Українські газопроводи одні з найдовших у світі. І ще 12 фактів про ГТС України та транзит газу

Україна та Росія нарешті домовилися про транзит газу. Щоб ти зрозумів, що таке газотранспортна система України, наскільки вона велика та як виглядає ситуація з транзитом, ми зібрали всі найважливіші факти, що стосуються цих питань.

1.Українська газотранспортна система — друга за довжиною в Європі та одна з найдовших у світі

Її довжина — 35,7 тис. кілометрів, і вона забезпечує найбільший в Європі газовий транзит. 

 

довжина ГТС України

 

А в наші газосховища вміщується 31 мільярд кубометрів газу. Підземні сховища — це природні підземні печери та пориста порода, куди закачують газ. 

 

підземні сховища газу

2. З 1991 року Україна прокачала до Європи близько 3,2 трильйона кубів російського газу

 

Транзит газу до ЄС



За 2018 рік Україна транспортувала до ЄС у 75 разів менше газу, ніж виробляють усі російські корови протягом року. Якби у нас був не газопровід, а коровопровід, щоб замінити цей природний газ коров’ячим, потрібно було б транспортувати до Європи 622,2 мільйона російських корів.

 

Транзит газу з Росії до ЄС

 

Втім, корови виробляють метан, а люди використовують природний газ. Це суміш газів, яка утворилась у надрах Землі. Вона містить також і метан, і це основна складова природного газу, але все ж таки не єдина.

3. Українські підземні газосховища — найбільші в Європі

 підземні сховища газу в Україні

 

До речі, завдяки анбандлінгу ми зможемо більш активно здавати їх під зберігання іноземного газу та заробляти ще й на цьому.

5. Українська ГТС коштує 34 мільярди гривень 

Це вартість за умови відсутності транзиту, розрахована "Нафтогазом". 

4. Транзит приносив Україні близько 3 мільярдів доларів щороку

Хоча існує ймовірність, що ми б і без договору певний час продовжували отримувати платню за транзит. Якби ми не підписали договір, могло б бути три варіанти розвитку подій:

1. Транспортування газу продовжується, але юридичних підстав для цього немає. Тому Росія оголошує, що Україна краде газ, і перекриває вентиль.

2. Всі удають, що нічого не відбувається, газ рухається через Україну до Європи. Працюємо за старим контрактом, в якого вийшов термін придатності, отримуємо ті самі доходи, не маємо ніяких гарантій. Росія добудовує "Північний потік-2" та без штрафів і санкцій припиняє транзит через Україну.

3. Україна відмовляється працювати без контракту та припиняє транзит газу самостійно.

 

А згідно з підписаними з "Газпромом" договорами, протягом 5 років Україна як мінімум 7 мільярдів доларів (а може і більше, якщо Росія буде прокачувати через Україну більше газу, ніж домовлено). 

 

6. За останній час Європа створила у себе величезні запаси газу

Тому Росія могла б тягнути час, не підписуючи з Україною договір про транзит, а газ в Європі все одно був би.

 

запаси газу в ЄС

 

7. Хоча ЄС купує газ не тільки у Росії

Норвегія — другий за обсягом постачальник газу до Європейського союзу.

 

структура постовок газу до ЄС

 

8. А Україна, щоб зберегти транзит, здійснила анбандлінг

Це відокремлення компанії, що транспортує газ, від компанії, що його видобуває та постачає. Раніше всім цим займався "Нафтогаз", а після анбандлінгу за транзит відповідає спеціально для цього створений незалежний оператор "Магістральні газопроводи України". Такі вимоги європейського законодавства.  

9. А це — мапа газопроводів, якими Росія обплутала Україну

Росія вже давно намагається позбавити Україну статусу транзитної держави та будує газопроводи, які проходять повз нашу країну. Наразі "Північний потік-2", його наземне продовження EUGAL та "Турецький потік" лише добудовуються. Можливо, ти чув про санкції, які ввели США проти компаній, які залучені до будівництва. Це має затримати процес, але навряд чи зупинить, бо, як показує практика, якщо Росія хоче побудувати газопровід, вона це зробить. А в Європі є впливові політики, які симпатизують цьому проєкту — наприклад, німецька канцлерка Ангела Меркель.

 

газопроводи в обхід України

 

10. Цією зимою Україна могла б обійтися без іноземного газу

Якби Росія припинила транзит газу до ЄС, то європейські країни, найімовірніше, не могли б продавати газ Україні. У першу чергу вони б спрямували весь доступний газ на свої потреби. Але на цю зиму Україна накопичила у газосховищах так багато газу, що зможе обійтися лише ним — 21 млрд кубометрів. А для "зимування" нам потрібно 20 млрд кубометрів.

 

запаси газу в Украні

 

Втім, повністю без імпорту газу у найближчі кілька місяців ми не обійдемось, бо готуючись до найгіршого сценарію, відсутності транзиту, "Нафтогаз" заздалегідь домовився, що придбає газ у декількох західних компаній. 

11. "Нафтогаз" вже отримав від "Газпрому" 2,9 млрд доларів 

За рішенням Стокгольмського арбітражу саме таку суму "Газпром" має відшкодувати "Нафтогазу" за поставку та транзит. Взагалі, ця сума складає $4,6 млрд, але ми винні "Газпрому" $2 млрд за поставлений газ. Тому нам виплатять різницю у $2,6 млрд і $0,3 млрд пені. 

12. IT-індустрія приносить Україні більше грошей, ніж транзит газу 

Доходи України від IT сягають 5 мільярдів доларів, а транзит газу щороку приносить 3 мільярди. Українська IT-індустрія зростає на 25% за рік.  

 

Але ми повинні зберегти транзит, тому що це не лише велика частка доходів у бюджет, а й геополітична перевага. Щоб Захід нам допомагав, ми повинні бути важливі для нього. Транзит — це інструмент, який додає Україні ваги в очах ЄС. Тому залишитися транзитною державою — наш стратегічний інтерес.  

 

доходи України від IT