14 графіків про світову економіку у 2018 році

Маленька економічна енциклопедія про все на світі. Людству вдалось зробити черговий ривок, і кількість бідних на планеті зараз рекордно низька. Лише 15% біженців перебрались до розвинених західних країн (а не всі, як лякають деякі західні ЗМІ). Для того, щоб розв'язати проблему глобального потепління, залишилось лише 20 років, потім буде пізно.

В 1990 році кожна третя людина на Землі була дуже бідною. Зараз таких людей лише 10%

До бідних зараховують тих, хто витрачає менше за 1,9 долара на день. Тенденція надихає — з кожним роком кількість тих, хто перебуває у злиднях, зменшується. З 1990 до 2017 року загальний ВВП всіх країн світу збільшився з 47 до 116 трильйонів доларів, і це зростання допомогло витягнути більш ніж мільярд людей з жебраків. Цю тенденцію можна назвати одним з найбільших досягнень світової економіки за останні три десятиліття.

 

kilkist bidnih u sviti

Найбіднішим регіоном є Африка, а Східна Азія майже позбулася бідності

Перемога над бідністю найбільше відчувається в Південно-Східній Азії. Згідно дослідження Світового банку, на початку 80-х років 88% китайців були бідними, у 2012 році таких лишилося 6,5%, і очікується, що у 2020 році тих, хто перебуває за межею бідності, в Китаї не залишиться зовсім.

З 1990 по 2017 рік ВВП одного Китаю зріс з 1,733 до 21,224 трильйона доларів, а загальний ВВП країн Центральної Африки — з 1,34 до 3,702 трильйона, тож не треба дивуватись, що бідність переміг Китай, а не африканський континент.

 

peremoga gad bidnistju

Число біженців досягло рекордних позначок, але лише 15% із них перебралися до розвинених країн

Люди тікають не лише від війни — зараз набирає обертів міграційна криза у Венесуелі, яка спровокована політичними та економічними негараздами. ООН нарахувала у світі 68,5 мільйона осіб, що вимушено залишили свій дім. З них більше 40 мільйонів залишаються в рідних країнах, а 25,4 знаходяться на чужині. Серед країн, які приймають біженців — Туреччина, Йорданія, Ливан, які є сусідами найбільшого постачальника біженців — Сирії.

Західні політики часто використовують тему біженців, щоб лякати виборців. ЗМІ США та європейських країн багато уваги приділяють біженцям, але розвинені країни, загалом, дали оселю лише 15% постраждалим. Тож говорити — не робити, наприклад, Японія, отримавши заявки від 20 000 біженців, узгодила притулок для 20.   

 

Refugee population

 

У нас є 20 років, щоб перемогти глобальне потепління, потім буде катастрофа

Вчені б'ють на сполох — потепління більш ніж на 1,5 градуси викличе незворотні процеси для екосистеми нашої планети: підйом рівня океану, втрату біорізноманіття, повені, екстремальні погодні умови тощо. З цих критичних 1,5 градусів один вже досягнуто, залишилося 0,5. Згідно з поточними тенденціями, світ перетне цю межу у 2040 році. Викиди парникових газів продовжують зростати, не дивлячись на Кіотські протоколи та Паризькі угоди. Чемпіон за викидами — той самий Китай, що здолав бідність, зараз викидає в атмосферу 13 мільярдів тонн парникових газів, а в 1990 цей показник був лише 4 мільярди. Тож за викорінення бідності та дешеві товари "made in China" рахунок нам виставить сама природа.

 

How close we are

Якість повітря, яким дихає 91% населення Землі, не відповідає нормам

Всесвітня Організація охорони здоров"я стверджує — 9 з 10 людей на планеті дихає дуже забрудненим повітрям. Це призводить до 7 мільйонів смертей кожного року, що пов"язані з захворюваннями легень та серцево-судинної системи. Небезпека загрожує як надворі (повітря забруднене викидами промисловості, автомобілів тощо), так і вдома — у 2016 році 3,8 мільйона смертей було спричинено брудним повітрям у приміщеннях, перш за все внаслідок приготування їжі, бо 3 мільярди людей по всьому світу не мають газових чи електричних плит, отже спалюють в пічі що завгодно.   

   

Air pollution in the world's largest agglomerates

Нашу планету варто назвати не Земля, а Сміття. 33% відходів не переробляються

Третина всього сміття, яке виробляє людство, відправляється на відкриті звалища чи просто спалюється. Головні забруднювачі довкілля — країни, що розвиваються, де біля 93% сміття не переробляється. Для порівняння, у розвинених країнах цей показник лише 2%.

За рік люди викидають 242 мільйони тонн пластику, який становить 90% сміття, що плаває на поверхні океану.

До речі, сміття може бути майже корисними копалинами — один французький винахідник стверджує, що його технологія спроможна переробляти кілограм пластику на літр суміші дизельного пального і бензину, а українське місто Хмельницький заробило на спалюванні звалищного газу 170 тисяч гривень за півроку.  

