30 доведених медициною наслідків нестачі сну

Нестача сну може вбити. Ось що відбувається з людиною, яка спить менше 7 годин на добу.

Приблизно рік тому генеральний директор Tesla та SpaceX Ілон Маск в інтерв'ю The New York Times зізнався, що його ненормований робочий день негативно впливає на його самопочуття і турбує близьких. У відповідь на це відома журналістка Аріанна Хаффінгтон опублікувала відкритого листа Маску про його графік сну, повідомивши, що він "демонструє дико застарілий, антинауковий та жахливо неефективний спосіб використання людської енергії".

Маск опублікував свою відповідь у Twitter о 2:30 ранку. "Я тільки що повернувся з заводу, — написав він. — Ви думаєте, це мій вибір. Це не так".

Маск, здається, розуміє, що працювати 120 годин на тиждень шкідливо: чим коротший сон, тим коротше життя. Більшості дорослих потрібно від семи до дев'яти годин сну на добу, а дітям — ще більше, хоча потреби у різних людей різні. Деякі рідкісні унікуми можуть спати всього кілька годин за ніч, в той час як іншим потрібно по 11 годин на добу. 

Але незалежно від потреб вашого організму, недобір необхідних годин сну призведе до погіршення вашого фізичного та психічного здоров'я. Ось 30 підтверджених медициною наслідків позбавлення сну.

Підвищується ризик захворіти деякими видами раку

Нестача сну та порушений графік сну пов'язані з підвищеним ризиком розвитку декількох видів раку, особливо раку товстої кишки та молочної залози.

Старіння наступає раніше 

Погана якість сну тісно пов'язана з хронічними шкірними проблемами. Дослідження також показали, що пошкоджена сонцем або іншими факторами шкіра при нестачі сну погано заживає і з'являються ознаки старіння.

Зростає залежність від шкідливих звичок та їжі

Людям, які не висипаються, важче відмовитися від висококалорійних продуктів і контролювати імпульсивність. Вчені вважають, що це відбувається через гормональний дисбаланс, що виникає в результаті нестачі сну. Такий дисбаланс призводить до ожиріння.

Зростає почуття самотності

Дослідники виявили, що молоді люди, позбавлені сну, знижують кількість спілкування з іншими людьми і кажуть, що відчувають себе самотніми. Ще гірше те, що люди, які відчувають себе самотніми, через це погано сплять. Замкнене коло.

Виникають проблеми з короткочасною пам'яттю...

Недосипання — одна з головних проблем будь-якого студента. Зрушення на годину вперед початку шкільного дня значно збільшує результати стандартних тестів.

Але це працює не лише з дітьми — нестача сну також порушує короткочасну пам'ять дорослих. Кілька досліджень показали, що дорослі погано запам'ятовують слова, які вони вивчили, і їм важче удосконалювати набуті навички, якщо вони мало сплять.

...І з довготривалою — також

Проблеми зі сном у літніх людей можуть призвести до структурних змін у мозку та порушення довготривалої пам'яті. Дефіцит пам'яті, пов'язаний зі сном, спостерігався й у дорослого населення в цілому — ще в 1924 році дослідники помітили, що люди, які сплять більше, забувають менше.

Зростає ймовірність захворіти на Альцгеймера

Кілька досліджень показали, що сон допомагає очистити мозок від бета-амілоїдного білка, який накопичується під час неспання. Цей білок тісно пов'язаний із розвитком хвороби Альцгеймера. Нестача сну може призвести до порочного циклу: чим більше бета-амілоїдного білка міститься в мозку, тим важче йому досягти очищуючого стану глибокого сну. У людей з порушеним графіком сну, як правило, більше бета-амілоїдного білка в мозку.

Збільшується ризик серцево-судинних захворювань

Брак сну негативно впливає на серце. Коли дослідники змушували людей не спати протягом 88 годин, їхній кров'яний тиск підвищувався. Навіть учасники, яким було дозволено спати по чотири години на добу, показали підвищену частоту серцевих скорочень у порівнянні з тими, хто спав вісім годин. Концентрація С-реактивного білка, маркера ризику серцевих захворювань, також підвищується.

