Графік: як твоя зарплата залежить від країни, у якій ти живеш

Нещадна економіка завдає удару під дих тим, хто не цікавиться політикою. Твої доходи безпосередньо залежать від того, чи читав ти програми кандидатів в президенти і чи підеш на вибори.

Є багато причин, через які одні люди заробляють більше, ніж інші. Хтось може більше працювати, в іншого явні таланти, у третього небезпечна робота і так далі. Але найсерйозніша причина, через яку є люди з високою зарплатою, а є з низькою, це місце проживання.

Небагаті жителі розвинених країн живуть як мільярдери, якщо порівнювати із показниками в середньому в світі

Графік нижче показує, як з часом змінювався розподіл глобального доходу. З графіка можна зробити два висновки. Перший: люди в країнах, що розвиваються, особливо в Китаї, за останні 40 років стали значно багатшими.

Другий: навіть представники середнього класу, які живуть в розвинених країнах, є справжніми багатіями у глобальному масштабі. Загалом, американці, які знаходяться на середині розподілу доходів в Америці, багатші за 93% людей у світі

розподіл багатства у світі

Середній клас — це люди, які можуть не турбуватися про своє майбутнє

Средній клас— це не бідні, але й не багаті люди. Їх доходів вистачає, щоб жити і не турбуватися про своє майбутнє, отримувати якісну освіту, в тому числі за кордоном, купувати імпортні товари і подорожувати. Але при цьому люди середнього класу не живуть розкішним життям — розкішним життям живуть багатше, а не середній клас.

Для кожної країни існує свій рівень доходів, який дозволяє стверджувати, що людина належить до середнього класу. Наприклад, є думка, що в Україні для того, щоб належати до середнього класу, необхідно заробляти від 24,5 тис на місяць. Але взагалі підходи до його визначення різні, єдиних критеріїв немає, тому цифри різні. До того ж, всередині середнього класу теж можна виділити кілька різних рівнів.

Гаїтянець, переїхавши в США, заробляє на 1 400% більше, ніж в Гаїті

Одна з причин, через яку люди в багатих країнах заробляють більше, природно, в тому, що вони отримали кращу освіту, ніж жителі бідних держав, а значить, у них вища продуктивність роботи. Але продуктивність залежить також від того, де саме ти працюєш. Ось приклад: результати дослідження зарплат в Гаїті після руйнівного землетрусу 2010 року. Дослідження показало, що гаїтянські фермери, які отримали робочі візи в США, незабаром почали заробляти на 1 400% більше, ніж ті, хто залишився на батьківщині.

Твій дохід залежить від того, наскільки ти цікавишся політикою

Те, що емігрувати або поїхати на заробітки, це простий спосіб краще заробляти, начебто зрозуміло всім. Але чому проста зміна місця проживання допоможе стати багатшими? Іншими словами, чому жителі одних країн багатшими, а інших біднішими?

На це питання є багато різних відповідей. Але сьогодні, в зв'язку з наближенням виборів, хочемо згадати тільки про одне: люди в багатих країнах цікавляться політикою.

Графік нижче показує, як пов'язані частка громадян, які цікавляться політикою, з добробутом (ВВП на душу населення). Незважаючи на те, що є деякі винятки, загальний тренд явно показує, що країни, в яких громадяни сильніше цікавляться політикою, є багатшими. Звичайно, залежність не пряма, зв'язок є помірним. Тобто інтерес до політики не завжди призводить до зростання добробуту. Але зв'язок однозначно є.

як достаток залежить від зацікавленості політикою

Чому доходи залежать від того, як багато жителів країни цікавляться політикою? Тому що це перший крок на шляху до відповідального вибору. Спочатку ти проявляєш інтерес. Тому читаєш програми кандидатів і аналізувати їх обіцянки і дії. Коли громадяни починають стежити за своїми політиками, ті або стають більш відповідальними, або народ їх більше не вибирає (друге, звичайно, найімовірніше). І коли громадяни вимагають від політиків дій, а не обіцянок, починається боротьба з корупцією, зростання бізнесу і інші зміни, завдяки яким зростає дохід.

В Америці та інших країнах, куди емігрують українці і жителі інших бідних країн, саме так все і влаштовано: ці держави знаходяться на хороших позиціях в рейтингах боротьби з корупцією, розвитку інфраструктури, інвестиційної привабливості. А значить, і доходи там вище.

Розумієш, не цікавитися політикою настільки ж абсурдно, як підлітку заявляти, що йому не потрібна освіта, і йти після школи влаштовуватись касиром в супермаркет.

 

via