 

Open dump is still the most common way and disposing waste

150 мільйонів дітей мають затримку у розвитку через погані санітарні умови та інші причини (яких можна уникнути)

Відсутність облаштованої каналізації та чистої питної води кожного року забирає близько 1,6 мільйона життів і є однією з причин затримок розвитку у дітей. Таких дітей у світі більше 150 мільйонів. Антисанітарія, погане харчування, відсутність батьківського догляду і хвороби призводять до жахливих наслідків. Дослідження доводять, що мозок дітей із затримкою розвитку має менше зв"язків між нейронами, ніж мозок здорових дітей, що врешті решт відображається на рівні освіти та заробітках. Світовий банк надав 10 мільярдів доларів для поліпшення якості питної води і каналізації і сподівається, що це змінить життя 132 мільйонів людей.

 

Economies with higher access to sanitation services tend

260 мільйонів дітей у світі не відвідують школу

А значна кількість дітей, особливо в країнах, що розвиваються, отримують освіту, яка не відповідає потребам сьогодення. Перш за все, через непрофесійних вчителів, дострокове завершення освіти, конфлікти та насильство.

Світовий банк розраховує індекс людського капіталу, який відображає якість освіти та життя мешканців 160 країн світу. Україна має показник кращий, ніж в середньому на планеті, але нижчий, ніж у більшості наших сусідів по Європі.

Educational attainment reveals regional differences

А необхідність у кваліфікованих працівниках зростає

В той час, коли освіта в країнах, що розвиваються, не завжди відповідає навіть мінімальним професійним вимогам, ці вимоги ще й постійно зростають. Тобто прірва між знаннями, які дають дітям, і знаннями, яких вони реально потребують, збільшується.

Частка робочих місць, які потребують низької кваліфікації, падає, а попит на кваліфіковані кадри зростає. Технічний прогрес, Інтернет, автоматизація змінюють традиційний характер роботи, і все більш важливими стають інвестиції в людський капітал.

До речі, індекс людського капіталу українських дівчаток більший, ніж у хлопчиків, тож, чоловіки, нам доведеться підтягуватись, щоб утримати робочі місця.

Annual average change in employment share

Жінки заробляють менше за чоловіків навіть у країнах, які давно перемогли стереотипи

В Китаї, Індії, США, Німеччині та багатьох інших країнах, так само, як в Україні, жінки мають вищий індекс людського капіталу, ніж чоловіки, але отримують меншу зарплату. Це було б зрозуміло, якби мова йшла лише про роботу, яка потребує важкого фізичного навантаження, бо навіть зараз найчастіше така робота більш підходить для чоловіків. Але, наприклад, Банк Англії сплачує жінкам на 24% менше, ніж чоловікам, а там навряд чи потрібно носити цеглу.

Окрім меншої оплати праці, дівчата обмежені у виборі професії в 104 країнах, у 18 країнах чоловік може заборонити жінці працювати, а у 59 країнах відсутні закони щодо сексуальних домагань на робочому місці.

 

skilki zhinok pracjuje

До речі, хоч Україна також належить до країн із зарплатною нерівністю між чоловиками та жінками, 2017 року нашим жінкам дозволили працювати за 458 професіями, зокрема у металургії, на транспорті, у правоохоронних органах та інших сферах.

Країни з низьким і середнім рівнем доходів швидко набирають боргів

У 2016 році країни з низьким і середнім рівнем доходів запозичили 181 мільярд доларів США, а у 2017 довелося запозичити вже 607 мільярдів. Зовнішній борг таких країн сягнув 7 трильйонів. Хоча здається, що це не дуже багато у порівнянні з майже 76 трильйонами боргів країн з високим доходами, але ставка по запозиченням для бідних країн більша, ніж для США чи країн ЄС, а здатність урядів впоратись із зростаючими боргами сумнівна. До того ж, викликає питання якість економічного зростання в країнах, які живлять його за рахунок боргів.  

 

Total external debt stocks

У 2050 році жителів міст буде в 2 рази більше ніж тих, хто мешкає в сільській місцевості

Люди продовжують переїжджати в міста з сел в пошуках роботи, освіти та можливостей. Міста виробляють 80% глобального багатства, але споживають 2/3 енергетичних ресурсів і забезпечують 70% викидів парникових газів. Очікується, що 90% селян, які шукають кращої долі, будуть мешканцями країн, що розвиваються, особливо країн Африки та Азії.

 

The Global Rise of City Dwellers

69% дорослих людей у світі мають банківський рахунок або підключені до фінансових послуг через мобільний додаток

У країнах з високими доходами частка людей, яка користується фінансовими послугами, сягнула 90%, у Південній та Східній Азії таких стало 70%, в Африці — більше 40%. Можна сміливо стверджувати, що процес буде продовжено, бо ще 1,7 мільярди людей не мають можливості користуватися послугами банків та фінансових організацій.

proniknennja finansovih servisiv

fintech

Більше 1 мільярда людей все ще не мають доступу до електрики

Переважно це мешканці Африки й Центральної та Південної Азії.

Annual growth rate

Але прогрес є. Кожного року біля 118 мільйонів мешканців Землі отримують можливість користуватися електроенергією. Лише одна Індія під"єднувала до енергомережі 30 мільйонів громадян кожного року з 2010 по 2016 рік.

Я хочу працювати в BusinessViews

Ми шукаємо аналітиків, журналістів та дизайнерів. Якщо ти теж розумієш, що Україні потрібні люди, які знаються на економіці, хочеш пояснювати, як вона влаштована, у тебе є думки, якими ти хочеш поділитися з іншими, залиш запит на тестове завдання.