Інфографіка дня: рейтинг найбільших аудиторських компаній України

У кризу кожному власнику бізнесу важливо знати, як йдуть справи з фінансами компанії. Тому ми склали для вас рейтинг аудиторських компаній України, щоб ви завжди знали, до кого можна звернутись, аби перевірити фінансову сторону бізнесу.

Щоб подивитись повну версію інфографіки, клікни на неї

 

рейтинг аудиторських компаній України

 

Топ-5 аудиторських компаній України

До п’ятірки увійшли українські представництва Ernst & Young, Deloitte, PWC, KPMG та Baker Tilly. Перши чотири ще входять до так званої "великої четвірки" — чотирьох найбільших у світі аудиторських компаній. А замикає топ-5 українське представництво Baker Tilly — ще однієї поважної світової мережі. 

Більшість компаній входять до міжнародної мережі 

Хоча їх юридична особа зареєстрована в Україні, але компанія працює під брендом-парасолькою, єдиним для кількох країн чи навіть для всього світу. 

 

Більшість компаній з рейтингу належать до якоїсь міжнародної мережі. Є лише три винятки: Аудиторська фірма "Респект", "Українська аудиторська служба" та "КИЇВАУДИТ". 

 

Компанії, які не належить до мережі, не є автоматично гіршими чи вигнанцями, яких не прийняли до світового товариства. Просто належність до мережі має переваги: її член отримує експертну підтримку з її боку, а також очікується, що він буде дотримуватись суворих стандартів мережі (а вона — слідкувати за цим), тому що член мережі повинен турбуватись не лише про власну репутацію, а про репутацію всієї глобальної спільноти, до якої належить. 

У маленькій компанії може бути навіть більше аудиторів, ніж у великій

Наприклад, у AC Crowe 55 сертифікованих аудиторів, хоча за доходом вона на 12 місці. Це більше, ніж у деяких більших компаній разом узятих. Серед топ-5 компаній їх найбільше у Baker Tilly — 25. 

 

Але штат аудиторської компанії складається не лише з аудиторів. Просто аудитором може бути лише спеціально підготована людина. Для цього потрібно скласти 14 іспитів — з бухобліку, фінансів, фінансової звітності, міжнародних стандартів, статистики, етичних стандартів, на знання законів і багато інших, а також як мінімум три роки займатись аудитом на практиці у якійсь аудиторській компанії. 

 

На додачу, великі компанії інвестують у додаткове навчання своїх аудиторів, щоб ті отримали міжнародні сертифікати ACCA, CIPA та інші. Словом, отримати статус аудитора — та ще наука, і саме тому у більшості компаній їх небагато. 

 

А до твоєї компанії, якщо їй буде потрібна аудиторська перевірка, приїде велика команда людей, до якої входять як аудитори, так і ті, хто лише готуються отримати це звання і працюють під наглядом більш досвіченого колеги. 

 

Крім того, аудиторські компанії зазвичай надають і інші послуги, тому там працюють багато людей: бухгалтери, експерти з податків, оцінювачі, юристи, екологи,  hr-спеціалісти, аналітики…

Майже всі добряче заробили грошей 

Майже всі компанії закінчили рік вдало, тобто з прибутком. У когось більший, у когось менший, але збитки показала лише PWC — 75 мільйонів. А найбільший прибуток отримала компанія Deloitte — 47 мільйонів гривень. Найменший — "Актив-аудит" — 200 тисяч.  

І добре зростали

Дохід De Visu за рік виріс аж на 272%! "Актив-аудит" — на 136%, "Українська аудиторська служба" — 130%, AC Crowe — 119%, RSM — 93%, Baker Tilly — 46%.  

Деякі компанії посварились з НБУ через аудит банків 

У всіх бувають невдалі дні чи навіть невдалі аудиторські перевірки. Так сталось і з деякими компаніями з нашого рейтингу: через деякі перевірки вони потрапили в халепу. Кілька з них посварились з НБУ. Річ у тому, що для аудиту банків потрібно було мати окремий дозвіл від НБУ. І Нацбанк же міг його забирати. (у першому варіанті цього абзацу ми написали, ніби зараз такий дозвіл також потрібен. Насправді з 2018 року відповідний реєстр НБУ скасовано, і робити аудит банків мають право компанії, які внесені до відповідного реєстру Аудиторської Палати). 

 

Ти, певно, пам’ятаєш, що протягом кількох років всі говорили про банкопад. Банки повинні регулярно проходити аудит, і ми вирішили розібратись, до кого з героїв нашого рейтингу мав претензії Нацбанк: чи то через результати аудиту закритих чи націоналізованих банків, чи то з інших причин. 

 

У халепу свого часу потрапила PWC, яка робила аудит "Приватбанку". Його націоналізували у 2016, тому що у банку виявилась дірка у 160 мільярдів гривень. Після націоналізації НБУ, звичайно, обурився, мовляв, як так, чому аудитори цього не помічали, і забрав у PWC право робити аудит банків.  Але врешті-решт Нацбанк програв суд, і зараз PWC знову має право перевіряти звітність банків.

 

Через аудит "Фортуна-банку", "Діамантбанку" та "Апексбанку" в НБУ були претензії у до BDO. На відміну від PWC, BDO суд програла, але зараз знову має право робити аудит банків.

 

"Респект" позбавлена можливості робити аудит банків, бо Нацбанк знайшов у його аудиторському звіті порушення. "Українська аудиторська служба" — за банки "Старокиївський" та "Єврогазбанк" (Доповнено: обидві компанії знову були включені до реєстру та зараз мають право проводити аудит банків, бо є у відповідному реєстрі Аудиторської Палати). 

    

При чому зверни увагу: ми не стверджуємо, що ці компанії погано провели аудит. Щоб таке заявити, нам потрібно робити повторний аудит (чого, звичайно, не було). Ми просто констатуємо факт: до цих компаній мав претензії НБУ, бо вважаємо це важливим. Але це не вплинуло на позицію в рейтингу, бо ми сортували компанії за їх величиною (тобто за доходом). 

Як ми складали цей рейтинг 

Наш рейтинг не показує, яка компанія краща, а яка гірша. Так їх сортувати було б з нашого боку необ’єктивно, тому що для цього потрібно довгий час бути клієнтом всіх цих компаній. 

 

Ми взяли нейтральний показник, за яким можна їх відсортувати — дохід: компанія з найбільшим доходом опинилась на першій позиції, з найменшим — на останній. Ми брали дохід не лише від аудиторських послуг, а й від суміжних: консалтингових, аутсорсингових та інших, тому що часто аудиторські компанії надають і їх. Якщо компанія фактично складається з кількох юридичних осіб, враховували дані їх всіх.

 

У нашому рейтингу 20 компаній. Насправді в Україні їх 900, але інші — невеликі. Якщо твоїй компанії знадобляться послуги аудиту, то найімовірніше ти звернешся до котроїсь з аудиторських фірм, яка є у нашому рейтингу. Тому включили лише їх. 

 

Дані про фінанси брали зі звітів компаній та в YouControlв Аудиторської Палати — про кількість аудиторів; з публікацій у ЗМІ — про суперечки героїв рейтингу з НБУ. Дані станом на  кінець 2018 року — останній рік, за який є інформація щодо всіх компаній. Дані про кількість аудиторів — 2020 рік.

 

рейтинг аудиторських компаній України  

 

Доповнення. У першому варіанті інфографіки ми, на жаль, упустили компанії Grant Thornton, УПК-Аудит, HLB, ОЛГА Аудит, Капітал Плюс, ПСП Аудит. Перепрошуємо. Ми доповнили інфографіку та статтю.