Найкращі банки України за фінансовою стійкістю

Як оцінити надійність банку? Кілька років тому багато українців постраждали, бо довірили свої гроші не тому банку. Це рейтинг для чайників у фінансовому аналізі, які хочуть зрозуміти, який банк знаходиться під меншою загрозою під час кризи (як от зараз).

Щоб подивитись рейтинг в повному розмірі, клікни на графік 

 

рейтинг банків України

Як ти обираєш банк? 

Оцінити банк можна по-різному. Багатьом для ухвалення рішення покласти гроші на депозит чи взяти кредит достатньо, щоб банк був відомим, мав гарну репутацію, багато відділень і банкоматів, щоб у нього був мобільний додаток і щоб про нього не було поганих новин. Частина людей ще буде порівнювати банки за розміром активів, щоб зрозуміти, наскільки він великий, і порівнювати різні пропозиції. 

Головне, на що потрібно звертати увагу, це фінанси банку

Репутація говорить лише про те, наскільки добре працюють піарники, кількість банкоматів — про те, наскільки зручно буде знімати кошти. В країні, де кілька років тому закрилась половина банків, це не те, на що потрібно звертати увагу. 

 

Зараз головне — фінанси банку. А інформація про банк, на яку ти звертаєш увагу, нічого не скаже про його фінанси.

 

Аналіз фінансів може дати відповідь на багато по-справжньому важливих питань. Наскільки він стійкий до потрясінь? Яка доля на нього очікує, якщо станеться криза? Чи зможуть власники допомогти банку грошима під час кризи? Наскільки ризиково він веде бізнес? Чи достатньо резервів має? Чи він прибутковий? Чи поверне гроші вчасно? Чи не буде затримувати платежі? Чи не потрапить твій борг за кредитом до колекторів?

 

Відповіді на ці та інші питання про надійність банку дають його звіти. Які людина без навичок фінансового аналізу не зрозуміє. Тому простіше брати комплексну оцінку яка враховує всі потрібні критерії. Ця оцінка — це фінансові звіти банків у простій формі, для чайників. 

 

Аналітична система YouControl розробила рейтинг фінансової стійкості банків. Кожен банк має одну з чотирьох оцінок: A, B, C та D, від найбільш надійного до найменш. 

Що показує оцінка фінансової стійкості?  

Вона показує рівень фінансових ризиків банку. Фактично це імовірність банкрутства в часи кризи. Чим краща оцінка, тим така імовірність менша. Під час кризи 2014-2017 років саме банки з низькими оцінками частіше ставали банкрутами. 

 

Хоча низька оцінка ще не означає, що потрібно негайно забирати гроші з банку, бо завтра він стане в чергу на ліквідацію. Оцінка не каже нам, що банк поганий, Вона підказує, що криза може вплинути на банки з нижчою оцінкою сильніше, ніж на банки з вищою.

 

Кінець банку не настає за один день, і проблеми можна спрогнозувати. Зокрема дивлячись на динаміку фінансової стійкості. Якщо твій банк отримав погану оцінку, до цього потрібно поставитись відповідально, поговорити зі своїм менеджером, дізнатись про антикризові заходи, які планує банк на випадок фінансових проблем. 

Топ найбільш фінансово стійких банків України 

 

кому належать банки України

 

1. ІНГ Банк Україна. Дочірній банк нідерландської фінансової групи ING Bank, однієї з найбільших фінансових груп світу. Та в Україні банк працює лише з юридичними особами. 

 

2. Citibank. Це дочка американського банку Citibank, третього найбільшого у США.  Але стати його клієнтом тобі, також, певно, не вдасться, бо в Україні він не працює з фізичними особами, а лише з великими компаніями. 

 

3. Deutsche Bank Україна. Ще одна дочка великого закордонного фінансового концерну — німецького Deutsche Bank. Але він також не працює з фізичними особами. 

 

4. Idea Bank. Перший у рейтингу, який працює з фізичними особами. Належить польському холдингу Getin Holding.

 

5. Райффайзен Банк Аваль. Перший у п'ятірці найбільш стабільних, про які знають всі. Належить австрійській банківській групі Raiffeisen Bank International та Європейському банку реконструкції та розвитку. 

 

6. УкрСиббанк. Належить французькому фінансовому конгломерату BNP Paribas Group, який у Франції є одним з найбільших банків, та Європейському банку реконструкції та розвитку. 

 

7. ProCredit Bank. Належить німецькому фінансовому холдингу ProCredit Holding, який веде бізнес в країнах, що розвиваються. Спеціалізується на обслуговуванні бізнесу, але є і послуги для фізосіб. 

 

8. KredoBank. Належить PKO BankPolski — державному і найбільшому банку Польщі, який заснований ще 1919 року указом Юзефа Пілсудського

 

9. OTP Bank. Належить угорській OTP Bank Group, яка у 2006 році придбала "Райффайзенбанк Україна". 

 

10. Piraeus Bank. Власник — найбільший банк Греції Piraeus Bank, що частково належить грецькій державі. 

 

Цікаво, що у топ-10 рейтингу немає жодного банку з українським капіталом. 

 

11. Альфа-Банк. Єдиний серед найстабільніших банків з російським капіталом. Через інші компанії він належить російському бізнесмену родом зі Львова Михайлу Фрідману

 

12. ПриватБанк. Ну, сам знаєш — зараз належить державі. Згідно з планами, його знову продадуть у приватні руки у 2021 році. 

 

13. Правекс-Банк. Його ще 1992 року заснував Леонід Черновецькому, а у 2008 продав італійській групі Intesa Sanpaolo, одній з найбільших банківських груп Італії. 

 

14. Credit Agricole Bank. Ще один банк, який належить французькому конгломерату Crédit Agricole, одному з найбільших у Франції та у світі. 

Як розрахована оцінка? 

Оцінка — це результат аналізу 25 показників: фінансових, нормативів НБУ та одного показника, який показує, рівень доступу до фінансової підтримки з боку власників банку. Ці показники характеризують ліквідність, рентабельність, достатність капіталу, різноманітні ризики. В принципі банк можна аналізувати окремо за кожним з цих показників, але для цього потрібно добре прокачатись у фінансах. Тому якщо раптом ти фахівець у чомусь іншому, а не у фінансах банків, можеш просто скористатись цим простим рейтингом. Детальніше про методику можна прочитати тут

Чому не всі банки представлені у рейтингу?

В Україні 75 банків. У цьому рейтингу їх лише 40. Для інших або не було можливості розрахувати повний перелік складових для рейтингу, або вони зовсім невеликі за розміром активів (але для таких можна подивитись оцінку на сайті YouControl у розділі "Фінансовий скоринг"). 

 

рейтинг банків України

 

А якщо ти хочеш більше дізнатись про те, як українські банки трансформуються, аби стати більш сучасними та краще відповідати твоїм запитам, завантаж наш інфографічний довідник Bank Transformation.