Безсоння викликає дратівливість

Люди відчувають роздратування після безсонних ночей.

Недосипання призводить до порушення зору і навіть галюцинацій

Тунельний зір, подвійний зір і відчуття слабкості — це все викликає надмірне неспання.

Нестача сну уповільнює реакції

Дослідження показали, що втомлені студенти коледжу та курсанти Вест-Пойнта гірше справлялися з тестами, пов'язаними з прийняттям рішень, і у них була більш повільна реакція.

Сонливість робить людей незграбними

Одна безсонна ніч призводить до збільшення кількості помилок хірургів на 20-32%. Люди, які займаються спортом, що вимагає концентрації й точності, наприклад, стрільбою, вітрильним спортом або їздою на велосипеді, також здійснюють більше помилок, якщо не сплять протягом тривалих періодів часу.

Імунна система працює гірше

Тривале недосипання і навіть одна ніч безсоння можуть перешкоджати природному захисту організму від інфекції. Позбавлення сну також знижує ефективність ліків.

Люди з перевтомою більше схильні до простудних захворювань

Якщо вам цікаво, чому ви весь час хворієте та чіпляєте кожну болячку в офісі, знайте, можливо це тому, що ви не висипаєтесь. Позбавляючи себе законних годин сну, ви підвищуєте ризик застудитися майже втричі.

Втома знижує сексуальний потяг

Тестостерон є важливим компонентом сексуального потягу як у жінок, так і у чоловіків. Сон підвищує рівень тестостерону, а неспання знижує його. Отже, відсутність і порушення сну безпосередньо пов'язані зі зменшенням лібідо та сексуальною дисфункцією.

Сонні люди проявляють більше ознак депресії

У дослідженні, проведеному лауреатом Нобелівської премії психологом Деніелом Канеманом, група з 909 працюючих жінок вела докладний журнал свого настрою та повсякденної діяльності. В результаті з'ясувалося, що різниця в доходах до 60 000 доларів практично не вплинула на позитивний настрій випробовуваних, зате поганий нічний сон був одним з двох факторів, що могли зіпсувати настрій на наступний день. Другим був дедлайн на роботі.

В іншому дослідженні повідомлялося про вищу задоволеність сімейним життям серед жінок з більш спокійним сном, хоча важко сказати: причина в хорошому сні або просто щасливі люди краще сплять. Швидше за все, це комбінація двох чинників.

Безсоння в два рази частіше провокує депресію. Дослідження показують, що лікування проблем зі сном може допомогти в лікуванні депресивних симптомів.

Збільшується ризик захворіти на діабет 

Якщо ви не спите, коли ваше тіло хоче спати, порушується метаболізм, що, в свою чергу, збільшує ризик інсулінорезистентності (часто званої "преддіабетом") і діабету 2 типу.

Кілька досліджень на дорослих виявили тісний зв'язок — хоча й не причинно-наслідковий — між регулярним недосипом і ризиком розвитку діабету. Також, за словами вчених, достатня кількість сну допомагає знизити ризик діабету у підлітків.

Втома призводить до проблем із прийняттям рішень, що можуть поставити під загрозу життя й фінанси

Одна безсонна ніч викликала зміну стратегії під час прийняття ризикованих рішень, і люди переходили від захисту від втрат до пошуку способів збільшення прибутку.

Дослідники виявили, що тривале недосипання погіршує здатність людей слідувати заздалегідь встановленим процедурам прийняття рішення, що, на думку дослідників, призвело до вибуху космічного човника "Челленджер", аварії на Чорнобильській АЕС та з танкером Exxon.

Сонні люди легше відволікаються

Завдання на увагу особливо чутливі до нестачі сну. Якщо вам потрібно бути пильними та уважними, хороший сон є обов'язковою умовою. В іншому випадку ви періодично випадаєте в нестабільний стан, який триває протягом декількох секунд та який можна охарактеризувати як щось середнє між сном і неспанням. У цьому стані ваша здатність концентрувати увагу у кращому випадку є тимчасовою.

Втома заважає нормально розмовляти

Сильне недосипання впливає на здатність вести розмову — по результату дуже схоже на сильне сп'яніння. Волонтери, що не спали протягом 36 годин, мали тенденцію до повторення слів і використання у мові кліше; вони говорили монотонно, повільно та нерозбірливо, не могли правильно висловити свої думки.

