Всі питання та відповіді про нові монети та банкноту у 1000 гривень

З 1 жовтня кілька монет вже не прийматимуть для розрахунку, а наприкінці місяця в обігу буде ще й нова банкнота. Чому немає потреби просто зараз бігти міняти майже неактуальні дрібні гроші, де це можна зробити пізніше та навіщо взагалі всі ці нововведення — пояснюємо далі.

Дрібних грошей стане менше, паперові купюри замінять на металеві монети, а 500 гривень вже не будуть найбільшою за номіналом купюрою. Національний банк поступово впроваджує нововведення в готівковому обігу гривні. Кілька з них почнуть діяти вже з 1 жовтня цього року. Якщо ти ще не чув нічого про це, або маєш питання, то у нас є кілька відповідей. 

Які номінали банкнот і монет є зараз?

В Україні зараз є купюри та монети 17 номіналів. Зокрема, діють банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 гривень та монети номіналом 1, 2, 5, 10, 25, 50 копійок, а також 1 та 2 гривні. 

Які будуть в обігу після реформи?

Після реформи має залишитись 12 номіналів, а саме: банкноти номіналом 20, 50, 100, 200, 500, 1000 гривень та монети номіналом 10 і 50 копійок та 1, 2, 5, 10 гривень.

Як виглядають нові гроші?

На лицьовій стороні нової банкноти в 1000 гривень зображений український філософ, природознавець, засновник і перший президент Української академії наук Володимир Вернадський. А на зворотній стороні зображено будівлю Президії Національної академії наук України.

Банкнота в 1000 гривень має захист паперу та інноваційні поліграфічні елементи захисту. Зокрема, від підробок купюру захищає "віконна" захисна стрічка, яка введена в товщу паперу. А також при зміні кута нахилу купюри помітний перехід від золотого до нефритового кольору.

Монети, що замінять аналогічні паперові купюри, подібні до вже знайомих тобі монет номіналом 1 та 2 гривні. На п'ятигривневій монеті зобразили Богдана Хмельницького, а на десятигривневій — Івана Мазепу.

Коли це відбудеться?

Монети номіналом 1, 2, 5 копійок не прийматимуть для розрахунку з 1 жовтня 2019 року. 

А купюра нового найвищого номіналу в 1000 гривень з’явиться в обігу з 25 жовтня 2019 року.

А навіщо це потрібно робити?

Монети виводять з обігу, тому що:

  • українці вже не використовують монети дрібних номіналів і вони майже не повертаються з обігу до банку;

  • вартість виготовлення монет в 1, 2 та 5 копійок — конфіденційна інформація, але Нацбанк стверджує, що це дорожче, ніж їх номінальна вартість;

  • держава буде економити понад 90 млн гривень на рік, якщо не буде витрачатись на їх виготовлення та обіг;

  • на інкасацію та зберігання монет не будуть витрачатись банки, магазини та заклади громадського харчування.

Банкноту в 1000 гривень вводять тому, що:

  • розрахунки для громадян та бізнесу стануть більш зручними, зменшуються витрати банків та фінансування послуг інкасаторів;

 

  • це дозволить зекономити витрати Нацбанку на друкування, зберігання, оброблення та перевезення банкнот.

Банкноти замінюють на монети, тому що:

  • монети служать довше, ніж паперові купюри. З урахуванням більшого строку використання це заощадить для держави 1 млрд гривень.

Чи можна буде паралельно користуватись новими та старими грошима? Або ж потрібно старі обміняти на нові?

Монета номіналом 25 копійок з 1 жовтня більше не карбуватиметься, але залишиться в обігу необмежений період часу. Йти в банк, щоб їх обміняти, не потрібно.

Банкноти 1, 2, 5 та 10 гривень прибиратимуть з обігу протягом 2019-2020 років. Вони будуть використовуватись паралельно з монетами цього ж номіналу. Спеціально змінювати їх також не обов’язково.

Де обмінювати монети номіналом 1, 2 та 5 копійок?

До 30 вересня 2020 року монети можна обміняти у будь-якому банку та Національному банку.

А до 30 вересня 2022 року дрібні гроші для обміну прийматимуть лише Нацбанк, "Ощадбанк", "ПриватБанк" та "Райффайзен Банк Аваль".

Монетами 1, 2, 5, 25 копійок взагалі не можна буде розраховуватись?

Монети 1, 2 та 5 копійок більше не прийматимуть для розрахунку вже з 1 жовтня, а 25 копійками все ще можна розраховуватись.

Які правила округлення?

За умови розрахунку готівкою:

  • копійки від 1 до 4 будуть заокруглювати до нуля у бік зменшення суми;

  • копійки від 5 до 9 будуть заокруглювати до 0 у бік збільшення суми.

Якщо ж розраховуєшся карткою, то заокруглення немає.

Як швидко зношуються гроші?

Строк придатності монет — 20 років.

Строк служби паперових грошей низьких номіналів — 2 роки.

В інших країнах роблять так само?

Банкноти на монети вже успішно замінили Угорщина, Чехія, Японія, Канада, Великобританія, Данія, Австралія та інші країни. Наприклад, в ЄС в обігу є монети в 1 та 2 євро.

Також у світі поширена практика не карбувати монети дрібних номіналів.


 

Що робити, якщо я не хочу здавати старі гроші, бо колекціоную їх?

Статус колекційних з 1 жовтня 2022 року матимуть монети номіналом 1, 2 та 5 копійок. Колекціонування монет в Україні не заборонене і навіть розвинене.

via