньо видів фагів для лікування всіх бактеріальних інфекцій;

  • деякі фаги можуть викликати у бактерій стійкість до себе.

Вони вже врятували кілька життів

Фаготерапія ще не затверджена для людей у США чи Європі, є лише кілька випадків експериментального використання. Наразі тривають дослідження щодо найкращого способу використання бактеріофагів у людей та тварин. Безпека фаготерапії також потребує додаткових досліджень.

Але кілька років тому вчені Каліфорнійського університету в Сан-Дієго ризикнули. У 2015 році співробітник університету під час відпустки в Єгипті потрапив до лікарні з важким інфекційним ураженням підшлункової залози. Збудником хвороби виявилася бактерія, яка була нечутлива до антибіотиків. Невдовзі пацієнт впав в кому. 

Його дружина, епідеміолог, залучила всі можливі зв'язки, щоб відшукати бактеріофаг, який зміг би перемогти інфекцію і врятувати хворого. Вона роздобула різні штами фагів, провела лікування, і пацієнт вижив та одужав.   

У майбутньому фаги зможуть подолати рак

Людський організм не вважає бактеріофагів за загрозу. Дослідження, проведені різними науковими групами, підтвердили їх ефективність у лікуванні раку: перші дослідження показали, що введені бактеріофаги сприяли регресії вже твердої пухлини.

Крім того, вченні вважають, що у майбутньому бактеріофаги зможуть виявляти біомаркери, які можна використовувати для виявлення бактеріальної інфекції, а також для діагностики ракових тканин та органів. А це дозволить ефективно досліджувати рак і шукати нові варіанти його лікування.

Фаготерапія не нова, але її використання недостатньо вивчене, і потрібно більше досліджень, щоб сказати, чи вона надійна. А поки загальносвітового визнання у неї немає, найбільш дієвим способом знищити бактерії є антибіотики. 

Багато бактерій — підступні та могутні тварюки. Їх загальна маса більша, ніж маса всіх інших живих істот на планеті. Зібравшись у колонії, вони навіть можуть координувати дії одна з одною. І викликають у людини не лише харчові отруєння, а й туберкульоз, холеру чи сифіліс. Тому найкраща профілактика — за можливості не перетинатись із бактеріями, а якщо вже перетнулися, виконувати всі настанови лікаря.

via