Графік дня: яку зарплату отримують вчителі в Україні та в інших країнах

Українські вчителі заробляють 3 500 доларів на рік. Польські — 25 000. Американські — від 40 000. І навіть це ще не найбільша у світі зарплата, яку може отримати вчитель.

Українці постійно скаржаться на якість освіти. Вчителі пропонують незадоволеним самостійно піти працювати до школи на таку зарплату, на яку працюють вони. Ми вирішили дізнатися, скільки заробляють вчителі в інших країнах.

Для цього дослідили дані Організації економічного співробітництва та розвитку, яка публікує статистику щодо зарплат вчителів різних типів навчальних закладів та з різним стажем роботи. До ОЕСР входять 36 заможних або не бідних держав. Вивчали зарплати вчителів старших класів.

зарплата вчителів в Україні

Люксембург — від 6,6 тисяч доларів на місяць. Це майже 180 тисяч гривень

Це найвищі цифри серед досліджуваних країн. При цьому це стартова зарплата, яку отримує вчитель без досвіду. Через 15 років роботи він може розраховувати на 9 тисяч доларів на місяць, а найвища зарплата — 11,5 тисяч.

Бразилія — від 1 200 доларів (32,5 тисячі гривень)

Це найнижча зарплата вчителів серед країн ОЕСР.

Україна — втричі менше за найнижчу зарплату серед розвинених країн

Держава не веде статистики щодо зарплат українських вчителів. Також Україна не є членом ОЕСР, тому аналітичної статистики, у розбивці за типами навчальних закладів та стажем, немає. Тому ми звернулися до аналітики, яку надає сайт пошуку роботи work.ua. Він має дані про зарплати, які пропонують роботодавці, та показує розподіл зарплат за спеціальностями: вчитель математики, англійської і так далі. Хоча через таке розбіжність методології збору даних порівнювати їх напряму некоректно, але певні висновки зробити можна.

В Україні найбільше пропонують вчителю англійської — 11 500 гривень. Це 425 доларів на місяць. І це майже в 3 рази менше за найменшу зарплату вчителя у Бразилії. Вчитель початкових класів має ще менше — 8 000. Найменше отримує вчитель музики — всього 5 500.

Загалом у світі зарплати відрізняються дуже сильно

Середніх цифр чи стандарту немає, навіть серед багатих країн цифри значно різняться. Для прикладу, у Норвегії вчитель без досвіду отримує майже 4 тисячі доларів на місяць, у Франції — 2 500.

Між найменшими та найбільшими зарплатами — справжня прірва

Якщо працювати довго та наполегливо, можна отримати зарплату, яка у півтора-два рази вище за початкову. Цей тренд актуальний для всіх країн.Чи було у тебе таке, що тобі не хотілось йти до школи, бо там нецікаво? Бо ти не любив когось із вчителів? Колись задумувався про те, що половина з того, чому навчають у школі, взагалі не потрібно у житті? Ці цифри дають відповідь на питання, чому українська система освіти не здатна зацікавити дітей навчатись. Бо це правила ринку — ми отримаємо те, за що платимо. І українські вчителі працюють рівно настільки, скільки їм платять.