Через недосипання зростає кількість аварій

Дорожньо-транспортні пригоди, пов'язані з втомою і засипанням за кермом, поширені, але їх небезпека сильно недооцінюється. Пілоти, водії вантажівок, медичні працівники та інші особи, яким необхідно не спати протягом тривалих періодів часу, схильні до підвищеного ризику потрапляння в аварію або нещасні випадки через недосипання.

Збільшується вироблення сечі

Коли люди сплять, організм уповільнює вироблення сечі. Але коли виникає брак сну, цього не відбувається, що призводить до того, що вчені називають "надлишковим нічним виробленням сечі". Це пов'язано з нічним нетриманням сечі у дітей. У дорослих — призводить до ніктурії — необхідністо багато разів за ніч бігати в туалет.

Сон потрібен, щоб м'язи стали сильніше — без нього відбувається атрофія м'язів

Нестача сну викликає гормональні зміни, що заважають тілу наростити м'язи та зажити після мікротравм. Це ускладнює відновлення після ушкодження м'язів, викликаного фізичним навантаженням, і збільшує м'язову атрофію. Вірно і зворотне — під час сну тіло виділяє гормон росту та лікує ушкодження. Саме тому сон є важливою умовою для створення ідеальної фігури.

Сонливість підвищує чутливість до болю

Люди, в яких щось болить — особливо ті, у кого є хронічні болі — мають тенденцію не висипатися. Біль може розбудити вночі та ускладнити засипання, але брак сну також може викликати біль або підвищити чутливість до болю.

Виникають шлунково-кишкові проблеми

Регулярний недобір сну підвищує ймовірність розвитку як запального захворювання кишечнику, так і синдрому роздратованого кишечнику, яким страждають близько 10-15% людей. Встановлено, що у пацієнтів із хворобою Крона ймовірність рецидиву в два рази вище, якщо вони не висипаються.

Недосипання пов'язане з головними болями

Вчені ще не знають точно, чому нестача сну призводить до головного болю, але це зв'язок, який лікарі помічають вже більше століття. Мігрень може бути викликана безсонними ночами, і одне дослідження показало, що 36-58% людей з апное (тимчасова відсутність дихання) уві сні повідомляли про пробудження з "невимовними ранковими головними болями".

Ускладнюється перебіг запальних процесів, астми, артриту та серцево-судинних хвороб

Наш тілесний годинник не лише визначає, коли ми втомилися або не спимо, але також впливає на функції кожної клітини нашого тіла. Порушення в графіку сну заважає клітинам боротися із запаленням, що пояснює, чому втомлені люди більш схильні до проблем через запальні стани, включаючи астму, артрит, розсіяний склероз і серцево-судинні захворювання.

Якщо хропіння або апное уві сні викликають порушення сну, це може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям

Хропіння може бути ознакою того, що ви маєте справу з апное уві сні — розладом сну, який з часом може викликати інші медичні проблеми. Зниження кількості кисню, що надходить в організм, призводить до перенапруження серця і може викликати серцево-судинні проблеми. А ще це пов'язано зі збільшенням ваги.

Поганий сон порушує роботу генів 

Дослідження, проведене у 2013 році, пояснює, чому сон пов'язаний з дуже багатьма різними аспектами нашого здоров'я і гарного самопочуття: нестача сну та проблеми зі сном порушують генну активність. Дослідники виявили, що у учасників дослідження, які спали менше шести годин на добу протягом тижня, більше 700 генів в організмі не вели себе нормально, включаючи ті, що допомагають регулювати імунні та стресові реакції.

Деякі гени, які зазвичай працюють відповідно до щоденного (циркадного) патерну, перестали це робити, в той час як інші, які зазвичай не дотримуються щоденного патерну, почали це робити.

Що це означає? Досить одного тижня неідеального сну, щоб порушити роботу генів.  

Люди з нестачею сну більш схильні до ризику ранньої смерті

Ми всі зрештою залишимо цей світ, алебрак сну або навіть його надлишок підвищують ризик померти швидше, ніж можна було б. 

via